ehkäisylaastari/paniikkihäiriö

Hei, Voisiko joku jakaa kokemuksiaan ehkäisylaastari EVLA:sta. Olen 28-vuotias nainen ja ensimmäistä kertaa olen aloittamassa hormonaalista ehkäisyä. Laitoin eilen illalla 9:n aikaan tuon ehkäisylaastarin ekaa kertaa vatsaan ja n. puolen yön aikoihin heräsin kun tuli huono olo, mm. melko voimakasta sydäntykytystä ja kylmää hikeä ja sellainen outo olo. Minulla on ennen ollut paniikkihäiriöön Sepram-lääkitys n. 9kk ja tuo sydämen tykytys tuntemus kurkussa muistutti vähän paniikkikohtausta mutta ei ihan samalla tavalla.

Otin laastarin saman tien pois kun ajattelin että ei ole hyväksi jos tulee tuollainen vaikutus. Nyt haluaisin kysyä että oliko tuntemukset normaaleja eli vaan ehkäisyyn kuuluvia sivuvaikutuksia tms. vai voiko olla että laastari ei sovi minulle?

Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista :)
3336
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

En ole lääkäri tai muu terveydenhuollon ammattilainen. Rohkenen kuitenkin sanoa, että tuskinpa tuntemuksillesi on fysiologista perustaa. Jospa jännitit laastaria ja mietit sitä kovin, ja sitä kautta sinulla puhkesi jännitysreaktio/paniikkikohtaus.

Itselläni on ilmeisesti paniikki- ja ahdistuneisuushäiriö, ja oireet ovat saattaneet voimistua ehkäisyrenkaan käytön myötä. Ensimmäiset pelkokohtaukset sain noin kolme viikkoa ehkäisyn aloittamisen jälkeen.

Toivottavasti joku muu osaa auttaa sinua paremmin. Itse ottaisin ehkä yhteyttä lääkkeen määränneeseen lääkäriin. Kerroithan hänelle paniikkihäiriöstäsi?

Äänestä

En ole lääkäri tai muu terveydenhuollon ammattilainen. Rohkenen kuitenkin sanoa, että tuskinpa tuntemuksillesi on fysiologista perustaa. Jospa jännitit laastaria ja mietit sitä kovin, ja sitä kautta sinulla puhkesi jännitysreaktio/paniikkikohtaus.

Itselläni on ilmeisesti paniikki- ja ahdistuneisuushäiriö, ja oireet ovat saattaneet voimistua ehkäisyrenkaan käytön myötä. Ensimmäiset pelkokohtaukset sain noin kolme viikkoa ehkäisyn aloittamisen jälkeen.

Toivottavasti joku muu osaa auttaa sinua paremmin. Itse ottaisin ehkä yhteyttä lääkkeen määränneeseen lääkäriin. Kerroithan hänelle paniikkihäiriöstäsi?

Äänestä

käytän laastaria, mulle ei oo aiheuttanut mtn paniikkia. suosittelen kokeilemaan sisukkaasti uudelleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


w23asgf kirjoitti:

Hei, Voisiko joku jakaa kokemuksiaan ehkäisylaastari EVLA:sta. Olen 28-vuotias nainen ja ensimmäistä kertaa olen aloittamassa hormonaalista ehkäisyä. Laitoin eilen illalla 9:n aikaan tuon ehkäisylaastarin ekaa kertaa vatsaan ja n. puolen yön aikoihin heräsin kun tuli huono olo, mm. melko voimakasta sydäntykytystä ja kylmää hikeä ja sellainen outo olo. Minulla on ennen ollut paniikkihäiriöön Sepram-lääkitys n. 9kk ja tuo sydämen tykytys tuntemus kurkussa muistutti vähän paniikkikohtausta mutta ei ihan samalla tavalla.

Otin laastarin saman tien pois kun ajattelin että ei ole hyväksi jos tulee tuollainen vaikutus. Nyt haluaisin kysyä että oliko tuntemukset normaaleja eli vaan ehkäisyyn kuuluvia sivuvaikutuksia tms. vai voiko olla että laastari ei sovi minulle?

Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu