Ongelmani on semmoinen lemmikki oravani tililii on tehnyt pesänsä tietokoneen sisälle.
Kerron vähän taustoja naapurin vanhaherra kävi tietokonettani huoltamassa hänellä sattuu toi näkökin jo heittää hän ei huomannut tililiin menneen tietokoneen sisälle, kun laittoi tietokoneen seinän vai mikä se olikaan nimeltä kiinni.
Meinasin aamulla ryhtyä töihin tietokoneeni kanssa kun sen sisältä kuului kamalaa metelöintiä.
Soitin naapurin vanhanherran hätiin katsomaan mitkä tietokoneeni sisällä on niih yllätys oma mammin lemmikki orava se siellä sisällä käytti juoksupyöränään semmoista ropelia ja vaikutti tyytyväiseltä.
Pitäisikö antaa tietokoneeni pikkaiselle oravalleni vaikka tietokoneeni oli aika kallis yli kaksituhatta euroa vai raaskinko ottaa sitä sieltä ollenkaa ja ostan mielummin uuden tietokoneen.
Tätä kirjoittelen naapurin vanhanherran tietokoneella jonka hän oli ostannut 15 vuotta sitten. Auttakaa ongelmassani.
Kerron vähän taustoja naapurin vanhaherra kävi tietokonettani huoltamassa hänellä sattuu toi näkökin jo heittää hän ei huomannut tililiin menneen tietokoneen sisälle, kun laittoi tietokoneen seinän vai mikä se olikaan nimeltä kiinni.
Meinasin aamulla ryhtyä töihin tietokoneeni kanssa kun sen sisältä kuului kamalaa metelöintiä.
Soitin naapurin vanhanherran hätiin katsomaan mitkä tietokoneeni sisällä on niih yllätys oma mammin lemmikki orava se siellä sisällä käytti juoksupyöränään semmoista ropelia ja vaikutti tyytyväiseltä.
Pitäisikö antaa tietokoneeni pikkaiselle oravalleni vaikka tietokoneeni oli aika kallis yli kaksituhatta euroa vai raaskinko ottaa sitä sieltä ollenkaa ja ostan mielummin uuden tietokoneen.
Tätä kirjoittelen naapurin vanhanherran tietokoneella jonka hän oli ostannut 15 vuotta sitten. Auttakaa ongelmassani.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Anna kurrelle mikki ja laita koneelle joku yksinkertainen äänenkäsittelyohjelma, vaikka Audacity. :) Siitä se lähtee.
http://www.pikkuorava.fi/
ehdotus! : D!
Tullenee halvemmaksikin kuin että ostaa uuden ulkoisen kovalevyn ja sitä rataa...!
Hauska!
tanssia osaa musiikintahdissa.laitoin pikkuorava musiikki linkkisi soimaan se ihan ihmismäisesti tanssi kalliissa tietokoneessani.musiikin loputtua tyytyväisenä meni taas ropelilla juoksemaan.taijan luopua tietokoneestani ja ostaa uuden tietokoneen.
niin nyt saat ison ison virtuaalihalin multa. Kiitti linkistä. Sissi alkoi laulaa tuon kurre virtuoosin tahtiin.
Anna oravasi olla siellä jos se tuntee olonsa kotoisaksi koneen sisällä.
Ihmisten ja eläinten hyvinvointia ei rahalla voida mitata vain sillä miten käyttäydyt niitä kohtaan.
Tänääkin palstaa lukiessa ei voi muutakun ihmetellä ihmisten pahaa oloa jonka he purkaavat toisiin elollisiin oleintoihin täälä keskustelupalstalla jokainen siis JOKAINEN menköön itseensä ja ajatelkoot omaa käytöstään onko tuomoinen pahanolonsa purkaminen oikein.
Käyttäytyvätkö samat ihmiset oikeassakin maailmassa samoin lähinmäisiä tai muita kanssaihmisiä ja eläimiä kohtaan luultavasti ei tai tiedä sitten.
että tamä palsta on monellekin se paikka missä voi päästellä liikoja höyryjään.
Täällä voi olla niin minä itse, kun sielu sietää.
Live elämässä voi olla vähän toisin.
