Osaako kukaan kertoa voinko itse tehdä testamentin jos hankin siihen kaksi todistajaa? En raaskisi maksaa asianajajalle kallista palkkiota sen tekemisestä, yhdeltä kysyin niin hän sanoi sen tekemisen maksavan 180 euroa. Testamenttiin ei tulisi mitään muuta kuin maininta, että sisareni perii kaiken (ei ole suurta omaisuutta) mikäli kuolen ennen häntä. Haluaisin tämän paperin ainoastaan siksi koska en halua, että kaksi sisarpuoltani saisivat yhtään mitään. Toisen heistä olen kerran nähnyt, toista ne koskaan eli emme ole koskaan olleet missään tekemisissä. Tai onko mitään muuta keinoa millä pystyn heidät "eliminoimaan" elämästäni tuon perismisasian suhteen?
Voiko testamentin tehdä ilman tuomaria?
Epätietoinen nainen
4496
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Laitan tässä oikean testamentin, joka on toiminut ja tullut Valtiokonttorissa hyväksytyksi.
-----------------------------------------------
Testamentti
Minä allekirjoittanut Laura Alina Tunttari(291210-020N) määrään viimeisenä tahtonani, että kaikki omaisuuteni on kuolemani jälkeen tuleva Helka Amanda Kalaojalle, joka saa vapaasti määrätä omaisuudesta myös testamentilla.
Hattulassa 10.10.2000
Allekirjoitus
--------------
Laura Tunttari
Eläkeläinen
Sarvipääntie 6
65100 Vaasa
Vartavasten paikalle kutsuttuina ja yhtäaikaa läsnäolleina esteettöminä testamentin todistajina vakuutamme seuraavaa. Laura Alina Tunttari, jonka henkilökohtaisesti tunnemme, on omakätisesti allekirjoittanut yllä olevan testamentin ja selittänyt sen olevan viimeinen tahtonsa. Olemme myös voineet todeta Laura Alina Tunttarin tehneen testamenttinsa vapaasta tahdostaan ja vakaasti sitä harkittuaan, joten se käsityksemme mukaan vastaa täysin hänen tarkoitustaan.
Hattulassa 1.1.200.....Hattulassa 1.1.2000
Todist1................Todist2
-------................-------
Selv1 ................Selvenn2
Osoite ................Osoite
Ammatti................Ammatti
Paikkakunta Paikk esim Hattula
-----------------------------------------
Tämmönen oli se testamentti. Toivottavasti siitä on apua. Nimet ja yksilöintitiedot ovat tekaistuja.
...avustasi!!!!!
Pankinjohtaja niitä väsää pankissa halvalla.
Kokemukseni mukaan pankin taksat eivät suinkaan ole halvimmasta päästä.