Mikroauton säätö

aloittelija

Moi,

ostin jokuaika sitten mikroauton(Swissin runko ja crg:n 100 cc kone). Kaasarin säädöstä minulla ei ole kokemusta lainkaan. Voisiko joku neuvoa miten kannattaa lähteä liikkeelle kaasarin säätämisessä. Nyt en tähän hätää muista mikä kaasari autossa on(olisiko joku 20mm). Lisäksi haluaisin kysyä mitkä olisivat sopivat välitykset esim Vihdin radalle. Kuljettajat ovat miehen kokoisia eli n. 0,1 tonnia. Vastauksista kiittäen.

4

1018

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jussi

      Myyjän pitäisi tietää. Jos myyjä ei tiedä niin kartingkaupasta voi kysyä.

      Jos kumpikaan ei tiedä niin lähtökohtana voisi olla seuraava:

      Jos kaasuttimessa on 2 säätöruuvia niin L-ruuvia voisi avata 1½ kierrosta ja H:ta reilu kierros. Jos ruuveja on 3 niin jet-ruuvi voisi olla kiinni lähdössä ja avata ½ kierrosta parin kierroksen lämmittelyn jälkeen.

      Jos kaasutinta on viritetty (koneistettu) niin oikeat säädöt löytyvät ainoastaan myyjältä/virittäjältä. Oikea asento voi olla mitä vaan välillä ½-3 kierrosta.

    • Jussi

      .. sopiva kilpavälitys on jotain 10/88. Harrasteajossa kannattaa pitää mielummin pienempää takaratasta. Kone kestää paremmin.

      • jake

        ...sanoisin vain että itse ajan L 2.5-3 ja H 5min-25min


      • juimi

        on p-seestä. Jyrkät mutkat ja pitkä suora, jossa kone huutaa ylikierroksilla. Harrastaessa tosiaan kannattaa pitää pienempää takaratasta, ettei koneet laukea. Samalla oppii hakemaan sulavampaa linjaa mutkasta, että saisi edes jonkinlaista kiihtyvyyttä mutkan jälkeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1014
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      868
    3. 62
      863
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      45
      834
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      48
      771
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      684
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      639
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      526
    Aihe