Hyvää halloweenia kaikille!!
Happy halloween!
kurpitsa....
13324
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tällaista amerikkalaista höpökulttuurihapatusta ei pitäisi juurruttaa Suomeen vaikka kuinka harmitonta olisi.
semmonenhan se nyt on
tylsä päivä ja kossua naamaan plus kalsarikännit
ja painu sinne jenkkilään idioottimaisine tekopaskajuhlinesi!
kiitos vaan...
hömpötys nykyään?
Varsin "amerikkalainen" kaupallinen juttu.
Ja silti: toivotetaan vielä hyvää joulua...?
Kun kerran tämmöistä tämä on niin sitten on, tervetuloa Halloweenkin tähän samaan sitten.
Joulua pidetään kumminkin synkän talven piristyksenä... miksei Halloween voisi yhtä lailla piristää tätä pimeetä syksyä?
Muuten, tiesittekö että sitä vietetään myös mm Englannissa ja Irlannissa?
Tämä amerikkalainen versio vaan on niin pop, että se on esillä aina ja ekana.
Valoa syksyyn.. miksi pitää aina synkistellä ja valittaa???
Hyvää Halloweenia Kurpitsa :)
juhla laisinkaan täällä
Euroopassa se on.
Käyvät baarissa eivätkä tappele kotona.
oikein on?
enivei hyvät halloweenit vaan silti :)
Wikipedia auttaa.
Eli seuraava lainaus löytyi sieltä:
"Halloween on noitien, kummitusten ja muiden aaveiden juhlapäivä, jota vietetään lokakuun viimeisenä päivänä. Nimi on lyhenne englannin sanoista "All-Hallows-Eve" eli pyhäinpäivän aatto.
Halloweeniä on vietetty Euroopassa vanhastaan kelttiläisen perinteen vaikuttamissa anglosaksisissa maissa, kuten Englannissa, Skotlannissa ja Irlannissa. Esimerkiksi Suomessa juhla tunnetaan kuitenkin ennen muuta amerikkalaisessa muodossaan. Yhdysvaltoihin juhlan toivat irlantilaiset ja skotlantilaiset siirtolaiset, ja se on nykyisin Yhdysvalloissa vuoden kuudenneksi merkittävin juhlapäivä kaupallisesti [1]. Halloween on vahvasti esillä amerikkalaisessa populaarikulttuurissa ja on sen kautta viime vuosina levinnyt laajemmallekin Eurooppaan, myös Suomeen."
Lähde: http://fi.wikipedia.org/wiki/Halloween
ihan samallatavalla tuontikamaa nuo joulut ja pääsiäisetkin on
saisivat kyllä ne päivät poistaa jolloin ei kaupat ole auki, jossain lehdessähän luki että suomalaisilla on kaikista eniten vapaapäiviäkin, ne voisi siirtää talvesta ja ainakin joulusta ja pääsiäisestä kesäloman yhteyteen kun on lämmintä ja viitsii käydä ulkonakin
ihan tyhjä aina kaupunkikin kun kaupat ei ole auki
...mahtaa olla, en ole kuullutkaan...muistaakseni :) joku sellanen varmaan... että nyhdetään tyhmiltä kansalaisilta rahat pois ja viedään muutenkin kuin pässiä narussa.
Älkää unohtako vanhaa kunnon kekriä. Antaa kurpitsakersojen hippaloida jenkkijuhliaan.
Pidetään me oikeat suomalaiset köyriä.
ettei ole aavistustakaan millon se on, ainakaan mulla. Enkä viitsi katsoa netistä kun vesitetty ainakin se juhla jos se juhla on.
päättymisen kunniaksi. Potakat oli kuopassa ja jyvät laarissa. Tarkkaa päivämäärää ei ollutkaan. Näihin aikoihin se yleensä ajoittui, pyhäinmiestenpäivä tuli myöhemmin kuvioihin. Kekriä juhliessa syötiin ja varsinkin juotiin hyvin. Jossain päin Suomea edelleenkin pidetään kekripukin polttajaisia. Ainakin Kajaanissa. Tältäkin sivustolta löytyy kommentteja sieltä. Tosin Kajaanin juhla tuntui läsähtäneen ainakin kirjoittajien mielestä.