Saunalahden liittymä + kytkykänny = P*seestä!

hyvin hyvin vihainen ja pet...

Aattelinpa tässä kertoa teille varoittavan esimerkin Saunalahden kytkykännystä...
ja veikkaanpa, ettei tämä ole ainoa tapaus laatuaan :/

Otin pitkän harkinnan jälkeen kytkykännyn (N73) ja liittymän maaliskuussa ja 4kk tuo huippuhieno puhelin toimi kuin enkeli.Sitten se helvetti alkoi..
Tuli "kuulokkeen" kuvaa näyttöön ja äänet ei kuulunu soitettaessa tai kun joku soitti mulle. Kaikki muu pelas vielä siinä vaiheessa ihan ok.
Aluksi vika katosi sillä, kun käytin akkua pois puhelimesta välillä ja sitten laitoin taas paikalleen. Mutta kovin kauaa ei sitten enää tepsinyt tuokaan kikka, vaan jouduin viemään kännyn huoltoon, ekaa kertaa.
Oli siellä sitten pari kolme päivää ja korjaantuikin hetkeksi kunnes jälleen, peräti PÄIVÄN ongelmattoman toimimisen jälkeen!, tuli samat viat esiin ja niitten lisäksi webbitoiminnotkin lakkasi kunnolla toimimasta. Kameratoimintokin kettuili..Saatoipa puhelin sammuakin kesken kaiken!

Toisen kerran vein sen romun huoltoon siis elokuun lopulla oikein Elisashopitiin ja sillä kertaa viipyikin huollettavana piitkät 2kk!!!
Vasta siis sain mokoman ja "vakivastauksen" sain minäkin siitä puhelimestani ts. kosteusvaurio mukamas... ja katinkontit, sanon minä!
Pari kolme viikkoa sitten jouduin ite jopa soittamaan sinne, kun ei alkanut mitään kuulua, että missä oikein mennään... Sit se mies soitti takas ja alkoi sepittää jotain ihme juttua tuosta kosteusvauriosta, josta olin ihan äimänkäkenä, että ei voi olla... Olen ollut todella huolellinen kuten yleensäkin, ei ole tippunut känny lavuaariin eikä oluttuoppiinkaan tms. Kerran taisin tietämättäni mennä vastaamaan puhelimeen kaupungissa liikkuessani ja hiljakseen sateli vettä, kuitenki yritin tottakai suojata puhelinta. Että siitäkö se sitten muka paskaks meni...
Kyllä on helvetin paska vehje jos tollasesta muka brakaa...tuliterä uus ja huippuhieno laite sentään!

Että olen ollu tässä todella vihainen tästä asiasta. Eivät Saunalahdella suostuneet vaihtamaan toiseenkaan (eivät edes vanhempaan malliin, samaa kun en ois enää huolinutkaan),kuulemma kun kosteusvaurio ilmenny, niin takuukin lakkasi. Ja huollossa ollessakaan en omani tilalle saanut minkäänlaista puhelinta!
Mulla oli oikein kännyvakuutuskin, josta maksoin n.5ekee/kk ja sieltäkin sanottiin, että kun kosteusvaurio, niin ei takuu korvaa sitä sitten siinä tapauksessa.
Mikä hulluinta: olisivat kuulemma korvanneet, mikäli olisin huolimattomuuttani tipauttanut mokoman vaikkapa vesilätäkköön taikka lavuaariin tai vesilasiin!!!
Aivan nurinkurista siis, vai mitä sanotte?
Inhimillinen vahinko kun/jos sattuu (mitä en edes sellaisen apidä tässä tapauksessa mikäli se siihen pari pisaraa meni silloin sateessa), niin silloin ei varmana korvata eikä tulla vastaan, mutta jos ite TUNAROIT ja mokaat, niin kyllä sitten takuukin muka korvaa ja varmasti ois Saunalahtikin tullut uutta kännyä tarjoamaan!
EN YMMÄRRÄ :/


Onko tämä OIKEIN...kysyn vaan?
Mun mielestä tää ei kyllä oikeudenmukaisesti menny...ei todellakkaan.

Mitä tässä nyt voisi tehdä..? Ottaako kuluttajaneuvojaan yhteyttä vai mitä?

Paskamaisinta nimittäin on se, että joudun vielä n.300ekee pulittaan siitä saakutin rämästä jota ei edes kuntoon saatu ja kun ei oo kännyäkään, niin miten ne voi olettaa, että mulla vois mitään liittymää enää olla...? Kun ei ole moiselle tarvetta, koska ei oo toimivaa kännyäkään!

Ihan perseestä koko saunalahden toiminta...argh:/
Asiakaspalvelu sucks very badly.

Onko vastaavanlaisia kokemuksia Saunalahdesta -
kertokaa hyvät ihmiset!

6

1909

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemusta on

      Haukutkohan sinä nyt väärää puuta. Miten voit syyttää saunalahtea tästä kun minun tietääkseni saunalahti ei ole ikinä valmistanut yhtään kännykkää??? Ethän sinä voi edellyttää että saunalahti ottaa vastuun toisen valmistamista puhelimista. Itsellä kävi samanlainen tapaus nokialaisen kanssa ja en ole sen jälkeen niihin sekaantunut. Otti kyllä pikkusen päähän maksaa 300 euroa puhelimesta joka toimi kuukauden.

      • ketjun aloittaja

        Kyllä voin hyvällä omallatunnolla haukkua juuri Saunalahtea, koska pitäähän heidänkin VASTUUNSA tuntea asiassa, eivät voi vain kättään heilauttaa ja sanoa, että ei voi mitään...

        Täytyyhän kuluttajalla sentään jonkinlainen oikeus olla tällaisissa asioissa.
        Pitää saada uusi tilalle, jos kerran alkuperäinen viallinen laite lakkaa toimimasta ja noinkin pian ostamisen jälkeen!
        Jokin kuluttajasuojalaki kai näissäkin tapauksissa on olemassa, vai olenko aivan väärässä..?

        JONKUN on otettava VASTUU (onko se sitten kännykän valmistaja)asiassa eikä vain pjuostava karkuun vastuuta kaiken maailman verukkeilla.


      • olet pösilö...
        ketjun aloittaja kirjoitti:

        Kyllä voin hyvällä omallatunnolla haukkua juuri Saunalahtea, koska pitäähän heidänkin VASTUUNSA tuntea asiassa, eivät voi vain kättään heilauttaa ja sanoa, että ei voi mitään...

        Täytyyhän kuluttajalla sentään jonkinlainen oikeus olla tällaisissa asioissa.
        Pitää saada uusi tilalle, jos kerran alkuperäinen viallinen laite lakkaa toimimasta ja noinkin pian ostamisen jälkeen!
        Jokin kuluttajasuojalaki kai näissäkin tapauksissa on olemassa, vai olenko aivan väärässä..?

        JONKUN on otettava VASTUU (onko se sitten kännykän valmistaja)asiassa eikä vain pjuostava karkuun vastuuta kaiken maailman verukkeilla.

        Kun aiheutat omaa tyhmyyttäsi puhelimeen
        kosteusvaurion, niin eihän siitä voi
        syyttää muita kuin itseään, eikä voi
        mitenkään olettaa, että joku muu maksaisi
        tyhmyyttäsi.


    • harelkii

      Ostin uuden Noksun Commarin E90. Tiputin kalareissulla sen järveen ja puhelin hajosi. Menin myyjälle huutamaan että ovat myyneet minulle 1000€ edestä paskaa. SIIS KYLLÄHÄN tuon hintaisen puhelimen pitäisi kestää jo vettä, niin ja autolla yliajamista jne. No haloo! Ostit puhelimen kaupasta tai kytkynä, saman rahan menetät puhelimen hajotessa. Itseäni alkaa lähinnä naurattamaan kun Suomi alkaa tässäkin asiassa amerikkalaistumaan. Minkä tahansa laitteen hajotessa, oli se sitten oma tai kaverin vika, on syy aina myyjällä...:)

    • ei ongelmia kytkyn kanssa

      on mullakin ollu jo saunalahden kytkypuhelin (Nokia N73) jo noin yli 6 kuukauden ja eikä ongelmia ole ollut!!!!!!!!!

    • asoasoa

      Eihän se nyt operaattorin vika ole, jos puhelin hajoaa. Se on aivan sama tilanne ostatko sen tosiaan kytkynä tai käteisellä. Laite on kuitenkin maksettava.
      Onhan se tietysti sääli, jos se hajoaa pienestä kosteudesta, mutta ei voi mitään. Nokian takuuehdoissa lukee aika selkeästi, että ei kata kosteusvaurioita.

      Ja by the way: Soneran kytkykännykkävakuutus kattaa myös kosteusvauriot, kuten pitkäaikaisen hapettumisenkin ;) ja maksaa vaan 3,90€/kk.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      208
      2475
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      40
      1624
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      141
      1276
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      291
      1073
    5. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      314
      1036
    6. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      1012
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      22
      965
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      926
    9. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      19
      804
    10. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      783
    Aihe