Joku voisi jopa saada pienen nokkakopauksen jos samaan malliin alkaisi kukkoilemaan.
Kolmessa viimeisessä lauseessasi taisit tuoda esille olennaisen!
Mutta tuo orava...
Aika lystikäs veitikka!
Kuuluu sarjaan kivoja satuja ja tarinoita. Siitä Ursan videosta tuli niin kovaa se musiikki, etten voinut sitä kokonaan kuunnella.
Hamsteri aina sai juoksennella huoneessani välillä herra kiipeili pitkin verhoja.
Häkkiin, kun herra halusi jos se otti hampailaan varovasti korvanlehdestä hampailla kiinni jolloin se oli sen merkki, että jouduin kämmenen ojattamaan sitä kohti, siihen herra tyytyväisenä tuli ja kannoin sen häkkiin siellä se viihtyi juoksupöyränsä kanssa.
Pukkelille monella ihmisellä jos olisi harrastus niin saisi purkaa liiat hörynsä harrastuksen parissa.
joka uskoi viimeisen päälle elämänsä suolaksi nettikirjoittelut ja sen pituinen se.
Ursan linkki oli hyvä. Laita volyymiä pienemmälle.
koskaan näitä pikku-veijareita, ainoastaan koiria ja kaksi kissaa. Yksi kissoistani oli sellainen, ettei se tarvinnut hiekkalaatikkoa, koska teki asiansa keijaan (pottaan).
Olisi aikanaan pitänyt ottaa valokuva.
Minua sitten näkyykin tammikuun jälkeen aika harvoin tällä palstalla, koska harrastukset kutsuvat, eli englantia paukuttamaan päähän.
Onneksi on kielioppi hanskassa.
yksi täti jonka ukko sanoo tätin olevan kiikissä nettikirjoitteluun, vertaa niihin hedelmäpelien pelaajiin.
kenenkään ei mulle tarvii huomautella eri riippuvuuksista, koska mainittavia sellaisia ei ole.
Paitsi jokapäiväinen syöminen on ylitsepääsemätön asia. Kumma riippuvuus. Tuo murkinan rinnan alle saanti.
Huomennakin on nälkä vaikka tänään kuinka hyvin olisit syönyt.
huomata olevansa herkkä riippuvaisuuksille. Herran kiitos aikanani pystyin tupakanpoltosta pääsemään eroon, kuitenkin koville otti.
No ruoka maistuu mullekin ja tosi hyvin. Syön kuin raavas mies ja kuitenkin oon kuin luu ja vähän nahkaa.
Olisihan se kuitenkin paljon helpompi jos olisi joku pilleri jolla eläisi, ettei tarvitsisi harvasen päivä city-marketista kantaa painavia ruokakasseja, tai oikeastaan näinkään ei saisi sanoa, koska joissakin maissa on niin paljon nälkää näkeviä.
Mulla oli kerran sellanen työkaveri, joka kävi jokatoinenpäivä vaan syömässä ruokiksella, sanoi vaan syyksi, että söi eilen ja vieläkin on ihan ähkyolo.. ;)))
voi tietty jättää kovinkin pieniksi, jos joidekin maiden nälkäänäkeviä vain aattelee.
Pienelläkin ruokamäärällä voi omaa nälkäänsä siirtää... Tai vaikkapa vaan veden juonnilla. Jota ei tietenkään kaikilla maailman lapsilla ole noin vain saatavilla.
Valintoja ja päätöksiä on tehtävä siitä, mistä on riippuvainen ja miten, mistä ja millä keinoin tuotetun nälkänsä tyydyttävän ruoan hankkii. Jos ajattelee ruoan ominaisuutta laajemminkin...
kaveri sitten liene siinä mielessä, että toisinaan voin olla syömättä "oikein" pari kolme päivää. Tuollaisiakin kausia tulee.
Se tunne, minkä näläksi luokittelemme ei aina ole ruoan nälkää vaan nesteen vajavaisuutta joka luontuu nesteen, veden, juomisella.
Hullua mutta totta. Kokeilkaas vaikka joskus.
En kuitenkaan suosittele kolmea päivää pelkällä vedellä elämään!!!
Sinut pitäisi laittaa oravan pitokieltoon ja ottaa kennelnimi pois.