Aattelinpa tässä kertoa teille varoittavan esimerkin Saunalahden kytkykännystä...
ja veikkaanpa, ettei tämä ole ainoa tapaus laatuaan :/
Otin pitkän harkinnan jälkeen kytkykännyn (N73) ja liittymän maaliskuussa ja 4kk tuo huippuhieno puhelin toimi kuin enkeli.Sitten se helvetti alkoi..
Tuli "kuulokkeen" kuvaa näyttöön ja äänet ei kuulunu soitettaessa tai kun joku soitti mulle. Kaikki muu pelas vielä siinä vaiheessa ihan ok.
Aluksi vika katosi sillä, kun käytin akkua pois puhelimesta välillä ja sitten laitoin taas paikalleen. Mutta kovin kauaa ei sitten enää tepsinyt tuokaan kikka, vaan jouduin viemään kännyn huoltoon, ekaa kertaa.
Oli siellä sitten pari kolme päivää ja korjaantuikin hetkeksi kunnes jälleen, peräti PÄIVÄN ongelmattoman toimimisen jälkeen!, tuli samat viat esiin ja niitten lisäksi webbitoiminnotkin lakkasi kunnolla toimimasta. Kameratoimintokin kettuili..Saatoipa puhelin sammuakin kesken kaiken!
Toisen kerran vein sen romun huoltoon siis elokuun lopulla oikein Elisashopitiin ja sillä kertaa viipyikin huollettavana piitkät 2kk!!!
Vasta siis sain mokoman ja "vakivastauksen" sain minäkin siitä puhelimestani ts. kosteusvaurio mukamas... ja katinkontit, sanon minä!
Pari kolme viikkoa sitten jouduin ite jopa soittamaan sinne, kun ei alkanut mitään kuulua, että missä oikein mennään... Sit se mies soitti takas ja alkoi sepittää jotain ihme juttua tuosta kosteusvauriosta, josta olin ihan äimänkäkenä, että ei voi olla... Olen ollut todella huolellinen kuten yleensäkin, ei ole tippunut känny lavuaariin eikä oluttuoppiinkaan tms. Kerran taisin tietämättäni mennä vastaamaan puhelimeen kaupungissa liikkuessani ja hiljakseen sateli vettä, kuitenki yritin tottakai suojata puhelinta. Että siitäkö se sitten muka paskaks meni...
Kyllä on helvetin paska vehje jos tollasesta muka brakaa...tuliterä uus ja huippuhieno laite sentään!
Että olen ollu tässä todella vihainen tästä asiasta. Eivät Saunalahdella suostuneet vaihtamaan toiseenkaan (eivät edes vanhempaan malliin, samaa kun en ois enää huolinutkaan),kuulemma kun kosteusvaurio ilmenny, niin takuukin lakkasi. Ja huollossa ollessakaan en omani tilalle saanut minkäänlaista puhelinta!
Mulla oli oikein kännyvakuutuskin, josta maksoin n.5ekee/kk ja sieltäkin sanottiin, että kun kosteusvaurio, niin ei takuu korvaa sitä sitten siinä tapauksessa.
Mikä hulluinta: olisivat kuulemma korvanneet, mikäli olisin huolimattomuuttani tipauttanut mokoman vaikkapa vesilätäkköön taikka lavuaariin tai vesilasiin!!!
Aivan nurinkurista siis, vai mitä sanotte?
Inhimillinen vahinko kun/jos sattuu (mitä en edes sellaisen apidä tässä tapauksessa mikäli se siihen pari pisaraa meni silloin sateessa), niin silloin ei varmana korvata eikä tulla vastaan, mutta jos ite TUNAROIT ja mokaat, niin kyllä sitten takuukin muka korvaa ja varmasti ois Saunalahtikin tullut uutta kännyä tarjoamaan!
EN YMMÄRRÄ :/
Onko tämä OIKEIN...kysyn vaan?
Mun mielestä tää ei kyllä oikeudenmukaisesti menny...ei todellakkaan.
Mitä tässä nyt voisi tehdä..? Ottaako kuluttajaneuvojaan yhteyttä vai mitä?
Paskamaisinta nimittäin on se, että joudun vielä n.300ekee pulittaan siitä saakutin rämästä jota ei edes kuntoon saatu ja kun ei oo kännyäkään, niin miten ne voi olettaa, että mulla vois mitään liittymää enää olla...? Kun ei ole moiselle tarvetta, koska ei oo toimivaa kännyäkään!
Ihan perseestä koko saunalahden toiminta...argh:/
Asiakaspalvelu sucks very badly.
Onko vastaavanlaisia kokemuksia Saunalahdesta -
kertokaa hyvät ihmiset!
Saunalahden liittymä + kytkykänny = P*seestä!
6
1929
Vastaukset
- kokemusta on
Haukutkohan sinä nyt väärää puuta. Miten voit syyttää saunalahtea tästä kun minun tietääkseni saunalahti ei ole ikinä valmistanut yhtään kännykkää??? Ethän sinä voi edellyttää että saunalahti ottaa vastuun toisen valmistamista puhelimista. Itsellä kävi samanlainen tapaus nokialaisen kanssa ja en ole sen jälkeen niihin sekaantunut. Otti kyllä pikkusen päähän maksaa 300 euroa puhelimesta joka toimi kuukauden.
- ketjun aloittaja
Kyllä voin hyvällä omallatunnolla haukkua juuri Saunalahtea, koska pitäähän heidänkin VASTUUNSA tuntea asiassa, eivät voi vain kättään heilauttaa ja sanoa, että ei voi mitään...
Täytyyhän kuluttajalla sentään jonkinlainen oikeus olla tällaisissa asioissa.
Pitää saada uusi tilalle, jos kerran alkuperäinen viallinen laite lakkaa toimimasta ja noinkin pian ostamisen jälkeen!
Jokin kuluttajasuojalaki kai näissäkin tapauksissa on olemassa, vai olenko aivan väärässä..?
JONKUN on otettava VASTUU (onko se sitten kännykän valmistaja)asiassa eikä vain pjuostava karkuun vastuuta kaiken maailman verukkeilla. - olet pösilö...
ketjun aloittaja kirjoitti:
Kyllä voin hyvällä omallatunnolla haukkua juuri Saunalahtea, koska pitäähän heidänkin VASTUUNSA tuntea asiassa, eivät voi vain kättään heilauttaa ja sanoa, että ei voi mitään...
Täytyyhän kuluttajalla sentään jonkinlainen oikeus olla tällaisissa asioissa.
Pitää saada uusi tilalle, jos kerran alkuperäinen viallinen laite lakkaa toimimasta ja noinkin pian ostamisen jälkeen!
Jokin kuluttajasuojalaki kai näissäkin tapauksissa on olemassa, vai olenko aivan väärässä..?
JONKUN on otettava VASTUU (onko se sitten kännykän valmistaja)asiassa eikä vain pjuostava karkuun vastuuta kaiken maailman verukkeilla.Kun aiheutat omaa tyhmyyttäsi puhelimeen
kosteusvaurion, niin eihän siitä voi
syyttää muita kuin itseään, eikä voi
mitenkään olettaa, että joku muu maksaisi
tyhmyyttäsi.
- harelkii
Ostin uuden Noksun Commarin E90. Tiputin kalareissulla sen järveen ja puhelin hajosi. Menin myyjälle huutamaan että ovat myyneet minulle 1000€ edestä paskaa. SIIS KYLLÄHÄN tuon hintaisen puhelimen pitäisi kestää jo vettä, niin ja autolla yliajamista jne. No haloo! Ostit puhelimen kaupasta tai kytkynä, saman rahan menetät puhelimen hajotessa. Itseäni alkaa lähinnä naurattamaan kun Suomi alkaa tässäkin asiassa amerikkalaistumaan. Minkä tahansa laitteen hajotessa, oli se sitten oma tai kaverin vika, on syy aina myyjällä...:)
- ei ongelmia kytkyn kanssa
on mullakin ollu jo saunalahden kytkypuhelin (Nokia N73) jo noin yli 6 kuukauden ja eikä ongelmia ole ollut!!!!!!!!!
- asoasoa
Eihän se nyt operaattorin vika ole, jos puhelin hajoaa. Se on aivan sama tilanne ostatko sen tosiaan kytkynä tai käteisellä. Laite on kuitenkin maksettava.
Onhan se tietysti sääli, jos se hajoaa pienestä kosteudesta, mutta ei voi mitään. Nokian takuuehdoissa lukee aika selkeästi, että ei kata kosteusvaurioita.
Ja by the way: Soneran kytkykännykkävakuutus kattaa myös kosteusvauriot, kuten pitkäaikaisen hapettumisenkin ;) ja maksaa vaan 3,90€/kk.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai898233Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424728Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414381Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit452585Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.981468- 401296
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress401227Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391150Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641132Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1661070