miten bongata ovis??

Minkälaisia oireita teillä yleensä ovulaation aikana. Että mistä mä voisin bongailla, että nyt on ovis tulossa? :o vielä ei ainakaan mitään tuntemuksia oo, vaikka ovulaatio laskurin mukaan mun hedelmällisin päivä pitäis olla huomenna.. (31.10) Oisko tuntemukset pitäny tulla jo?

Mulla lyhyt kierto ja hyvin säännöllinen, joten mahdollisesti ovulaation pitäis myös tapahtua..
4416
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

sinuna ostaisin ovulaatiotestejä ja katsoisin missä vaiheessa kiertoa ovuloit?

ja jos et raskaudu niin menkat tulee 14päivää ovulaatiotestin plussan jälkeen.

itse en osaa sanoa milloin ovuloin, siksi käytän ovulaatiotikkuja. :)

Äänestä
  • Mutta ihan mielenkiinnosta kysyin tuosta ovulaatiosta. Jos ostaisinkin vaikka huvikseen testejä, niin missä vaiheessa sitten tiedän alkaa testailemaan, jos ei ole mitään hajua milloin ovuloi? Siinä kierron puolivälissäkö?

    Äänestä

  • raskautta :) kirjoitti:

    Mutta ihan mielenkiinnosta kysyin tuosta ovulaatiosta. Jos ostaisinkin vaikka huvikseen testejä, niin missä vaiheessa sitten tiedän alkaa testailemaan, jos ei ole mitään hajua milloin ovuloi? Siinä kierron puolivälissäkö?

    yleensä tulee ovis. Jotkut seuraa valkovuodosta sitä. Valkovuoto on valkoista kermamaista noin 6 päivää ennen ovista ja oviksen aikaan venyvää kananmunanvalkuaista muistuttavaa. Kun ovis on ohi, liman eritys lakkaa. :)

    Äänestä

Yksi ja aika varma tunnusmerkki on toi kirkkaan liman vuodo. Se ei haisee pahalle ja se on ihan kirkas. Eikös sitä parisen päivä ole kun ov aika on.
Itse ostin apteekista niitä 30-35e digipakkauksia. 7 kpl sisällä. Ne oli ainakin tyhmävarmoja. Teet aamulla testin ja se näyttä joko puolikkaan kuvan kun ei oo ov ja kokonaisen kuvan kun ov tapahtuu. Tykkääsin siitä kun se oli niin helppo vaikka kallis.
Toiset edullisemmat oli huonoja, kun aina sai päänsä puhki miettiä että onko värit nyt samalaiset tai erilaiset. Hermot siellä meni.
Toivottavasti löydät sen oikean päivän!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


laitetaan tänne, kun en muu... kirjoitti:

Minkälaisia oireita teillä yleensä ovulaation aikana. Että mistä mä voisin bongailla, että nyt on ovis tulossa? :o vielä ei ainakaan mitään tuntemuksia oo, vaikka ovulaatio laskurin mukaan mun hedelmällisin päivä pitäis olla huomenna.. (31.10) Oisko tuntemukset pitäny tulla jo?

Mulla lyhyt kierto ja hyvin säännöllinen, joten mahdollisesti ovulaation pitäis myös tapahtua..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu