Kokemuksia magnex tableteista

Nimetön

Onko kokemuksia seuraavasta "lääkkeestä"?Valmisteen nimi on magnex 350mg B6 vitamiini. Kärsin öisin pahoista suonenvedoista, ja siksi ostin kyseisiä tabletteja. Apteekissa ei osaanut sanoa voiko raskaana syödä vai ei. Purkissa ei mainita raskaudesta mitään. Kysyin myös neuvolassa, mutta sielläkin vaikuttivat olevan vähän pihalla ja vastas vaan et kyl sä varmaan voit syödä...jäi vähän epämääränen fiilis. Oootteko muut syöneet näitä?

6

4715

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Korvabuusti

      Jos ei voisi/kannattaisi, siitä olisi purkissa maininta. A-vitamini on ainoa, jota ei pidä syödä (ravintolisänä), se on postettu raskausmonivitamiineista. Magnesium todella auttaa suonenvetoon!

      • ..........

        olen syönyt koko raskauden kyseisiä tabletteja eikä mulle ainakaan ole missään sanottu ettei saa syödä.


    • sitraattia

      Magnesiumvalmisteita löytyy useina eri muotoina. Parhaiten imeytyvien joukkoon kuuluvat: Magnesiumöljy, Mg-aminohappokelaatti, Mg-sitraatti, Mg-tauraatti, Mg-glukonaatti, Mg-laktaatti, Mg-aspartaatti, Mg-malaatti ja Mg-orotaatti, Mg-fumaraatti, Mg-glysinaatti ja niiden jälkeen keskinkertaisesti imeytyvä Mg-karbonaatti ja Mg-sulfaatti sekä kaikkein huonoimmin imeytyvänä Mg-oksidi (toimii ulostuslääkkeenä).


      Magnesiumin puute väestössä on yleistä. Se ilmenee vähäisenä magnesiumin pitoisuutena veressä (seerumissa) ja myötävaikuttaa sydäntauteihin ja -kuolemiin, osoittaa uusi saksalainen 10-vuotinen seurantatutkimus. Valitettavasti suomalaiset lääkärit eivät yleensä mittaa potilaittensa veren magnesiumin pitoisuutta, jolloin puute jää huomaamatta ja korjaamatta. Sitä vastoin joka tuutissa ylistetään kalsiumia, jota monet suomalaiset saavat aivan liikaa maitotuotteista, jonka nauttimisen myötä on vaarana se, että meidän magnesium-ongelmat pahenevat entisestään. Tämä johtuu siitä, että liiallinen kalsium estää mm. magnesiumin imeytymistä. Joidenkin tutkimusten mukaan lähes 90 % ihmisistä kärsii magnesiumin puutteesta.
      http://www.tritolonen.fi/index.php?page=news&id=2121

      Yksi tärkeimmistä aineista painonhallinnassa on magnesium, jota tarvitaan yli 300 kehon reaktiossa, kuten aineenvaihdunta, entsyymit, energiantuotanto ja tukirangan kasvu. Magnesiumin puutos on syynä moniin nykypäivän sairauksiin ja vaivoihin.
      http://www.magneettimedia.com/?p=9492

      esim. Citymarketista saa hankintatukun sitraattia kympillä 3kk satsi eli halpaa on. Muut hyvin imeytyvät täytyy tilata ulkomailta.
      http://www.hankintatukku.fi/fi/tuotteet/?-magnesia-sitraatti-300---&product=96

      Alhaisen elimistön magnesiumpitoisuuden omaavat henkilöt sairastuivat tai menehtyivät 60% todennäköisemmin iskeemisiin sydänsairauksiin seuraavan kymmenen vuoden aikana.
      http://ht.ly/lNtLE

      Hiljattain on julkaistu noin 15 vuotta kestänyt japanilaistutkimus, johon osallistui lähes 60 000 ihmistä. Se osoitti, että riittävä magnesiumin saanti vähensi sydänkuolemia peräti 50 %.
      http://www.anttiheikkila.com/blogi/viralliset_diabetessuositukset_ovat_hengenvaarallisia_eika_niilla_parane_yksikaan_potilas/

      Magnesium ja sen tarpeen testaaminen
      http://kaisajaakkola.fi/2013/09/magnesium/

    • Anonyymi

      Kaikki magnesiumtabletit maistuvat muienneelle kalalle. Hyi helv...

    • Anonyymi

      Mg-sulfaatti sekä kaikkein huonoimmin imeytyvänä Mg-oksidi (toimii ulostuslääkkeenä).
      JA OKSENNUSLÄÄKKEENÄ. Maistuu norsun paskalle.

    • Anonyymi

      Jos sinulla on todettu vitamiinin puutos niin lääkäri kyllä kirjoittaa siihen lääkkeet.
      Ei kannata mennä ostelemaan mitään tuotteita jos ei puutosta ole todettu.
      Usein on niin että nämä reseptivapaat lääkkeet ei paranna kenenkään olemisia mitenkään.
      Sitten ei voi myöskään verrata kenenkään toisen kokemuksiin näistä lääkkeistä, sillä lääkkeeseen reagaoiminen on yksilöllistä, se joka sopii sinulle ei ehkä sovi jollekin toiselle.
      Joten kannattaa puhua lääkärin kanssa suonen vedosta , usieinhan suonenveto on aika tavallista raskauden aikana , joten mielestäni neuvolassa pitäisi ottaa asiaksi raskaana olevan ongelmat terveyden kanssa .

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin

      Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_
      Ateismi
      25
      2538
    2. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      58
      1913
    3. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      21
      1654
    4. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      16
      1208
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      302
      1170
    6. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      258
      1013
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      60
      993
    8. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      52
      915
    9. Mikään ei ole ikuista

      Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
      Ikävä
      146
      913
    10. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      108
      860
    Aihe