Kertokaahan (rehellisesti) mitä mieltä olette Fiat Bravasta? Vastatkaa vain te joilla ko. auto on ollut tai on vieläkin! Siis positiivista ja negatiivista. Näitä palstoja kun lukee niin ihmetyttää miten ylipäätään kaduilla on autoja liikenteessä kun kaikkia merkkejä haukutaan huonoiksi ja vikaherkiksi.
Brava vm. 99 ->
Eka Fiat
51073
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mulla on 99 1,2 16V. Kun ostin oli mittarissa 40 tuhatta, nyt 80 tuhatta. On toiminut kuin junan vessa. tyytyväinen olen ollut ( ja koputtaa puuta ja toivoo että toimii jatkossakin)
Seuraavat autot olen omistanut:
Fiat uno 1.1 s.i.e -85 Ihan näppärä kaupunkiauto, mutta talven ajettuani sillä iglulla ajattelin että ei enää koskaan fiateja.
Fiat Bravo 1.4 Senzanzione -98 Tämä sai uskoni ja intoni Fiateihin palaamaan ja ei tarvinnut enää talvellakaan palella. Muuten tämä 1.4 moottori ei oikein miellyttänyt nykimisineen.
Fiat Bravo 1.2 80Sx Stile -00 Yhtä hyvä kuin edellinenkin, mutta parempi systytys elektroniikka.
Fiat Marea Weekend 1.6ELX -99 Ensi innostus hiipui aika äkkiä, kun autosta olivat "koiranluut" vaihtokunnossa vaikka autolla mittarissa vasta 50.000km. Lisäksi iskarit( varsinkin taka) olivat loppuun ajetut. Auton ajo-ominaisuudetkin tuntuivat todella huonoilta, eli autoa joutui koko ajan ns."ajamaan".
Fiat Brava 100SX -99 Tällä on nyt kuukauden verran ajettu ja tuntuu toistaiseksi parhaalta Fiatilta, jonka olen omistanut :)
Kaikenkaikkiaan voin sanoa että olen kuitenkin ollut todella tyytyväinen Fiateihini. Hinta/laatu/varustelu -suhde on ylivoimainen ja todennäköisesti seuraavakin autoni tulee Fiat olemaan.
Vaihdoin viime kesänä kauan palvelleen Uno Firen (-88) Brava 1.6SX:n (-98), jolla oli ajettu 38000km. Nyt on mittarissa 52000km ja autossa ei valittamista. Mukava ajettava! Jos johonkin muuhun pitäisi vaihtaa, niin sitten HGT Bravo tai 2.0l Marea.
ostin auton noin kolme vuotta sitten ja pientä vikaa ilmeenee silloin tällöin, kuten esim.
- katalysaattori oli pamahtanut kun ostin auton. Ilmeni kun autoliike joutui katsastamaan auton ennen luovutusta ja uutta kattia odoteltiinkin sitten kuukauden verran. Onneksi meni takuuseen.
- joku hemmetin nakutuksen tunnistin kärähti ja nyki ja teki vaikka mitä
- lohkossa oli pieni halkeama pakosarjan kiinnityspultin kohdalla, korjattu kolmisen kertaa
- tällä hetkellä nykii pätkii käy kolmellä pytyllä eikä voi ajaa kuin pintakaasulla
-kovalla pakkasella kuskin oven lukon nuppi saattaa yllättäen tipahtaa alas lukiten oven ja vara-avaimet on tietenkin jossain hiutsin nevadassa
Ja yleensäkin vesisateella ja helteellä nykiminen on pikemminkin sääntö.
Ja kaikkea muuta kivaa, mutta aika kultaa muistot...
Ostin Bravan vuoden ikäisenä, jolloin ajettu 20 tkm. Ajoin pari vuotta ja 50 tkm lisää, eikä pienimpiäkään ongelmia !! Joskus vähän syksyllä tuuletin sylki syliin kaiken puista pudonneen sälän kun lähti liikenteeseen, mutta niinhän ne tekee muutkin pelit...