kuinka finnairin talous tulevaisuudessa kestää kun kiinalaiset valtaavat lentomarkkinat idän ja lännen välillä.? Ei taida helsinki gateway purra enään kauaa...
tässä artikkeli englanniksi:Bra år för Oasis
Lågprisbolaget Oasis Hong Kong Airlines meddelade i helgen att det transporterade 350.000 passagerare under första verksamhetsåret.
Nyheten var ett surt äpple att bita i för de flygexperter som siade om att bolaget aldrig skulle få luft under vingarna.
Oasis har fem jumbojetplan av typ Boeing 747-400 i flottan och flyger dagligen mellan Hongkong och London. I juni började bolaget flyga också till Vancouver.
Oasis har tvingat många av de etablerade reguljärflygbolagen att skära ned sina biljettpriser, bland annat Cathay Pacific, som i det närmaste halverat sina priser från Hongkong till London och Vancouver.
tässä artikkeli englanniksi:Bra år för Oasis
Lågprisbolaget Oasis Hong Kong Airlines meddelade i helgen att det transporterade 350.000 passagerare under första verksamhetsåret.
Nyheten var ett surt äpple att bita i för de flygexperter som siade om att bolaget aldrig skulle få luft under vingarna.
Oasis har fem jumbojetplan av typ Boeing 747-400 i flottan och flyger dagligen mellan Hongkong och London. I juni började bolaget flyga också till Vancouver.
Oasis har tvingat många av de etablerade reguljärflygbolagen att skära ned sina biljettpriser, bland annat Cathay Pacific, som i det närmaste halverat sina priser från Hongkong till London och Vancouver.
Vastaukset 16
Vanhimmat
.....niin...
Aasiassa on tavaton lentojen ylikysyntä. Lentoja on erittäin vaikea saada. Elintason noustessa kysyntä kasvaa nopeasti edelleen.
Vain pieni osa ihmisistä haluaa lentää halpayhtiöiden koneilla varsinkaan kaukolentoja. Niillä reissaavat pääasiassa rinkkamatkustajat ja nuoriso, joilla on vähän rahaa.
Kannattaa muistaa, että Aasiassa on 65 % kaikista maailman ihmisistä, joten kysyntää piisaa, vaikka Finnair paisuisi kymmenkertaiseksi.
eiköhän nuo aasialaiset hyvällä palvelullaan ja ennekaikkea edullisilla kuluillaan pese finnairin / lännen yhtiöt mennen tullen.Ainoastaann point to point eli ilman kallista syöttöä vaativat kohteet voivat pärjätä.Finnair huonoksi onnekseen syöttää matkustajiaan eurooppaan ja tämä aiheuttaa riittävästi extra kuluja jatkossa syömään katteet.!
ymmärrät yhtikäs mitään lentoyhtiöstrategioista ja kulurakenteista????
aliarvioi edellistä. Siellä Finnairin johtoportaassa kyllä seurataan näitä palstan neuvoja silmä kovana ja nyt varmaan kuumeisesti mietitään, että mitäs nyt tehään ;)
kuinka kiinalaiset lentoyhtiöt valtaavat markkinat Kiinan ja lukuisten keskisuurten eurooppalaisten kaupunkien (vaikkapa Milano, Stuttgart, Hampuri, jne.) välillä.
joilla on asiaa Aasiaan on myös vara maksaa mukavuudesta. Ne ovat siis liikemiehiä joiden on kyettävä lepäämään matkan aikana jaksaakseen päivät painaa töitä. Noin pitkän matkan ollessa kyseessä on tärkeää matkustaa businesluokassa ja sehän saa maksaa. Matkustakoon turistit suorilla selkänojilla varustetuissa istuimissa eväspusseineen halpalennoilla, niillähän on aikaa nukkua perillä.
jotka enenevissä määrin eli suomalaiset lomailee nyt ja tulevaisuudessa kaakkois-aasiassa eivät halua maksaa Finskin ryöstöhintoja lennoista. Meillä on lomalla aikaa levätä. Kuka väsyy 10-15 tunnin matkustamisesta? Se aika menee vaikka päällään seisoen ja ilman ruokaa. Finskihän voisi kalustaa koko koneensa bisnesluokaksi niin päästäisiin meistä turisteista häiritsemästä heidän liiketoimintaa..
Taas joku perseaukinen pankin orja asuntovelallinen rutisee Finnairin ryöstöhinnoista.
Silloin kun on myynyt perseensä pankille niin on syytäkin rutista ja Finnairin hinta saattaa olla kova. Mutta näille pankeille persettä myyville, työttömille, sossun rahoilla eläville ym. on omat yhtiöt kuten Ryanair.
kun halvalla matkustaa niin on jo lainat maksettu...
keskustelee pitäisi tulojakin olla vähintään 100.000 euroa vuodessa. Sen alle ansaitsevat matkustajat matkustavatyli varojensa olevalla matkustusmuodolla.
Kannattaa tutustua hieman aiheeseen ennen mutuilua. Se, että jokin lentoyhtiö tarjoaa edullisia hintoja ei automaattisesti tarkoita sitä, että palvelu olisi huonoa tai ytiö ei tarjoa business-luokkaa.
Vieläkö hehkutatte Oasista?
http://www.taloussanomat.fi/liikenne-ja-kuljetus/2008/04/09/Halpalentoyhti%F6+joutui+selvitystilaan/20089980/382
Räjähtääkö nyt Finnairin asiakasmäärä kasvuun
kun pahin kilpailija kaatui? ;)