Lintuja seuratessa ei voi välttyä siltä ajatukselta, että joutsenia pitäisi vähentää. Mistään uhanalaisuudesta ei voida puhua. Niitä on todella paljon. Lisäksi joutsen on todellinen tyranni. Se omii koko lammen tai järven itselleen häätäen kaikki muut linnut pois. Myös muiden lajien edustajat. Se haittaa oleellisesti muiden lintujen pesintää. Syyt sen suojeluun ovat tunnepohjaisia, onhan se kansallislintumme.
joutsenen metsästys
samoilija
91040
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
oon samaa mieltä
kyhmyjoutsenen se kyllä ajaa pois mutta ei sorsalintuja ym..Sellaista tutkimustulosta en ole nähnyt että sillä järvellä vesilinnut olisivat vähentyneet jonne joutsen on tullut. Uhanalaiseksihan sitä toki ei ole kukaan väittänytkään, päinvastoin runsastunut kovasti..
En minäkään tutkimustuloksia ole nähnyt, en tiedä onko edes tutkittu ko asiaa, mutta olen itse nähnyt joutsenen ajavan jopa sorsatkin pois omalta reviiriltään. Tiedän järviä, joihin on pesiytynyt viime vuosina runsaasti joutsenia. Samalla lähtivät hanhet ja sorsakannat romahtivat. Pieni joutsenten määrän lisäys ei vielä välttämättä isommassa järvessä tätä aiheuta.
eräältä hanhitutkijalta kerran ja hän sanoi että siitä ei ole mitään todisteita että joutsen vaikuttaisi hanhikantoihin. Tottakai joutsen saattaa ajaa pesimäkeon ympäriltä siinä liikuskelevat muut linnut, mut niin ajaa esim. kaakkurikin esim. joutsenen. Tästä on käytännön näkymää,,samoin kerrankatselin kun laulujoutsen ajoi kyhmyjoutsenta takaa ajaen sen pois...tämän ymmärtää:kyhmy- on "tasavertaisen oloinen". Täällä meilläpäin joutsenjärvillä on ihan yhtä lailla vesilintuja kuin ennenkin ja laskelmatkin osoittavat samaa
Noin pieneen tekstiin 2 asiavirhettä. Hyvä hyvä.
1. Joutsen ei ole yleinen lintu ja lisääntyy vieläpä nihkeästi. Paha yhdistelmä.
2. Joutsen ei häädä muita lintuja mihinkään. Käypä itse katsastamassa joskus.
Suomessa on virallisen tiedon mukaan yli 10000 joutsenta. On se tietysti vähemmän kuin variksia. Olen katsastanut lähes päivittäin lintujen käyttäytymistä lammilla ja järvillä. Omalta reviiriltään joutsen häätää kaikki puolisukeltajatkin, hanhista nyt puhumattakaan. Pienillä lammilla, jota joutsen pitää kokonaisuudessaan reviirinään, olen itse useasti nähnyt, kuinka joutsen ajaa tiehensä hanhet ja jopa sorsat. Joten toivon että hankit itse käytännön tietoa kirjatiedon lisäksi.
Juuri äsken tarkistin yhden kirjallisuuslähteen jonka mukaan Suomessa pesivien ja pesimättömien lintujen yhteismäärä on 8000-10000 yksilöä. Tieto on jokusen vuoden vanha, mutta tuskin se hirveästi siitä on noussut. Eli tuskin niitä YLI 10000 on, ainakaan kovin paljoa.
Hyvää on ja sitä on paljon yhdessä linnussa.
Ei se sakko montaa kymmentätuhatta mummoa maksanut..