Joulun

Kuinka monta joululahjaa lapsen kummilta voi pyytää? Olisiko 4-5 sopiva määrä? Entä minkä hintaisia pitäisi pyytää? Olisiko 35-45 euroa/kpl kohtuullinen?
8632
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Yksi lahja riittää ja mielestäni kummi voi itse päättää mitä ostaa, jos hän ei itse ole kysynyt että mitä lapsi tarvitsisi!

Äänestä

Ei kummit ole mitään lahja-automaatteja eikä kummeilta pyydetä lahjoja. Kummi itse päättää, mitä antaa ja antaako mitään. Kummin tehtävä on huolehtia lapsen kristillisestä kasvattamisesta. Lapselle voisi antaa joululahjaksi lasten Raamatun. Siinä se kummin tehtävä, kun käy vaikka silloin tällöin lukemassa lapsen kanssa sitä Raamattua.

Äänestä
  • Siihen tiivistyi jotenkin "ahneiden vanhempien" ajatusmaailmaa ja nykyajan jatkuvasti lisääntyvät vaatimukset.

    Äänestä

Et voi olla ihan tosissasi??! Siis 140-225 eurolla lahjoja yhdelle lapselle??!

Kummilta ei muutenkaan pyydetä erikseen mitään lahjoja, vaan kummi antaa jos/kun itse haluaa. Minä ainakin ensin kysyn vanhemmilta/lapselta, että tarvitseeko lapsi jotain ja jos ei ole mitään erityistä, keksin sitten itse jotain mukavaa. Yksi tai kaksi lahjaa riittää oikein hyvin, saahan lapsi aina lahjoja monelta muultakin ihmiseltä!

Äänestä

Mielestäni lapsen kummi ihan itse saa päättää, mitä hän ostaa, eikä hänelle tulisi antaa mitään listaa, että tänä vuonna tarvisi ostaa se uusin bratz tai action man kaikkine varusteineen jne. Tietty kummi varmasti haluaa antaa lapselle jotain, mistä lapsi tykkää, mutta ei nyt sentään koko maailmaa... Itse opiskelijana ei minulla tosiaan ole varaa antaa jotain yli 200 euron lahjaa per ihminen... Ajatushan se on tärkein... Ja tiedän monta kummia, jotka muistavat ensimmäisen (ja viimeisen) kerran kummilastaan rippijuhlissa rippiristillä tms... Eli eivät ne kummit todellakaan ole mitään lahja-automaatteja...

Äänestä

Minkä määrän ja minkä hintaisia lahjoja pyydät lapsen isovanhemmilta? Entä muilta sukulaisilta? Entäpä naapureilta?

Onko joulu sinulle vain lahjakaruselli?

Lapselle se voi olla jotain muutakin, sinä päätät. Lapsellasi on siis kummeja, joten hän kuuluu kristilliseen seurakuntaan (kuten koko perheenne?) Näin ollen hänelle on syytä opettaa joulun perimmäinen sanoma. Antaa hänelle muistoja joulukirkosta, kotona luetusta jouluevankeliumista ym. kuten uskontonne teille opettaa.

Äläkä nyt vain vastaa, että tuo kristillinen juttu on vain hömpötystä tms. Itse olet valinnut seurakuntasi ja siihen liittyvät asiat; noudata siis niitä oppeja, jotka olet valinnut itsellesi ja lapsellesi.

Äänestä

JOULUPUKKI on se taho, jolta voi pyytää lahjoja.

Tosin yli 50 joulua kokeneena voin kertoa, ettei ole luottamista siihenkään tyyppiin; en ole saanut likitulkoonkaan kaikkia joululahjoja, joita olen pyytänyt.

Äänestä

Juu,ei muuta asiaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


valmistelua kirjoitti:

Kuinka monta joululahjaa lapsen kummilta voi pyytää? Olisiko 4-5 sopiva määrä? Entä minkä hintaisia pitäisi pyytää? Olisiko 35-45 euroa/kpl kohtuullinen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu