Ollaan katteltu vaunula.fi sivuilta nuita firkon f7 vaunuja, kun ovat nyttarjouksessa 290euroa, ovh yli 500euroa.
Onko kellään kokemusta, että onko hyvät? Ja miten toimii talvella, onko helppo työntää lumessa/loskassa?
Ja sitten se mikä on mietityttänyt eniten, että onko kovin lyhyet, eli jääkö nopeaa pieneksi pituudesta? Mulla on kesäkuussa vasta laskettuaika, niin ajattelin että mahtuuko reilu puolivuotias enään menemään kopassa?
Firkon F7 - kokemusta?
13
6579
Vastaukset
- äitiliini-82
minulla on juuri nuo firkonit mitkä ovat vaunulan sivuilla..voin suositella, ovat tosi hyvät:)
Talvella käytöstä en tiedä kun itsellä vasta nyt kesällä ostetut.. - firkonisti
meillä ollut helmikuusta -07 asti käytössä nuo F7:t.
eli tässä kokemuksia
- tosi kivat ja ollaan oltu tyytyväisiä
- väriyhdistelmät kivoja, saanut paljon kehuja meidän erikoisen väriset vaunut... (ovat muuten firkonin v. 2008 värimallia)
sitten ihan oikeita kommentteja:
- vauva viihtynyt tosi hyvin
- kulkevat hyvin lumessa
- tilava kantokoppa
- sopivat myös talvivauvalle
- isot pyörät, jees!
- kangas vettä/likaa hylkivä
- heittoaisa
- menee kasattuna pieneen tilaan
- ovat kevyet
- sopivat sekä pitkän että lyhyen ihmisen työnneltäväksi
ja vähän negatiivisia...
- kuomua ei saa laskettua alas kokonaan, tätä olisin toivonut (helpompi laittaa kantokoppa paikalleen)
- meidän yksilössä aika tiukka lukituksen vapautus kun laitetaan vaunuja kasaan, muuten kasaus helppoa ja kätevää (vain vähän käytetty)ja kun olen yrittänyt vapauttaa lukitusta niin pyörän jarru hajosi (jokaisessa pyörässä oleva ratas, johon jarrun aisa osuu kun jarrun laittaa päälle, justiin kävin ostamassa uuden, maksoi 5 €, mutta siis hajotin itse eikä ollut vaunujen vika...)
- kun heittoaisan kääntää ja työntää vaunuja vauvan kasvot menosuuntaan, ovat aika (yllättävän) kiikkerät joten hyvin harvoin ollaan käytetty näin päin. olemmekin suunnitelleet hankkivamme tukevat (matka)rattaat kun poitsu ei enää halua vahdata äiskän/iskän naamaa...
ja muistaakseni kopan pituus on n. 80 cm joten tollanen 70 senttinen vauva voi vielä mahtuakin koppaan, mutta eri asia on suostuuko makoilemaan, meillä ainakin 5 kk:n ikäisenä haluttiin katsella maailmaa ja otettiin rattaina käyttöön. Mutta siis tilava kantokoppa, muistaakseni päihittää aika monen muun merkin!
siis todellakin hintansa arvoiset! ja on alkanut näkymään meidänkin kaupungin liikenteessä paljon firkoneita
pieniä luksusjuttuja kaipailin, eli säilytystaskua mm. sadesuojalle ja hyttysverkolle..kun vaunut rattaina niin ei näille säilytystilaa paitsi hoitolaukussa...
mutta mieti vielä tuota deluxe -mallia, se vaikuttaa muhkeine toppapeitteineen, integroituine hyttysverkkoineen vielä paremmalta. Ja varsinkin kun kantokopastakin voi tossa deluxessa kohottaa päätä niin vauva ehkä viihtyy pidempään..
ja muuten, muskarissa käydessäni vertasin samanikäisiä vaunuja ja huomasin, että erittäin tummansävyiset teutoniat oli aurinko haalistanut jo! en tiedä onko kangas viallinen mutta meidän vaunuissa ei näy haalistumia vaikka poika nukkunut pihalla päivittäin useita tunteja..
ja palvelu on tosi ystävällistä.
jos haluat kysyä lisää niin huutele...- Äippä23v
Meillä on myös nuo vaunut ja oon tykänny kovasti. Ovat paljon ketterämmät kun jotkun emmaljungat tai briot.Eikä ole liialla hinnalla pilattu. Hyvin on meidän tyttö mahtunu nukkumaan kantokopassa, nukkuu vieläkin päikkärit siinä vaikka on jo melkein 8kk. Mahtuu jopa kääntymään siellä vatsalleen. Talvella oli tosi hyvät työntää lumessakin. Vaunuina ehkä vähän paremmat, kun rattaina. Mutta monipuoliset hintaan nähden ovat.
- ISÄ84
Nyt on kyllä pakko sanoa, että tuli ensimmäinen negatiivinen asia esille. Nimittäin meillä on alle puolenvuoden ikäiset Firkon F7-vaunut. Pari kuukauttta sitten alkoi vasen takarengas pyöriä viutilossa. Todettiin, että pyöränlaakeri oli mennyt ja muutaman väärän osan jälkeen saimme uuden vanneosan keskiöineen. Nyt sitten tänään hajosi uudestaan toinen rengas samalla tavalla. Soitin Ilmajoen myymälään missä luvattiin lähettää uusi osa ja kummasteltiin hirveästi. Kysyin saisimmeko muihinkin renkaisiin uudet osat ja luurin toisessa päässä ollut mies vaan nauroi ja totesi vaihdetaan vaan yksitellen. Saas nähdä koska osa tulee ja koska seuraavan kerran hajoaa :(
- ahistaa
Meilläkin meni laakerit noin 7 kk vanhoista vaunuista ja ei mitään takuuta joko jkorvais tollset jotka pitäis olla itsestään selvää että ne kestää ja oli viel ne lux pyörät.
