Kuka saa meditoida?

ex-harrastaja

Hei. Onko olemassa mitään sääntöä, että kuka saa meditoida ja kuka ei. Onko suositeltavaa meditoida, jos on huono psyyke? Saattaako tulla mieleen vaurioita? Miten meditoidaan väärin?

11

1601

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on kaikille avoin laji.......

      Muistat vaan että kohtaat sisäisen pelkosi,joka ei ole helppoa."Oikea keskittyminen,oikea tarkoitus ,huom. ROHKEUS, jne.......sitä buddha opetti.
      Jos sinulla ei ole rohkeutta, alat keräämään sitä.
      Ajan kanssa.

    • Ensin terveeksi, sitten vasta

      On olemassa erilaisia meditaatioita buddhalaisuuden sisällä, joten kysymykseesi ei voi vastata "kyllä" tai "ei".

      Buddhalaiset harjoitukset ylipäätään eivät ole tarkoitettu henkilöille, joilla on pahoja mielenterveydellisiä ongelmia (kuten skitsofrenia, depressio tai kaksisuuntainen mielialahäiriö).

      Hyödyllinen buddhalainen harjoitus on se, että tekee hyviä toivomuksia kaikkien olentojen hyväksi.

      • Pistaasihalva

        Depressiosta olen vähän eri mieltä, eli meditoida voi, mutta mielellään ohjatussa ryhmässä ja hyvä opettaja. On oma kokemus, meditaatio auttoi kuin häkä.


      • Meditaatio tervehdyttää, joten se sopii kyllä kaikille! Mutta toisaalta, jos et tiedä, mitä meditaatio on, saatat vahingossa tehdä jotakin aivan muuta ja se ei tietenkään ole yhtä lailla taatusti tervehdyttävää.
        Itse en usko mielisairauksien olemassaoloon: kuulostavat aivan valehtilijoiden jutuilta: Hups, valheet eivät sopineetkaan yhteen! Tunnetiloja tietenkin on, mutta nehän ovat terveitä reaktioita eivätkä sairauksia. Esimerkiksi masennus merkitsee, että elämäntilanne on ihmiselle jollain lailla kestämätön ja kaipaa parannusta - siis elinolosuhteet on parannettava eikä ihminen! Tietenkin on epäterveellisiä tekoja: keinotekoisuudet ovat sellaisia. Ihmisluonto sen sijaan on viisas! Sinun ei tarvitse åpelätä, että sisältäsi löytyisi toinen minä, joka olisi jotenkin viallinen - se on vain ihmisten säikyttelemiseksi kehitetty valhe, jolla on tarkoitus saada valtaa toisten yli. Ja sitä tukevat valehtelijat, jotka väittävät, etteivät ole itse huomanneet todellisia aikomuksiaan (ne kun ovat moraalisesti tuomittavia) sekä ne, jotka eivät osaa ottaa omia tunteitaan huomioon, jolloin tunteet, jotka kertovat heidän tarpeistaan eivätkä jää heidän liian typerän älynsä tasolle, kaappaavat aina silloin tällöin vallan tervehdyttäen siten heidän elämänsä. Joten: älä pelkää todellista itseäsi - todellinen itsesi on paras ystäväsi, zenbuddhalaisten buddhaluonne, jo sinällään valaistunut, ts. tervein mahdollinen!


    • bubastis

      Meditoi parantumista Medicine Buddhan avulla.
      Buddhalaisessa meditaatiossa on avain se että unohdetaan omat ongelmat ja keskitytään toivomaan hyvää muille. Se parantaa.

      Perehdy Medicine Buddha meditaatioon ja omista meditaatiosi tulokset kaikkien elävien olentojen hyväksi.

      http://www.dharma-haven.org/tibetan/medicine-buddha.htm

      • tajunnan..

        toiselle puolelle,pystytkö?


      • bubastis
        tajunnan.. kirjoitti:

        toiselle puolelle,pystytkö?

        pystyn ;))))


    • Budha jea

      Luultavasti mediseeraajia on yhtä monta kuin harrastajaakin.
      Näin ohjauksen ulkopuolella. Harjoitukset pitäis tehdä istuallaan.
      Heikko tukielinteni kunto suosii makuuasennossa tehtävää tapaa.
      Voi olla ettei tätä pidetä meditaationa, mutta se toimii kyllä näinkin.

      Peritty depressiotaipumus on lientymässä aktiivisen reiki-meditaation myötä.

      Oikeastaan kaikki lähti käyntiin fyysisen kunnon rapautumisesta. Oli hyvä keksiä jotain.
      Kotioloihin sopeutettu kevyt kunnonkohotusohjelma siitä omaehtoiseksi laajentui meditaatioksi.

      Osoittautui, etteivät aivot saaneet riittävästi happea.
      Vatsa-selkälihasten kuntoutuminen paransi kehon hapensaantikykyä.

      • alkuperäisessä.....

        opissa.Kokonaisvaltainen psykofyysinen kokemus.


    • mainintaa.

      Suomen laki ei kiellä meditointia keneltäkään. Noita asioita sinun kannattaisi kysyä terapeutiltasi tai varata aika paikalliseen mielenterveystoimistoon ja keskustella tarkemmin meditoinnista sinun tilanteessasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      142
      1840
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      279
      970
    3. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      838
    4. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      78
      787
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      729
    6. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      10
      692
    7. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      671
    8. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      48
      656
    9. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      43
      630
    10. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      55
      616
    Aihe