Outooo!!!

mikäköhän mahtaa olla vikana?, mulla on C5 2.0 L -02vuosimallia n.160000 ajettuongelma: autolla ajaessa kun olen vaihtamassa vaihdetta painan kytkimen pohjaan niin kuuluu vitummoinen "ULINA" mistäköhän se johtuu? kertokaa te viisaammat? KIITOS!
3491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

huutaa.Ulina kuuluu vain kytkintä painettaessa.Vaatii vaihdelaatikon irroituksen ja samalla avauksella uusit kytkinlevyn ja paineasetelman myös.

Äänestä

laakeri.Voi myös olla etupyörien laakerit.Omassa ulina voimistui voimakkaasti maantiellä kun painoi kytkintä ja veto poistuisekä moottorinkierrokset laski.

Äänestä
  • kytkimen painelaakerilta. ja se pitää vaihtaa aika pian.muuten tulee isompi remontti.kokemuksesta tiedän. ei kestä kauaa ku hajoaa kokonaan.ja todellakin kannattaa vaihtaa sit kaikki kerralla kun joutuu avaamaan kytkimen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


#11 kirjoitti:

mikäköhän mahtaa olla vikana?, mulla on C5 2.0 L -02vuosimallia n.160000 ajettuongelma: autolla ajaessa kun olen vaihtamassa vaihdetta painan kytkimen pohjaan niin kuuluu vitummoinen "ULINA" mistäköhän se johtuu? kertokaa te viisaammat? KIITOS!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu