Mistä löytyisi ajantasainen lista koko veroa enää perivistä kunnista?
Wikipedia kertoo:
Helsingin Sanomista maaliskuussa 2006: "Suomessa on reilut 370 kuntaa, joista 59 perii koiraveroa. Helsingin seudulla veroa peritään, mutta se on aika epätasa-arvoista, kun monin paikoin muualla ei peritä. Olemme esittäneet niin eduskunnalle kuin kuntapäivilläkin, että verosta olisi vihdoin syytä luopua", Suomen kennelliiton tiedottaja Kaija Unhola sanoo.
Itseasiassa vuoden 2006 alussa oli Suomessa 431 kuntaa joista ilmeisesti siis enää 59 peri tätä muinaisjäännettä?
Moniko kunta luopui verosta 2007 alusta alkaen (kuntia yhteensä enää 416kpl) ? Entä moniko on luopumassa 2008 alusta?
Onko vuoden 2008 alusta lähtien enää edes 45 kuntaa joka ko. veroa perisi?
Tällä luopumistahdilla jäänee siis kokonaan pois 2010-luvun aikana?
Veroa perivät kunnat?
7
2657
Vastaukset
- luopuu
Espoo, Kauniainen ja Vantaa. Helsingistä en tiedä.
- luopuu myös...
Jes!
- ---
Ilmaisjakelulehdessä oli Helsingin Kaupungin tiedote vaadittavasta koiraverosta, eli eiköhän se Helsinki jatka tuota. Pitää siis välttää Helsinkiä :)
- poisti
luopuu myös... kirjoitti:
Jes!
veron myös. Tänä vuonna maksetaan vero viime vuodelta( 50e) ja sitten se on loppu.
- koiravero 2008
Kokkola ainakin perii koiraveroa 2008...eikä meillä edes ole koirapuistoa mihin koirien kanssa voisi mennä...en tiedä mihin kaupunki ne rahat tuhlaa...ahneita kun ovat.
- minä vaan...nääs
Tampere perii 34 euroa.
- koiravero..
on kai jotain 50€ luokkaa, mutta ei aijota maksaa sitä, kun ei meidän koirastamme mitään haittaa kenellekään ole. Jätökset korjataan jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1404827Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut793502SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt272514SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402203Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä572029Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632003Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja851963Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?231951Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191428Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään941235