Maitoa tuntuu piisaavan pikkuiselle hyvin, vaippoja tulee vaihdettua useasti. Kuitenkin illalla joskus 23-01 aikaan tankkaussessiot huipentuvat hurjaan kirkumiseen kun tuntuu ettei maitoa tule niin nopealla tahdilla kuin vauva haluaisi. Vauveli on hurjana kun en anna sen nukahtaa tissin kanssa vaan mieluummin ilman rintaa jottei tissiin ehdollistuta liikaa unentulon kanssa. Lapsukainen on vasta pariviikkoinen, onko muilla vastaavia ongelmia ja kuinka ootte ratkaisseet ne? Joudun katsomaan avuttomana kun vauva huutaa 15min-puoli tuntia kun maitoa ei tule tarpeeksi. En haluaisi korvikkeillakaan ja vauva saa ihan tarpeeksi maitoa joka tapauksessa, ei siis ole tyhjill vatsalla menossa nukkumaan. Hyssyttely ei auta vaan rinta on ainoa joka auttaa... Apua...
Iltaruljanssi ja huuto
apua maitoa
6621
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
esim. lypsää maitoa iltasyöttöä varten? meillä vauva kun kärsi kovista masuvaivoista tahtoi imeä paljon että sai joko pumpattua tai kakattua, ootko huomannut onko asiassa semmosta yhteyttä kenties?
jos antaisit nukahtaa tissin kanssa.
Pariviikkoinen on vielä niin pieni.
Jos vauva itkee tissiä, niin vauvatahtisessa imetyksessä sitä annetaan aina, kun vauva haluaa.
Olen imettänyt vauvatahtisesti kolmatta lastani, ja täytyy sanoa, että johtuukohan sitten siitä, mutta hän on lapsistani kaikkein tyytyväisin. Ei juurikaan itke koskaan.
Olen imettänyt häntä aina, kun on vähänkin vinkaissut, ja yleensä se on aina ollut sitä, että on halunnut imeä tissiä.
Lisäksi vauvan pitäisi antaa imeä senkin vuoksi, että imemällä vauva tilaa lisää maitoa tisseihisi. Näin maidon määrä kasvaa lapsen tarpeen mukaan.
Kyllä sinä ehdit myöhemminkin sitten kitkemään pahat tavat pois (tissille nukahtamisen).
Meillä on tyttö pari viikkoa nukahtanut ilman tissiä (tänään 5kk), ois varmaan jo aiemminkin jos ois yrittänyt. Tähän asti nukahti rinnalle ja siitä nostin sänkyyn. Anna ihmeessä toisen nukahtaa siihen, en minä ainakaan halunnut pientä huudattaa sen takia! Ja tosiaan, maitoa alkaa tulemaan enemmän jos annat imeä.
Meillä annettiin kyl alkuun ihan reilusti aina nukahtaa tissiin. Se ei meidän maailmaa olisi kaatanut jos lapsi siihen ois oppinut. Nyt kuiteskin tytt5ö on 3,5 kk ja ottaa illalla tietysti tissitankkauksen sitten päättää itse kun on täysi ja ei suostu nukahtamaan ennen kuin on ihan yksin, eli haluaa itse sen oman rauhan siihen. Minusta se on ollut tosi kiva juttu, kun vain pysyiskin siinä että haluais aina itse illalla rauhoittaa itsensä.
Mä oon kyllä nukuttanut poikaa ihan alusta asti tissillä, nyt 3kk ja juo iltamaidot tisusta, nukahtaa/ei nukahda, vien sänkyyn johon nukahtaa ihan itse! Vaikka olis nukahtanut tissille niin herää usein kun kannan sänkyynsä, mutta nukahtaa sit uudestaan. Aluksi siis nukahti tissille, mutta eipä oo meillä ainakaan ehdollistunut tissi/uni-juttuun. Meillä ollut koliikki - ja oon tehnyt asiat ihan vain niin kun on itse helpoimmalla päässyt. Mieskin on viikot koulussa et yksin hoidan vaavin..
Meillä poika hermostui tissiä syödessä siksi että rinta oli kova ja tavallaan liian täysi hänelle,eikä saanut hyvää alkua imemisellekun maitoa tuli liian nopeasti, minäkin luulin aluksi,ettei maitoa tullut, mutta se olikin päin vastoin.Kannattaa lypsää ensin vähän pois rinnasta jos on kovan oloinen ja juottaa sitten ekaksi pullosta lypsetty maito ja jatkaa sitten rinnalla,meillä toimi hyvin silleen