Olen sitä mieltä, että joukkoirtisanoutuminen ei loppujen lopuksi tule toteutumaan. Kyllä asiassa päästään vielä sopuun. Ajatelkaa nyt! Eihän tuollaiseen ole varaa. Niinkuin sanottu, potilaat alkaisivat kuolla jo muutama tunti joukkoirtisanoutumisen jälkeen. Tämä todistaa jälleen kerran sairaanhoitajien työn vastuullisuuden ja sen kuinka arvokasta Heidän työ on. Kysymys on nyt siitä, kuinka nopeasti palkan korotukset heille myönnetään. Itse olen ainakin valmis maksamaan veroa lisää, jotta Suomen sairaanhoito ei kriisiydy.
Irtisanoutuminen ei toteudu
nakkivarma
4267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
eli me hoitajat olemmw tärkeitä, vaikka työnantaja on jo kauan meitä alistanut hierargiallaan, painostuksella, on pitänyt nuolla P.tä jos haluat 3kk sopimuksen..näitä on vaikka kuinka ja pienin paha on tuo palkka. Joukkoirtisanutumisen suuri lukumäärä kertoo myös siitä, että hoitajat ovat kypsyneet todella tähän nurkkaan mihin meidät on ajettu. Nyt kun kerran se hiljainen ärähtää, vakavasti. heti haukutaan. sopimus tulee ennen kuin 19.11 koittaa. ihan varmasti.
sillä menestyessään tälläinen rajaamaton työtaistelumalli yleistyisi nopeasti ja vaarantaisi yhteiskunnan elintärkeät toiminnot kuten palo- ja pelastustoimen, sairaankuljetukset, rajojen vartioinnin ja poliisitoimen. Olisimme terrorismin armoilla.
Terroristeja ei kannata palkita, muuten saa olla maksamassa lunnaita vähän väliä.
Irtisanoutumisista tulkoon lopullisia, tehtävät hakuun. Entiset työntekijät toki voivat hakea entiseen tehtäväänsä.
ei normaali järkevä ihminen vaaranna kenenkään henkeä työtaistelussaan, työtaistelu on aivan normaali asia mutta ei siinä ole ketään takoituksena tappaa.
miten on löydetty noin vastuuntunnoton ja tyhjäpäinen joukko suomen terveydenhoitoon ?
Läänit ja armeija voivat harjoitella ilmaiseksi päästämällä irtisanoutumisen valloilleen. Hyvä ja ilmainen harjoitus, lääkärit ja erilaisten toimien hoitajat saavat kokemusta. Toisille tämä turha kärhämä on sopiva harjoitus kriisin varalle. Työnantaja tosin on möhlännyt vuosien kuluessa haluttavuutensa, eli nuoriso ei tule olemaan enään koijattavissa näihin töihin.