Olen saanut kutsun pääsykokeisiin kahteen paikkaan, ja kysyisinkin että voinko tulla valituksi molempiiin kouluihin? Tai siis voinko ottaa vastaan koulupaikan, joka oli hakutoiveissani sijalla 2. vaikka tulisinkin valituksi 1. hakutoiveeseen??
Kahden koulupaikan tarjoaminen
-vaihtoehtoinen-
3202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Valintakokutsuja voi tulla useampiakin kuin yksi (erityisesti jos olet hakenut useaan eri koulutusohjelmaan), mutta sinulle tullaan tarjoamaan vain yhtä opiskelupaikkaa.
Ainoa oikea poikkeus on se, että tulet valituksi kahteen paikkaan varasijalta, etkä ole ottanut toista paikkaa vastaan ennen kuin toisesta tulostetaan hyväksymiskirje.
Sitten on vielä nämä paikat, joissa ei tarkisteta rekisteristä tilannetta, vaan lähetetään kutsuja paperilistojen mukaan (jotkut yliopistot ainakin harrastavat tätä) ja voit saada heiltä kutsun, vaikka olet jo sitovasti ottanut toisaalla paikan vastaan.
myös 2.hakutoiveeseen, vaikka en saa hyväksymiskirjettä, niin voinko yrittää silti ottaa kyseisen paikan,enkä juuri 1. vaihtoehtoa..??
Paikkaa ei voi ottaa, mikäli ei ensin tule hyväksytyksi.
Voit ottaa paikan 2. hakutoiveen paikan vastaan, jos et ole tullut jo hyväksytyksi 1. hakutoiveeseen. Ylempään hakutoiveeseen hyväksyminen tavallaan nollaa kaikki sitä alemmat hakutoiveet, eikä niihin voi enää tulla hyväksytyksi, vaikka pisteet riittäisivätkin.