Kertokaa millä ihmeen opilla saan koirani lihomaan ja saamaan lisää massaa. Koira on hyväkuntoinen ja energinen. Se vain on liian laiha. Kylkiluut näkyy. Ruokamäärät on ihan normaaleja ja yleensä jopa liian isoja. Kyseessä on suht koookas rotu ja tiedän että koirani pitäisi olla tukevammassa ja lihaksikkaammassa kunnossa. Eli vaikka kuinka yritän lihottaa, koira ei liho. Millä saadaan koiralle lisää massaa??
koiran lihottaminen
4
1479
Vastaukset
- anna...
Anna koirallsei rasvaiasta lihaa..possun kylkeä ym.. Silava tekee koiralle hyvää..
Minkä ikäinen koira on kyseessä? Pentuaikana ja kasvuvaiheessa on erittäin suotavaa, että koira on hoikka. Näin siksi, että lonkille ja nivelille ei tule liikaa rasitusta nimenomaan suurien rotujen edustajilla. Ja mitä ruokaa koira nyt syö ja kuinka paljon?
Läski ja lihakset ovat kaksi aivan eri asiaa. Jos haluat koirastasi läskin, niin sitten vaan silavalinjalle. Eli missään tapauksessa EI! Koira on sopivan kokoinen silloin kun ne kylkiluut todellakin tuntuvat kevyesti painamalla, mutta eivät törrötä.
Suurten rotujen edustajilla se lihasmassan kerääminen alkaa noin parin ikävuoden tienoilla ja silloinkin hyvin rauhalliseen tahtiin koiraa rikkomatta. Jos koirasi ei siis ole vielä kahta vuotta, odottele ihan rauhassa!
Lihasmassan kasvussa yhdistetään ruokinta ja liikunta. Ruoka saa olla energiapitoista, jossa ravintosisällön suhde on hyvin paikallaan. Myös HeviNeu-tuotetta voidaan käyttää höysteenä. Liikunta on intervalli-harjoittelua, eli koira juoksee mäkeä, sorakuopan reunaa tai kallionrinnettä ylös ja alas. Ruokintaan ja intervalli-liikuntaan siirrytään pikkuhiljaa, ei siis kertarysäyksessä. Lihaksia varten koira tarvitsee muutenkin monipuolista liikuntaa, metsässä samoilua, kesällä uimista jne.
Jos koira ei todellakaan saa massaa luidensa ympärille oikeanlaisesta, laadukkaasta ruoasta huolimatta, on syytä kääntyä myös eläinlääkärin puoleen. Erilaiset ruoan imeytymishäiriöt ja allergiat saattavat estää energian ja vitamiinien oikeanlaisen imeytymisen koiran elimistöön.Rotikkamami kirjoitti asiaa,joten komppaan ja lisään vain pari asiaa.
Kun on kyse aikuisesta koirasta,korostan aikuisesta,niin se,että ruoka on hyvälaatuista,mitä se sitten onkin,ei välttämättä riitä.Varsinkin jos on kyse kovasti kuluttavasta,energisestä koirasta,niin ruoka pitää olla sopivan/riittävän tuhtia,mikä monesti on valittava ihan yksilön mukaan.Eli ei niinkään määrä,vaan "laatu"/sopivuus.
Minulle se on helppoa,kun ruokin kotiruualla.Ruoka on aina samaa,mutta rasvan ja protskujen määrällä haetaan vaan tyypin ja kulutuksen mukaan sopivaksi määrältään.
Kannattaa myös muistaa,että kun puhutaan massasta,niin se on osaltaan perinnöllistä,eli tulee geeneistä.
Jos katsoo noita massarotuja,niin sielläkin näkyy hyvinkin erilaisia.Toisista ei koskaan tule massavan näköisiä,vaikka kuinka yrittäisi.
Lihaksikas se voi olla,ja atleettinen silti,mikä on kuitenkin tärkeintä,ja se saadaan juuri aikaiseksi sillä ruokinnan ja liikunnan suhteilla.
Massa kuitenkin on joissakin tapauksissa ihan väärää.Eli pelkällä yli-ruokinnalla haettua näyttävyyttä.Joskus se hämää silmää,ja varsinkin tietyillä massaroduilla tuntuu menevän joiltain tuomariltakin näyttelyssä läpi...- rokoi
Voisi olla yksi vaihtoehto?Aikaisemmin koitin malikalleni mm.1st Choicen Performancea enkä saanut sillä toivomaani tulosta.Mutta Biomill energyllä on sitten massaa alkanut kertymään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4648350Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195740Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2424679Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli414545Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s624062Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603900SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1613680- 901647
- 831042
- 41799