Näin se vaan on. On kaikkien osapuolten kannalta viisain ratkaisu että Uusi Nivalan kaupunki syntyy Nivalan, Haapajärven ja Reisikkään kesken. Ei haapajärvisistä tule nyky-nivalaisia vaan haapajärvisiä uuden Nivalan kaupungin alueella. Mitään kuntaa EI LIITETÄ Nivalaan vaan kolmen kunnan kesken perustetaan uusi kaupunki jonka nimi nyt vaan sattuu nykynormien mukaan olevan Nivala. Kukaan ei alista ketään vaan kaikki ovat tasavertaisia kaupunkilaisia riippumatta siitä missä kaupungin alueella asuu. Koittakaa nyt rakkaat haapajärviset ymmärtää se. Lyödään ilomielin hynttyyt yhteen niin yhdessä olemme vahvoja!!
Kuntaliitos TULEE!!
Nivala-boy
7745
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Elä unta nää!
sontakaupunkiin!
adressikin sen kertoo!
Kyllä on kova sana,Onnea vaan Kuntaliitokselle
rakkaita? Onko reisikkäät sitte ottolapsia. Perin nivalalaisittain kirjotettu.Minkähän normin mukaan sen nimen pitää olla Nivala?
koko Suomessa, siksi sellainen nimi!
Ei tule kuntajaon muutosta, ei tule. Haapajärviset konttasivat Karvoskylälle anelemaan, että pitäis tehdä kuntajaonmuutos ja uusi kunta, mutta nyt tuli puput pöksyihin. Saavat katella kaverinsa muualta. Nivalan ei tarvii nöyristellä Haapajärvelle päin. Meillä on suunta ja linjat tiedossa. Haapajärvi saa aloittaa kosiokierrokset ja konttaamisen uudestaan. Näin on näreet.