Kuka saa meditoida?

ex-harrastaja

Hei. Onko olemassa mitään sääntöä, että kuka saa meditoida ja kuka ei. Onko suositeltavaa meditoida, jos on huono psyyke? Saattaako tulla mieleen vaurioita? Miten meditoidaan väärin?

11

1658

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on kaikille avoin laji.......

      Muistat vaan että kohtaat sisäisen pelkosi,joka ei ole helppoa."Oikea keskittyminen,oikea tarkoitus ,huom. ROHKEUS, jne.......sitä buddha opetti.
      Jos sinulla ei ole rohkeutta, alat keräämään sitä.
      Ajan kanssa.

    • Ensin terveeksi, sitten vasta

      On olemassa erilaisia meditaatioita buddhalaisuuden sisällä, joten kysymykseesi ei voi vastata "kyllä" tai "ei".

      Buddhalaiset harjoitukset ylipäätään eivät ole tarkoitettu henkilöille, joilla on pahoja mielenterveydellisiä ongelmia (kuten skitsofrenia, depressio tai kaksisuuntainen mielialahäiriö).

      Hyödyllinen buddhalainen harjoitus on se, että tekee hyviä toivomuksia kaikkien olentojen hyväksi.

      • Pistaasihalva

        Depressiosta olen vähän eri mieltä, eli meditoida voi, mutta mielellään ohjatussa ryhmässä ja hyvä opettaja. On oma kokemus, meditaatio auttoi kuin häkä.


      • Meditaatio tervehdyttää, joten se sopii kyllä kaikille! Mutta toisaalta, jos et tiedä, mitä meditaatio on, saatat vahingossa tehdä jotakin aivan muuta ja se ei tietenkään ole yhtä lailla taatusti tervehdyttävää.
        Itse en usko mielisairauksien olemassaoloon: kuulostavat aivan valehtilijoiden jutuilta: Hups, valheet eivät sopineetkaan yhteen! Tunnetiloja tietenkin on, mutta nehän ovat terveitä reaktioita eivätkä sairauksia. Esimerkiksi masennus merkitsee, että elämäntilanne on ihmiselle jollain lailla kestämätön ja kaipaa parannusta - siis elinolosuhteet on parannettava eikä ihminen! Tietenkin on epäterveellisiä tekoja: keinotekoisuudet ovat sellaisia. Ihmisluonto sen sijaan on viisas! Sinun ei tarvitse åpelätä, että sisältäsi löytyisi toinen minä, joka olisi jotenkin viallinen - se on vain ihmisten säikyttelemiseksi kehitetty valhe, jolla on tarkoitus saada valtaa toisten yli. Ja sitä tukevat valehtelijat, jotka väittävät, etteivät ole itse huomanneet todellisia aikomuksiaan (ne kun ovat moraalisesti tuomittavia) sekä ne, jotka eivät osaa ottaa omia tunteitaan huomioon, jolloin tunteet, jotka kertovat heidän tarpeistaan eivätkä jää heidän liian typerän älynsä tasolle, kaappaavat aina silloin tällöin vallan tervehdyttäen siten heidän elämänsä. Joten: älä pelkää todellista itseäsi - todellinen itsesi on paras ystäväsi, zenbuddhalaisten buddhaluonne, jo sinällään valaistunut, ts. tervein mahdollinen!


    • bubastis

      Meditoi parantumista Medicine Buddhan avulla.
      Buddhalaisessa meditaatiossa on avain se että unohdetaan omat ongelmat ja keskitytään toivomaan hyvää muille. Se parantaa.

      Perehdy Medicine Buddha meditaatioon ja omista meditaatiosi tulokset kaikkien elävien olentojen hyväksi.

      http://www.dharma-haven.org/tibetan/medicine-buddha.htm

      • tajunnan..

        toiselle puolelle,pystytkö?


      • bubastis
        tajunnan.. kirjoitti:

        toiselle puolelle,pystytkö?

        pystyn ;))))


    • Budha jea

      Luultavasti mediseeraajia on yhtä monta kuin harrastajaakin.
      Näin ohjauksen ulkopuolella. Harjoitukset pitäis tehdä istuallaan.
      Heikko tukielinteni kunto suosii makuuasennossa tehtävää tapaa.
      Voi olla ettei tätä pidetä meditaationa, mutta se toimii kyllä näinkin.

      Peritty depressiotaipumus on lientymässä aktiivisen reiki-meditaation myötä.

      Oikeastaan kaikki lähti käyntiin fyysisen kunnon rapautumisesta. Oli hyvä keksiä jotain.
      Kotioloihin sopeutettu kevyt kunnonkohotusohjelma siitä omaehtoiseksi laajentui meditaatioksi.

      Osoittautui, etteivät aivot saaneet riittävästi happea.
      Vatsa-selkälihasten kuntoutuminen paransi kehon hapensaantikykyä.

      • alkuperäisessä.....

        opissa.Kokonaisvaltainen psykofyysinen kokemus.


    • mainintaa.

      Suomen laki ei kiellä meditointia keneltäkään. Noita asioita sinun kannattaisi kysyä terapeutiltasi tai varata aika paikalliseen mielenterveystoimistoon ja keskustella tarkemmin meditoinnista sinun tilanteessasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      97
      1044
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      119
      863
    3. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      143
      834
    4. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      45
      832
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      667
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      639
    7. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      591
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      32
      559
    9. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      47
      538
    10. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      62
      524
    11. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      80
      520
    12. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      65
      516
    13. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      489
    14. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      484
    15. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      31
      456
    16. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      3
      454
    17. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      453
    18. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      61
      450
    19. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      446
    20. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      74
      446
    Aihe