mietiskelystä apua?

Depressio

Onko tietoa, auttaako meditointi (vakavaan) masennukseen? Jos auttaa, niin miten?

2

536

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitkällä aikavälillä...

      Vakava masennus,tavallaan elämän energiattomuus,"pystyyn kuollut" on elämää samsarassa,kärsimyksen/tarkoituksettomuuden tilassa.

      Oikea keskittyminen ja pelon kohtaaminen
      tuottaa tuskaa,toisaalta tuskasta kehittyy uusio voimavara jota ei lännessä tunnisteta,(tajuntatutkimus/google)tiedetään
      "tuskasta täytyy saada voimaa",sanoi munkki luostarissa,jossa kävin.

      Meditaatio tuottaa tuskaa jota pitäisi tutkia ja analysoida samaan aikaan , tässä se ongelma. Psyykkinen kestävyys joutuu koville ja sitä kautta tajunta alkaa vahvistumaan,puhtaasti aivojen "mekanismia".

      Pitkäaikainen pelon hallinta
      tyynnyttää mielen ja sitä kautta olo helpottuu,nirvanaan päässyt on pysyvästi vapaa masennuksista ja mielen ongelmista,pääsee "jumalaisen tiedon haltijaksi".
      Myös kuolema ylitetään valotunnelissa.Psyykkeen ylivaltaa.

      Pohjimmiltaan kuin kävisi punttisalilla,rasitusta/painoja lisätään ajan kanssa ja alkaa vahvistumaan.Tulee hyvä olo.
      medi=lääke,myös välialue aivoissa..

      Mietiskely on tavallaan väärä ilmaus todellisesta meditaatiosta,mietiskely on aivojen 1-0-1 logiikkaa,meditaatio on sisäisen pelon,tunnemaailman tutkimista/voittamista,(tieteen ykkös tutkimuskohde,josta idässä 2500v kokemus.Lännessä pelko häätää puolet tutkijoista,)
      Aivojen kaaoottisen puolen tutkimista,se nojaa aina pelkoon ja sen voittamiseen.Tavallaan sinun pitäisi "rääkätä"
      itseäsi jotta mielesi vahvistuisi ja olo helpottuu,tässä on se juju,älä kerro kellekään.
      Samalla saat aivoista vähän "lisätehoja".
      "Oikea keskittyminen,oikea tarkoitus rohkeus".... on oppi eli dharma...jne
      sitä mestari opetti.Muut suuntaukset voi sivuttaa,niitä on ihan liian paljon.
      "Ihmiskunnalla on suuri haaste elää sisimpänsä kanssa",- "meidän tulisi tutkia aivojen kaaoottista sattumanvaraista puolta" -lainaus aivotutkijalta. Aidosti vaativa laji.Luostari perinne idässä.Erittäin monimutkainen.Vaatii aikaa ja "oikeata asennetta"

    • Pistaasihalva

      ... buddhalaisen psykiatrin kanssa tästä aiheesta. Hänen mielipiteensä oli, että masennuslääkkeet ovat vain "kainalosauva", joiden turvin masentunut voi löytää voimavaroja käsitellä masennusta aiheuttavia tekijöitä elämässään. Tähän muutokseen löytää voimavaroja mm. meditaatiosta. Tee anapana satia ja metta bhavanaa, aloita mielellään jossakin ryhmässä. Opiskele myös dharmaa, aloita vaikka Dalai Laman Onnellisuuden taito -kirjalla, se on avannut monia silmiä. Oma masennukseni loiveni jo kahdessa viikossa 90-luvulla, vuodessa se oli kokonaan poissa eikä koskaan palannut. Tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      180
      8336
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4528
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4098
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      54
      3482
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3116
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2860
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2556
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      31
      2159
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2013
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2006
    Aihe