digata uudesta NW:stä kun sijoitukset noin
laskee vai mikä tohon lie olla syynä.Jos levyä
menee koko ajan kaupaksi niin silloin se nähtä-
västi kiinnostaa,pitääkö vain odottaa kunhan
aloittavat kiertueen euroopassa,jenkkikeikkojen
perusteella homma toimii todella hienosti.
laskee vai mikä tohon lie olla syynä.Jos levyä
menee koko ajan kaupaksi niin silloin se nähtä-
västi kiinnostaa,pitääkö vain odottaa kunhan
aloittavat kiertueen euroopassa,jenkkikeikkojen
perusteella homma toimii todella hienosti.
Vastaukset 6
Vanhimmat
"Eikös Suomen ulkopuolella digata uudesta NW:stä"??? HEH!....ei todella:
http://www.nightwish.com/fi/news/
AINA kun tulee hyvä pitkäsoitto alkaa heti ostoryntäys sillä alueella jossa bändi tunnetaan ja levyä mainostetaan. DPP:n vastaanotto on on ollut ennennäkemätön suomalaisella bändillä Euroopassa, sen kertoo jo listasijoitukset. Alun jälkeen myynti laskee KAIKILLA ja vakiintuu, kuten Oncella ennen tätä.
Kun bändi keikkailee tiiviisti se vaikuttaa pitkällä aikavälillä myyntiin, joka näkyy seuraavan kahden vuoden aikana. USA on harmaa alue, mutta mitä ilmeisemmin 3- kiertuetta USA:n tuo tulosta, samoin Kanadaan.
Jos tarkoitit sitä, että Tarja olisi parantanut myyntiä olet täysin väärässä. Niin USA:a kun Euroopassa alan ihmiset ovat yhdestä suusta todenneet että uusi musiikki myy monin verroin laajemmalle yleisöpohjalle kun vanha.
tippuvat muutkin samaan aikaan ilmestyneet, esim. brucen uusin.
jossain pikkuklubissa, joka ei ole edes myyty loppuun.
Portlandin alueella asuu n. 2 miljoonaa asukasta. Joten voidaan puhua marginaalimusiikista.
Nightwish on kokolailla ei niin kovin hyvin tunnettua musiikkia USA:ssa. En nyt sanoisi että aivan mariginaalimusiikilla, kun pääsi kuitenkin billboard listoille. Näin on ollut ja on nyt. Tarja esti USA kiertueen kahteen kertaan, joten näin nyt on näreet.
Mitä tulevaisuus tuo tullessaan, sitä me emme tiedä.
Ei NW ole ollut, eikä ole vieläkään mikään maailmanluokan bändi. Ei esiinny vielä Wembleyllä - jos koskaan. NW:n musa ainakin ennen luettiin kuuluvan goottimetalliin tai symphonicmetalliin, joten marginaalinen on kuulijakuntakin. Tosin hyvin menestynyt suomalaisena yhtyeenä maailmalla. Väestöön nähden paljolti hevihulluja ei taida olla, kuin suomessa ja norjassa.
Onkos Nightwish oikeaa heviä..
Minun 85vuotias äitini kehui uutta levyä, että siinä on kauniita kappaleita.
Mamma iski väliin, kun siskolle jätin.
Käsittämättömän kaunista musiikkia kuitenkin ja itselleni on sama vaikka olis hevonpersehumppaa genreltään.
Stadionit eivät tule täyttymään, mutta mitä väliä.
Kuuntelijat löytää pienemmätkin paikat.