Missä Arvioidaan?

Onko arvoa?

Isoisältä jäi postimerkkikokoelma... Itse en harrasta, enkä ymmärrä niistä luonnollisesti mitään. Missä/miten tällaisen kokoelman pystyisi käyttämään asiantuntevassa ja luotettavassa arvioinnissa?

4

2781

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • slamm

      onko kokoelmaan sijoitettu joskus, eli onko hankittu muinoin parempaa/harvinaista materiaalia vai onko se vanha "koulupoika" kokoelma johon on haalittu kaikki sen ajan halpa/ilmais "röhnä". Eli onko isoisä ollut filatelisti vai pöytälaatikko keräilijä. Viikonloppuna Helsingissä on postimerkkimessut, jossa on monta huutokauppa meklaria paikalla, joille voi näyttää ja kysyä arvoa. Postimerkki luettelosta voi aluksi katsoa itse niin jo 15 minuutissa selviää paljon.

    • geokarpaasi

      Postimerkkikerhot arvioivat kokoelmia ja antavat ohjeita, mitä kokoelmalle kannattaa tehdä. Helpoiten saat tiedon lähinnä kotipaikkaasi olevasta postimerkkikerhosta Suomen filatelistiliiton internet-sivuilta osoitteesta http://www.filatelisti.fi/.

      t. geokarpaasi

    • Ken Tiessen

      Tervehdys,

      Sait jo pari hyvää vastausta. Eipä muuta kuin edellisten vastausten tueksi:

      Kierrä postimerkkiliikkeissä. Kierrä messuilla. (Ota se ihan huumorimielessä ja vapaa-ajan harrastuksena.) Kuulostele ensimmäistä tarjousta. Mene ovelle. Kuulet takaasi: "Tietysti jos haluat heti tehdä kaupat, saattaisin juuri tuollaiselle kokoelmalle löytää nyt yhden ostajan, joten saisit vähän enemmänkin..." tms. Silloin tiedät, että kokoelmassa taitaakin olla jonkinsortin rahoista kyse.

      Suosittelen sitä vaihtoehtoa, että pidät kokoelmaa rauhassa vuoden tai pari, ja katselet, mitä markkinoilla tapahtuu. Meitä rehtejä ostajia ilmaantuu kyllä aikanaan. Älä hätäile.

      Terv. Ken Tiessen

      • kerääjä

        huijareita ilmestyy heti, jos merkkiesi joukossa on yksikin hiukan kalliimpi. Koska et itse tiedä tai tunne merkkejäsi, niin älä missään tapauksessa jätä kansioitasi kenellekään "asiantuntijalle" arvioitavaksi siten ettet itse ole paikalla. Vähänkin arvokkaammat kohteet vaihtuisivat välittömästi huonompiin (esim. risoihin).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      197
      6841
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2026
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1678
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1380
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1228
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1098
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1055
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      977
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      919
    Aihe