Mistä löytäisin vanhan kaunokirjoituksen kirjaimet?
vanhat kaunokirjaimet
6
15391
Vastaukset
- äitiparta
Voi hitsi sentään. Poistelin noita ylimääräisiä linkkejä mitä olin avannu koneelle, ja vahingossa suljin samalla tämänkin sivun, niin että aloitetaan alusta.
Ensin sanoin... Kuinkas se nyt menikään? Siis että
Kysypä kirjastosta jotain hyvää kalligrafia-, kirjailu- tai tekstaus-kirjaa, sellaista, missä on vanhoja kirjaintyyppejä. Niitä on sellaisia kirjoja, osaavat varmaan auttaa.
Ja sitten sanoin. Hmmm?
Tai käytä googlea, laita hakusanaksi vaikkapa "vanha kaunokirjoitus" - - -
Oho! Luulin että niitä löytyisi vaikka kuinka paljon, eihän siitä ole vasta kuin muutama vuosi kun...
* parta rapsuttaa päätään *
Jaa, taitaa siitä sittenkin olla jo...
http://www.peda.net/veraja/mantsala/ohkola/luokat/2004aloittaneet/tekemista/tehtavia/aidinkieli/kirjaimet
Miks tähänkin on laitettu vaan uusi kirjoitustapa, kun vieressä vois olla vertailun vuoksi vanha? Ehkä eivät ole halunneet sekottaa.
Fontteja - Fontteja - Fontteja
http://simplythebest.net/fonts/calligraphic_fonts.html
Täällä satoja erilaisia tyyppejä
http://www.dafont.com/themes.php
mutta ei kunnollista vanhojen kaunokirjainten mallia, joitain tyyliteltyjä löytyi kyllä:
http://www.dafont.com/english.font
http://www.dafont.com/hand.font
http://www.dafont.com/ulusalokul-com-Cizg.font
http://www.dafont.com/exmouth.font
http://www.dafont.com/jane-austen.font
http://www.dafont.com/adine-kirnberg.font
http://www.dafont.com/va-pe2.font
Mulla on tai on ainakin ollu joku vanha, isokokoinen kirja missä on vanhan kaunokirjoituksen kirjaimet, mutta kun en nyt tiedä missähän läjässä tai laatikossa se on, jos vielä löytyy... Käy siis kirjastossa, tai hyvinvarustetussa kirjakaupassa.
Moiks. :-)
* Joko saa mennä nukkumaan? *
Tässähän kohta näkee kirjaimia jo ihan silmissä Z Z Z Z Z Z - *****************
Linkin tiedostosta sivulta 48.
http://personal.inet.fi/koti/yeslake/ManuPropria_eBook_lyh_72dpi.pdf- Hiiris
Todella hyvä ja kattava sivusto!!
- kalligrafi
Käsinkirjoitus kunniaan!
- Kaunomies
Tuolta löytyy:
http://www.properuskoulu.net/2013/02/kaunokirjaimet.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.244515Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma1003119Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni2062964Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.542570- 801338
Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk651086Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie261020- 119956
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA50828Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril115820