Mikroauton säätö

aloittelija

Moi,

ostin jokuaika sitten mikroauton(Swissin runko ja crg:n 100 cc kone). Kaasarin säädöstä minulla ei ole kokemusta lainkaan. Voisiko joku neuvoa miten kannattaa lähteä liikkeelle kaasarin säätämisessä. Nyt en tähän hätää muista mikä kaasari autossa on(olisiko joku 20mm). Lisäksi haluaisin kysyä mitkä olisivat sopivat välitykset esim Vihdin radalle. Kuljettajat ovat miehen kokoisia eli n. 0,1 tonnia. Vastauksista kiittäen.

4

1005

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jussi

      Myyjän pitäisi tietää. Jos myyjä ei tiedä niin kartingkaupasta voi kysyä.

      Jos kumpikaan ei tiedä niin lähtökohtana voisi olla seuraava:

      Jos kaasuttimessa on 2 säätöruuvia niin L-ruuvia voisi avata 1½ kierrosta ja H:ta reilu kierros. Jos ruuveja on 3 niin jet-ruuvi voisi olla kiinni lähdössä ja avata ½ kierrosta parin kierroksen lämmittelyn jälkeen.

      Jos kaasutinta on viritetty (koneistettu) niin oikeat säädöt löytyvät ainoastaan myyjältä/virittäjältä. Oikea asento voi olla mitä vaan välillä ½-3 kierrosta.

    • Jussi

      .. sopiva kilpavälitys on jotain 10/88. Harrasteajossa kannattaa pitää mielummin pienempää takaratasta. Kone kestää paremmin.

      • jake

        ...sanoisin vain että itse ajan L 2.5-3 ja H 5min-25min


      • juimi

        on p-seestä. Jyrkät mutkat ja pitkä suora, jossa kone huutaa ylikierroksilla. Harrastaessa tosiaan kannattaa pitää pienempää takaratasta, ettei koneet laukea. Samalla oppii hakemaan sulavampaa linjaa mutkasta, että saisi edes jonkinlaista kiihtyvyyttä mutkan jälkeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      195
      11778
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8194
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6196
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      171
      5126
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      42
      4891
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      47
      4470
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4373
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3855
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3343
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      49
      1844
    Aihe