Kohtasin erään luokka "kaverini" jokin aika sitten.
Olen nähnyt hänet aika usein, mutta en koskaan kuitenkaan mennyt juttelemaan hänelle vaikka olisin kovasti halunnut.
Syynä tähän on se että edellisen kerran kohtelin häntä kuin saastaa. Vaikka tästä on kulunut aikaa noin 10 vuotta, kannan jotain syystä syyllisyyttä siitä kuinka häntä aikoinaan kohtelin.
Olin tuolloin vaikeassa elämäntilanteessa, en oikein kyennyt erottomaan ystäviä ja vihollisia toisistaan.
Hän oli yksi harvoista ihmisistä kuka ei ikinä sanonut mitään pahaa minulle, ja aina yritti auttaa minua siitäkin huolimatta vaikka sanoin hänelle todella ikäviä asioita.
En tajua vielä nykyäänkään miten saatoin olla ilkeä niin kiltille ja hyväsydämmiselle tytölle!
Näin hänet sitten pitkästä aikaa, ja lopulta uskalsin kohdata hänet... olin aika hermostunut, kun menin sitten puhumaan hänelle.
Hän muisti minut vielä! olin aika yllättynyt tästä, hän tervehti minua iloisesti hymyillen mutta jostain syystä olin aistivinani jokinlaista varauksellisuutta hänessä.
Hän näytti todella hyvinvoivalta ja iloiselta, onneksi pahat temppuni eivät ilmeisesti olleet vahingoittaneet häntä lainkaan.
Olisin halunnut pyytää häneltä anteeksi, mutta eipä siihen oikein tullut tilaisuutta...
Anna anteeksi K, minä käyttäydyin silloin erittäin typerästi, tapa jolla sinua haukuin ja nimittelin oli täysin perusteetonta ja ilkeää. Olen saanut maksaa tekemistäni virheistä monta kertaa, ja toivon että ymmärrät.
Hartain toiveeni on että saan joskus sanoa tämän sinulle henkilökohtaisesti.
luokkakaverin kohtaaminen
5
1152
Vastaukset
- anteeksipyynnölläsi
saavasi aikaan? Oman olosi paranemisen vai? Onhan se hyvä että tahtoo itselleen hyvää, mutta voit varmaan antaa anteeksi itsellesikin jo nyt. Vastapuoli varmasti on päässyt yli jo asiasta, vai luuletko olevasi joku maailman napa? Itsellesi varmasti olet ja kuuluukin olla maailman napa, mutta ota huomioon ettet ole kaikkien muiden keskipiste.
- se poika
Se mikä on sanottu, ei sitä saa mikään sanomattomaksi.
Lapsiahan me silloin oltiin... minua vain yksinkertaisesti harmittaa silloinen käytökseni. - tosi, tosi
tyhmästi.Pidä vastedes mölyt mahassasi.
- entinen kiusaaja
tosi, tosi kirjoitti:
tyhmästi.Pidä vastedes mölyt mahassasi.
Jos jonkun asian saisin tekemättömäksi nuoruudesta niin se olisi ehdottomasti yhden koulukiusaustapauksen pois pyyhkiminen... En minä nyt mikään pääpiru ollut, mutta kuitenkin hiljaisen hyväksynnän annoin ja en ollut hänen kaveri vaikka hän sellaista olisi tarvinnut. Kuinka julmia ja tyhmiä nuoret voivat ollakkaan :&/
Tästä häpeästä en taida päästä ikinä yli ja en kertakaikkiaan pysty edelleenkään olemaan tämän henkilön kanssa missään tekemisissä. Häpeä on liian suuri. Onneksi hänellä näyttäisi menevän ihan hyvin. - ajatella
entinen kiusaaja kirjoitti:
Jos jonkun asian saisin tekemättömäksi nuoruudesta niin se olisi ehdottomasti yhden koulukiusaustapauksen pois pyyhkiminen... En minä nyt mikään pääpiru ollut, mutta kuitenkin hiljaisen hyväksynnän annoin ja en ollut hänen kaveri vaikka hän sellaista olisi tarvinnut. Kuinka julmia ja tyhmiä nuoret voivat ollakkaan :&/
Tästä häpeästä en taida päästä ikinä yli ja en kertakaikkiaan pysty edelleenkään olemaan tämän henkilön kanssa missään tekemisissä. Häpeä on liian suuri. Onneksi hänellä näyttäisi menevän ihan hyvin.Jos ihan tosissasi olet. Mä oon aina kuvitellut, etteivät kiusaajat koskaan kadu tekojaan. Pointsit sulle, toivon mukaan myös reaalissa kykenet sanomaan anteeksi ja pääsemään ko. henkilön kanssa juttuun.
Nim. entinen kiusattu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.824807- 1882168
- 1321812
- 1751445
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161351ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj201279- 301223
- 351116
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3151068- 781013