SRK, Suomen rauhanyhdistysten keskusyhdistys on toiminut 101 vuotta. Koskaan sen johtokunnassa ei ole toiminut yhtään naista. Ei myöskään vielä vuonna 2008.
Milloin SRK:n päätöksentekijöistä on 50 % naisia?
Mikä on sinun arviosi?
Milloin SRK:n päätöksentekijöistä on 50 % naisia?
Mikä on sinun arviosi?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Rauhanyhdistysten jäsenistä ja herätysliikkeen piirissä toimivista on valtaosa naisia.
Jos naiset haluaisivat, he voisivat ottaa vallan yksinkertaisella enemmistöllä.
SRK:n johtokunta on saarnaajien lisäksi vl-liikkeen sanctus sanctissimus, pyhistä pyhin paikka, ainoa kokonaan miehille pyhitetty yhteisö vl-liikkeessä. SRK:n johtokunnassa ei tosiaan ole naisia nähty.
Paikallisten rauhanyhdistysten johtokunnissa on ojonkin verran naisia, ja vuosikokousedustajaksi saatetaan joskus valita nainen.
Olen samaa mieltä että SRK:n johtokuntaan on ehdottomasti saatava naisia mukaan. Mutta: päätöksenteko SRK:ssa koskaa ihan maallisia asioita. Naisia on saatava myös sananjulistajiksi.
Tämä on kristillisyyden alkuaikojen oikeaksi ymmärtämä ratkaisu, josta sittemmin valtapoliittisista syistä livettiin.
Etkö tiedä että lestadiolaisuuden alkuvuosikymmeninä liikkeessä vaikutti monia naispuolisia sanajulistajia. Naisilta kiellettiin saarnaaminen herätysliikkeen vakiintuessa 1900-luvun alkuun mennessä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Lestadiolaisuuteen_liittyvät_kiistat
Emeritus-arkkipiispa John Vikström on kirjoittanut analyyttisen katsauksen luterilaiseta virkakäsityksestä. Se on julkaistu Kotimaassa, otsikolla "Omatunto ja naispapit".
Ydinajatus on se, että ne, jotka torjuvat naisten toiminnan pappeina, eivät voi perustaa käsitystään mihinkään kristilliseen virkakäsityksen perinteeseen, koska yhteistä virkakäsitystä ei todellisuudessa ole.
Kirkkoja on sen sijaan vuosisatoja sitonut käsitys naisen asemasta (yhteiskunnallinen käsitys), jonka mukaan nainen nähtiin alisteisena miehelle. Nainen ei voinut tehdä itsenäisiä päätöksiä. Raamatun puhumis- ja opettamiskielto perustuu tähän naiskäsitykseen, ei virkakäsitykseen.
Tämä perusteella naisilta pitäisi estää tominta myös kaikissa hallinnollisissa elimissä, jos torjutaan naisten oikeus toimia pappina. Naisille ei tällöin kuulu äänioikeus eivätkä asemat esim. kirkolliskokouksessa, jos ajatellaan että nainen on miehelle alamainen ja mies päättää asioista naisenkin osalta.
Tällainen yhteiskunnallinen asema naisella oli Raamatussa, ja tämä asema naisella oli Suomessakin vielä 1800-luvulle saakka. Naimaton nainen sai Suomessa täydet valtuudet lain edessä jo 1800-luvun puolella, mutta avioituneen naisen asioita hoiti hänen aviomiehensä vuoteen 1929 saakka. Vasta siitä saakka on avioitunut nainen voinut hallita itse itseään, esimerkiksi solmia sopimuksia ja hoitaa asioitaan oikeudessa.
Jokaisen kannattaa lukea Vikströmin viisas ja informatiivinen kirjoitus:
http://www.kotimaa.fi/kotimaa/index.php?option=com_content&task=view&id=3414&Itemid=38
TÄYTYY TUNTEA LUTHERIA YMMÄRTÄÄKSEEN VIKSTRÖMIN POINTIT. KANNATTAA LUKEA KOTIMAAN KIRJOITUS.SUOSITTELEN.
nähty ja kuultu puhujan vieressä sentään, kun he tulkkaavat saarnoja. Joskus osaavat asiansa paremmin kuin varsinainen puhuja eli "kaanaan kielen"! Samoin he toimivat raamattuluokkien ja pyhäkoulujen opettajina sekä kanttoreina - mutta esilaulajina ilmeisesti hyvin harvoin - ja tekisikin mieli kysyä: "miksi näin esim suviseuroissa?"
on tehtävä 15 lasta niin kuin SRK määrää. Muuten et kuulu seurakuntaan.