No menin paikalliseen laakeri firmaan käymään ja ostin kunnon laakerit. makso 6.5 e/kpl mut pitäs olla ikusia ja kaveri siellä vaan päivitteli että melko paskat (kelvottomat) laakerit laitettu tuollaiseen paikkaan. että semmosta toisaaltaan se on musta myös iso riski jos jossain kaupungilla suojatiellä paukahtaa laakeri noh minkäs voit.... On ollut kahdet vaunulan vaunut ensimmäiset ja viimeiset - Renkailija
ahistaa kirjoitti:
Meilläkin meni laakerit noin 7 kk vanhoista vaunuista ja ei mitään takuuta joko jkorvais tollset jotka pitäis olla itsestään selvää että ne kestää ja oli viel ne lux pyörät.
No menin paikalliseen laakeri firmaan käymään ja ostin kunnon laakerit. makso 6.5 e/kpl mut pitäs olla ikusia ja kaveri siellä vaan päivitteli että melko paskat (kelvottomat) laakerit laitettu tuollaiseen paikkaan. että semmosta toisaaltaan se on musta myös iso riski jos jossain kaupungilla suojatiellä paukahtaa laakeri noh minkäs voit.... On ollut kahdet vaunulan vaunut ensimmäiset ja viimeisetJauts, eipä onneksi meidän renkaista oo laakereita menny (vuoden vanhat vaunut). Mutta tykätty on, just vain lueskelin, että haluaisin näihin vaunuihin isommat pyörät (vaikka 40cm), ku asutaan oikeasti oikeasti maalla eikä kukaan yleensä noita teitä talvellakaan auraa.. Vaunulasta sanoivat, että pitäisi mahtua pyörät, mutta että heillä ei ole myydä sellaisia pyöriä. Onko kellään tietoa noinkin suurista renkaista?
- F7
Onko kellään lisää tai tuoreempia kokemuksia näistä F7 vaunuista?
- Viirulainen
Meillä 5 kk käytössä olleista F7 vaunuista hajosi jarrut! Ei todellakaan ole kovin kestävää tavaraa! Näin jälkeenpäin ajateltuna, jos vaunuille annetaan vain 6kk runkotakuu, voi siitä jo päätellä jotain! Onneksi myyjällä on virhevastuu joka jatkuu vielä takuuajan jälkeenkin!
- luxx
OVH on kyllä noissa kusetusta.
Paljon on nettifoorumeilla puhetta juuri tuon vaunulan takuusta, että on vähän perävalotakuu.
Itselläni on tälläiset samanlaiset, mutta erimerkkiset ja joku muukin merkki on aivan samanlainen kun netissä olen surffaillut.
http://www.vauvamaailma.com/shop/kauppa10/categories.php?id=5 - voihan nimimerkki
Meillä on -09 ostetut Firkon f7 vaunut ja nyt siis käytössä jo toisella lapsella. Mitään pahaa sanottavaa vaunuista ei ole. Vieläkin siis täysin kunnossa. Talvella liikkuu todella hyvin lumessa ja jousitus on mahtava. Hinta-laatusuhde todellakin kohdallaan! Voin suositella! Nyt mietinnässä seisomalauta vaunuihin...eli ostanko Firkonin oman seisomalaudan (myydään vaunula.fi) vai onko joku muu hyvä vaihtoehto jonka saa Firkoneihin kiinnitettyä..? Kokemuksia?
- aleprosentti
Sitä en vaan ymmärrä, mistä ne sen ovh:n tempaisee siihen alennusprosenttiin. Niitä ei myydä missään muualla ja siksi tollanen alennusjuttu on jopa laitonta mainontaa. Taisi olla lyllä vuosia vanha aloitus.
- todella pettynyt
meillä kyseiset vaunut olivat käytössä esikois pojalla joka syntyi talvella, vaunut olivat hyvät lumessa kunnes ne rupesi hajoamaan käsiin.. ensin hajos vetoketju jalkapetteestä, seuraavana pyörän laakerit kolmasvika oli kuomussa, jonka jälkee jalkatuki hajos ensinmäisessä säädössä..EN TODELLAKAAN SUOSITTELE!! MEILLÄ LENSI ROSKIIN KOKO VAUNUT.TAKUU EI KORVAA MITÄÄN KYSEISESSÄ VIRMASSA... ostakaa kunnon vaunut vauvalle,niin mekin teimme tämän episodin jälkee.. ja hinta oli vuosisitten 310e luxus pyörillä..
- Kokemus
Meidän F7:t ovat olleet nyt käytössä 4kk eikä ongelmia ole tullut vastaan. Näitä palstoja selatessa vähän jännitti, mutta päädyimme Firkoneihin mahtavien kuosien ja edullisen hinnan vuoksi. F7:ja ostaa parit kolmet kalliimpien hinnalla, eivätkä ne kalliimmatkaan pelkästään kehuja saa.
Btw. Firkonit on valmistettu EUssa, suurin osa muista Kiinassa.
Lupaan palata astialle jos hajoavat käsiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1254913Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1733732Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi463178Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a213153Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut391677Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?
Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik401269Loimaan k-citymarketilla puukotus
Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun381165Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.
No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.3031080Kunnanjohtaja haista sinä
Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei231054- 831016