kuvia ilman salamaa

Löytyykö digikameraa jolla voi kuvata hämärässä, miltei pimeässä? Ilman jalustaa ja ehdottomasti ilman salamaa. Tarve liittyy työhöni ja on ihan laillisesta asiasta kyse. Jos vielä löytyisi zoom mahdollisuus, 10x olisi ihanne, olisin peräti tyytyväinen.
3352
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kyllä niitä löytyy.

Valon vahvistimilla varustettuja kiikareita ja kameroita. Värit voit unohtaa, mutta pystyt kuvaamaan miltein pimeässä. Hintaa noilla on ihan kiitettävästi.

Silti ihmettelen, mitä ihmettä laillista käyttöä sinulla tuollaiselle härvelille on.

Jos aiot kuvata jotain elukoita yms, niin kannattaa hakea ratkaisua infrapunan puolelta. Valaisia ja kameroita löytyy paljon halvemmalla.

Äänestä
  • Juuri nyt olisi käyttöä tuolle. Tehtiin taloyhtiössä päätös että parvekkeilla ei saa tupakoida. Savu saastuttaa naapuriasunnot ja julkisivun. Vaan eikös taas naapurin parvekkeelta nouse savu. Kuvitteleekohan se että yöllä säännöt ei koske häntä. Se puna(?) kamera olisi kätevä. Sellainen malli jossa kuvaan tulee päiväys ja kellonaika. Todistusaineistoa seuraavaan yhtiön kokoukseen. Näyttöä ilmeisesti pitää olla ennen haltuunottokäsittelyä.

    Äänestä

  • kerro merkki kirjoitti:

    Juuri nyt olisi käyttöä tuolle. Tehtiin taloyhtiössä päätös että parvekkeilla ei saa tupakoida. Savu saastuttaa naapuriasunnot ja julkisivun. Vaan eikös taas naapurin parvekkeelta nouse savu. Kuvitteleekohan se että yöllä säännöt ei koske häntä. Se puna(?) kamera olisi kätevä. Sellainen malli jossa kuvaan tulee päiväys ja kellonaika. Todistusaineistoa seuraavaan yhtiön kokoukseen. Näyttöä ilmeisesti pitää olla ennen haltuunottokäsittelyä.

    Kiitos valveutuneesta ajatuksestasi. Jotakin on todella tehtävä. Amerikassa ollaan askelta edempänä mutta jälkijunassa ja väistämättä suomalaistenkin on tajuttava mistä on kyse. Ja laki ilman valvontaa on kuin emännän puuttuminen aittapolulta.

    http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1449863

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ammattilainen muttei valok. kirjoitti:

Löytyykö digikameraa jolla voi kuvata hämärässä, miltei pimeässä? Ilman jalustaa ja ehdottomasti ilman salamaa. Tarve liittyy työhöni ja on ihan laillisesta asiasta kyse. Jos vielä löytyisi zoom mahdollisuus, 10x olisi ihanne, olisin peräti tyytyväinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu