"Kyllä Luoja kuataa"

Osafo

Olin Oton kanssa puita kaatamassa, kosak talossa tarvittiin polttopuita. Otto oli vanha, entisajan talon isäntä. Minä olin tuolloin noin 14 vuotias. Meillä ei ollut moottorisahaa, vaan kahdestaan justeerilla kaadoimme puita. Kun saimme yhden melkoisen puun siihen malliin sahattua, että sitä piti vuorostaan työntää nurin. Puu sattuikin kaatumaan päin toista isoa puuta ja siihen jäi "könöttämmään". Otto ei tuosta pahastunut, vaan hän totsi, "Kyllä Luoja kaataa, Luoja kaataa, antaa olla". Ja me siirryimme seuraavan puun luokse.

3

1328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osafo

      Olen uudelleen ajatellut Oton sanoja sen jälkeen, kun puu kaatui toista puuta päin ja jäi siihen paikalleen. Muistissani kuuluvat vielä Oton sanat "Kyllä Luoja kaataa, kyllä Luoja kaataa, antaa olla". Hänen murteensa ei sisältänyt muotoa "kuataa" vaan "kaataa".

      Meillä siinä kylässä, jossa lapsena kasvoin, saatettiin sanoa, "nyt on kylymä ilima", mutta vajaan kymmenen kilometrin päässä minulle kerrottiin ihmisten ilmaisevan, "nyt on kylömä ilema".

      • Murretutkija

        Esimerkki: Suomeksi Kaalin naatti, savoksi kuolin nuotti, savoksi myös koalin noatti, edelleen savoksi kualin nuatti. Esimerkki 2. suomeksi Venevalkama, savoksi puatti poukama tai poatti pookama.
        Sama ilmiö on lähes kaikissa suomen murteissa, eli Osafo on aivan oikeassa väitteessään, että muutaman kilometrin päässä murresanat vaihtuvat asultaan.
        Valitettavasti murteet ovat hiljalleen katoavaa kansanperinnettä ja" fingelska", eli englanninkieliset suomeksi äännetyt lainasanat ottavat yhä enemmän valtaa puhekielessä!


    • Läskiä lotinaa ja pe

      Muistan kun "mutsillani" oli esiliina, jossa luki: "Voe tuota meiän ukkoo, kuin se aina vuan syöp` kalakukkoo"...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      259
      2389
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      70
      2378
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1558
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      41
      1401
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1019
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe