vikaa!!

Elikkäs ois sähkö probleemaa 406 ST 2.0 v. 2000 mallissa, autolla ajettu 140000.
Vika 1. Nopeusmittarin viisari poukkoilee välillä kuin hullun m..kku ja välillä pelittää normaalisti.
Vika 2. Auto on muutaman kerran sammunut mystisesti kesken ajon, yleensä silloin kun vaihtaa vapaalle tultaessa esim. valoihin.
Asian tuntevilta otetaan asiallisia vinkkejä mielellään vastaan.
4887
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itsellä toi sama malli..

Eli vikaan 1 korjaus löytyy jonkun minkälie anturin vaihdosta, en saa nimeä päähäni. Itselläni tuli töineen kustantamaan sen vaihto 100€. Muistaakseni se on vaihdelaatikon päällä..? Kysypä huollosta, tää on niin yleinen vika tiemmä näissä et varmaankin keksivät. Itsellä oli tuota samaa vikaa, esim 40km/h vauhdissa mittari saattoi hypätä 130km:iin josta sit nollille..

Vika 2 voisi olla seurausta tyhjäkäyntimoottorin akselin takeltelusta? Meillä oli -97 406:ssa tätä vikaa ja tuon moottorin vaihdollahan se korjaantui. Nouseeko kierrokset itsellään korkealle joskus? Kuinkas sitten on kytkimen laita, eli täristääkö se? Itselläni kytkin oli vaihtokunnossa 124000km kohdalla, ja sitä ennen se teki sitä, ettei enää irrottanut kunnolla, ja auto saattoi sammua jos ei huomannut että veto ei lakannutkaan. Noh, tämä tuskin on syynä, mutta kerroi vain.

Äänestä
  • Vika 2
    Onnistuisi voitelulla, pari tippaa öljyä, tai suihketta akseliin. Näin juuri eräs teki autoonsa, ja hyvin alkoi pelittään, siihen jäi sammumiset ja tyhjäkännin liikkumiset.

    Vika 1
    Lienee nopeusmittarin anturi tai sen liitin, tai voi olla mittarissakin piirikontaktia, tai ihan liitoksesta johtuvaa.

    Omassa)2002( kytkin meni 380 000 km, tai painelaakeri meni läpi. Itse kytkinpinnat oli ihan timmisssä vielä, mutta kaikki tuli uusiksi.

    Äänestä

on sellainen kisko, joka maadoittaa kaikki laitteet siinä ja se on todennäköisesti löystynyt, joka vaatii vain irtioton ja vähän kasaan puristamista..

Toinen vika saattaa liittyä tyhjäkäynti moottoriin tai ainakin itsellä se temppuili vastaavalla tavalla ja siihen riittää puhdistus/ kevyt öljyäminen kartiosta

Äänestä
  • keino on ottaa tyhjäkäynti moottori irti ja laittaa päiväksi erittäin ohueeseen öljyyn likoamaan, Esim CRC, tai vastaava ohut öljy. Ei saa käyttää mitään moottori öljyjä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


406 kirjoitti:

Elikkäs ois sähkö probleemaa 406 ST 2.0 v. 2000 mallissa, autolla ajettu 140000.
Vika 1. Nopeusmittarin viisari poukkoilee välillä kuin hullun m..kku ja välillä pelittää normaalisti.
Vika 2. Auto on muutaman kerran sammunut mystisesti kesken ajon, yleensä silloin kun vaihtaa vapaalle tultaessa esim. valoihin.
Asian tuntevilta otetaan asiallisia vinkkejä mielellään vastaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu