Minulla on Volvo V70 vm. 2001 ajettu noin 140 000km. Etupäästä on alkanut kuulua semmoista outoa kolinaa. Huollossa sanottiin, että uudempiin malleihin on lisätty jotkut kumit ja ääni saatu vaimennetuksi. Näin vanhassa mallissa kolina on ominaisuus eikä vika!
Tietääkö kukaan mitä nämä kumit ovat ja onko ne vaikea asentaa itse? Onko kellään muulla vastaavia kolinoita?
V70:n etujousituksen kolina
6
7011
Vastaukset
- 100A
Nosta auton etupää ylös sekä irrota rengas, katso iskarin jousea sehän makaa alhaallla jousilautasta vasten,josta johtuu kolina.
Tarvitaan joko puutarhaletkua tai sitten ostaisin kunnon lämmityslaite letkua tarvikeliikkeestä.Jos sinulla on jousenpuristimet laita niiin että puristus on ylhäälta helpottaa painetta alhaalta jonnne laitetaan ne suojakumi,jos vaikeaa laitto niin halkaisen letku ja sitten laitat letkun paikalleen ja niillä sähkömiehen lemmareilla kiristä paikoilleen.
Letkua sen verran että vakio tilassa ei jousi kosketa rauta rautaa vasten.Puhdista juosen alalautanen hyvin hiekasta ja kivistä.- kokemusta on
Voi olla myös kumi"lautanen" mikä siellä yläpäässä on (ihan vakiona tuossakin vuosimallissa), hajalla. Minulla oli se mennyt suunnilleen noilla kilometreillä. Samalla laitettiin myös nuo kumit sinne jousen alapäähän.
- paroni
kokemusta on kirjoitti:
Voi olla myös kumi"lautanen" mikä siellä yläpäässä on (ihan vakiona tuossakin vuosimallissa), hajalla. Minulla oli se mennyt suunnilleen noilla kilometreillä. Samalla laitettiin myös nuo kumit sinne jousen alapäähän.
ei sieltä mitään kolinaa kuulu jos iskarit ja muut osat on kunnossa.
iskarin yläpään kumityyny voi ehkä olla rikki mutta en usko siihen. se kolina mikä sieltä voi tulla noilla kilometreillä on niin se on "koiranluu" nivelet on väljät. noin 20e puolelleen maksaa kpl. ja on helppovaihtaa. en sanoisi noita tyyppiviaksi vaan että ovat kuluvia osia kuten monissa muissakin autossa,on siis suunniteltu persiilleen koko auton keula. - koiranluut
paroni kirjoitti:
ei sieltä mitään kolinaa kuulu jos iskarit ja muut osat on kunnossa.
iskarin yläpään kumityyny voi ehkä olla rikki mutta en usko siihen. se kolina mikä sieltä voi tulla noilla kilometreillä on niin se on "koiranluu" nivelet on väljät. noin 20e puolelleen maksaa kpl. ja on helppovaihtaa. en sanoisi noita tyyppiviaksi vaan että ovat kuluvia osia kuten monissa muissakin autossa,on siis suunniteltu persiilleen koko auton keula.Oli kumipusla äänen aiheuttaja omassa. Helppo katsoa siitä alhaalta makuulla, edestäpäin.
Ja ainaiset "koiranluut". Käsi puristuksiin nivelen päälle, ja liikuttelua, vaikka kun rengas on pois, siitä vakaajasta raudalla painamista alaspäin. Näissä välys hyvin pieni, ei edes silmällä huomaa .
Koka kallistuksen vakajja "jousi" painaa ylöspäin, koska toisenpuolen pyörä maassa ja väänättää näin.
Voi myös olla alapallonivel hiukan väljä. sikin kädellä koitella ja väänellä erille ja yhteen niveltä.
Kolmiotuen alakumi pusla aika helppo vaihtaa, kun ottaa koko tuen pois.
Alapallonivel auki mutteristaan, se lähteekin noin vain, kun on ulkopuolisilla pallokiinnityksillä, ei tarvi kuin naputella vain.
Kaksi pulttia palkin kiinnityjksestä, ja yksi pultti takimmainen.
Siitä lähteekin tuki pois nitkuttaen. ja ratti oltava kännettynä oikein, näkee siinä missä helpoin, lähinnä laittaa paikoilleen.
Mutta uuden puslan laitto sitteb harkiten, koska pitää jäädä kumiosa niin, että silloin lepotilassa, ettei ole väännyksissä, kun auto normaalikorkeudellaan. Näkee kyllä siinä järkeillen.
Vanha pusla lähte helposti naputetlemalla tuurnaa ulkokehää leikaten, kun on vain ohutta peltiä.
Itse näin tein, ja hyvä tuli. Kannattaa ennakkoon katsoa alatukien asento, niin saa sitten puslan oikeaan asentoon.
- Anonyymi00005
Volvon etujousen kolina ja narina loppui kerrasta. Syy löytyi jousen alakumin rikkoutumisesta. Nythän jousi kiertyy alakupin pohjaa vasten tulee siitä kitinää ja narinaa ja se rikkotuneen kumin jämät narskuvat mutta sain homman hoidettua 100% pois yksinkertaisella konstilla. Olen vanhana mobilistina lukenut kun ennenvanhaan käytettiin paljon lehtijousia ja niiden lehtinippujen väliin laitettiin hautatervaa joka ei koskaan sieltä poistunut. No minullahan oli sattumoisin jäänyt tervapurkki aikoinaan Vesilahden tervanpoltosta joten laitoin pensselillä reilusti tervaa sinne jousen alakupin sisään pöyrääkään ei tarvi irrottaa . Eipä ole tarvinnut tämän jälkeen minkäänlaisia natinoita ja kipinöitä kuunnella. Yt. Volvo V70 Harri
- Anonyymi00006
Tarkoitan että jousen alapään rauta ei pyöri alakupissa vaan jousihan rautana aavistuksen verran kiertyy joistossa jolloin syntyy kitinää ja narskahduksia. Jousihan toimii kuten joissain autoissa käytettiin aikoinaan vääntövarsi jousia niin siinähän suora joisitanko ikäänkuin kiertyy juostessa ymmärrettä varmaan mitä tarkoitin Volvon jousesta. HARRI
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552533Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482367Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648