L U K E K A A ! ! !

Moi kaikille, jotka kommentoivat meidän ilmotusta bordercollieista!!! 4.6 me jätettiin ilmotus bordercollien ostosta, ja me saatiin tähän mennessä aika paljon tyhmii vastauksii..
Tää on E R I T Y I S E S T I Lassille, ............:lle, mokolle, pah:ille, borderille, ja jonesylle!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Eka vastaus oli lassilta joka kertoi että 200 eurolla me ei saatais rotukoiraa. No, meidän mielestä me kirjotettiin että sekarotuinenkin kelpaa!!Seuraavana astuu innokkain mollaajamme moko, joka kertoi meille ("tietämättömille") että 200 euroa on koirasta vähän ja käski meidän miettiä onko meillä varaa koiran hankkimisen jälkeen koiralle. No, kuten me kirjotettiinkin, niin me oltiin katottu satoja paikkoja, jossa myytiin bordercollien puhdasrotuinen tai sekarotuinen koira papereineen 200 eurolla, ja että me ollaan luettu paljon bordercollieista ja tiietään niistä ihan tarpeeks. Ja sitten moko oli saanut sellasen vaikutuksen että me halutaan vaan koira huviksi ja eikä olla mietitty mitä jos koiralle tulee joku sairaus tai jotain... No, voidaan kertoa että suurin osa ajasta on mennyt ajan järjestämiseen, maksujen katseluun ym. joten kyllä me tiedetään ihan sekin juttu!!!
Sitten kuviohin astuu Pah. joka väittää että 200 euroa on rotukoirasta vähän ja että koiran jälkeen se rahan tuhlaaminen vasta alkaakin. Totta. Mutta kukapa on sanonut että me ei olla sitä mietitty... Me todellakin ollaan mietitty!!!Sitten peliin liittyy borderi, joka sanoo että näyttelykoirasta on turha haaveilla. No, näyttelykoiraa me ei ainakaan mainittu tekstissämme!!! (että sellaset terkut, että opettele perehtymään tekstiin!) Borderi sanoi myös että hänen oma koiransa tulee myytäessä olemaan 800euroa, ja vastasimme että emme ole miljönäärejä, mutta moko saa jotain nauramisen aihetta koska on käsittänyt koko miljonääri-asian ihan päin peetä. Moko kommentoi puhumalla meidän äideistä, että joo kiva varmaan kun äiskä ostaa koiran (niin ostaakin!) ja tuskin meidän äidit sit enää tuhlaa rahaa jos koiralle sattuu jotin (mistä vitusta sä voit sen tietää?)ja lopuksi väität että kennelliitossa on terveitä koiria, no ihan tiedoks että kyllä ne "tavalliset" ihmisetkin myy ihan terveitä koiria, ja kyllä meidän mamit maksaa koirat et älä sä siitä huolehdi!!! Mokolle terveisii, että mahtaa oma äiti olla aika pönttö, jos huolehtii kaikesta sun puolestas!!! Siis sä itte saat vaan koiran mutta et välitä kun sille sattuu jotain koska sun mamis maksaa kaiken, koirahan on mokolle vaan huvia... Kaiken lisäksi me voidaan kertoa että meidän äidit ovat hulluina jackrusselinterriereihin, joten kyllä ne tietää koirien hinnoista ihan tarpeeks! Viimeiseksi kommentoi Border, joka neuvoo meitä ottamaan villakoiran!!! No kuten me ollaan monta kertaa sanottu: Meillä on aikaa päivällä, koska me ei harrasteta mitään, joten meillä on runsaasti aikaa koiralle!!!
Siinä oli kaikki kommentit, ja kaikki oli suunnilleen samanlaisia...
Ehkäpä seuraavan kerran me tavutetaan sanat, jos aiotaan tänne kirjottaa, koska näköjään edellämainitut eivät osaa perehtyä tekstiin.
20994
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Olette oikeassa! Kyllä rotukoiria saa 200 eurolla, ja vaikka hankkisi semmoisen se ei tarkoita että ei olisi varaa pitää koiraa!
Mielestäni tällä palstalla on tyhmä irvailla, kun toinen saattaa tarvita oikeasti apua! Siis te jotka irvailette, olisiko viisasta lopettaa???

Äänestä
  • joo,olen samaa mieltä tästä,että turha tulla irvaileen tänne kellekään. asiallisiin kysymyksiin pitäis osata vastata asiallisesti ja tosiaan lukee toisen teksti ja pysyä niissä riveissä. sitä paitsi se että joku edes tahtoo kysellä täällä asioita, on hyvä merkki siitä että tahtoo tietää asioista ja muiden mielipiteitä, jos on vaikka jotakin sittenkin jääny huomaamatta.
    =] niin ja näin [=
    miulla on muuten itellä koiranpentu ja kyllä meillä vanhemmat hoitaa kustannuksia.

    Äänestä

Täällä Suomi24:sen keskustelupalstoilla saa aika paljon noita "häirikkö"viestejä tai muuten asiattomia vastauksia. Omia mielipiteitä ei saisi tuoda esille tai saa kauhean haukkumisryöpyn niskaansa kaikenlaisien arvostelujen kera.

Mukavaa olisi käyttää tällaista palvelua hyväksi ja kysellä mieltä askarruttavista asioista, mutta tuntuu vaan siltä että asiallisia viestejä täällä näkyy aika harvoin. Olenkin jo vaihtanut asiallisemmalle keskustelupalstalle, mutta käyn täällä mielenkiinnon vuoksi lukemassa viestejä huvinvuoksi silloin tällöin.

No mites muuten on? Saitteko koiran? Mistä päätitte koiraa etsiä? Toivottavasti pian teille löytyy oma pieni haukku =)

Äänestä

Juu, kyllä rotukoiria saa 200€:llä, valitettavasti. Toivottavasti ei papereiden kanssa. Paperit kun ovat hinnaltaan lähes 25% koiran koko hinnasta... Ongelma ei ole oikeastaan ole koirassa vaan ihmisessä. Kyllä jokainen saa ottaa semmoisen koiran ja sen hintaisen koiran kuin itse haluaa! Mutta 200€:n rotukoira ei 90%:lla varmuudella mahdu enää rotumääritykseen.

No, se ei haittaa jos kerran koiran kanssa harrastaa lenkkeilyä tai agilityä. Mutta kun sitten ihmisille tulee jossain välissä ahneus ja pitää teetättää pennut sillä koiralla. Ihan vaan rahan vuoksi. "Onhan se rotukoira" aatellaan.. No, tuloksena on monesti vielä vähemmän rotumääritykseen mahtuvia pentuja jotka sitten etenee tällä samalla tavalla taas kierteen tavoin eteenpäin. Kasvattajat, jotka tuntevat vastuunsa, eivät anna 200€:n koiraan mukaan papereita. Halpa koira = jotenkin viallinen. Ei välttämättä älyllisesti eikä terveydellisesti, se vaan ei enään ole rotukoira, vaikkakin voi olla ihan terve sekarotuinen jolla on rotukoiran olemus ja paperit.

Jack Russelin terrierillä tai oikeammin vielä Parson Jack Russelin terrierillä on rotuunotto menossa. 700 koiraaa on otettu rotuun. Voi kiesus minkä näköisiä rakkeja on hyväksytty mukaan... No, rotu on eräänlaisessa murroksessa, joten kyllä se laatukin siitä paranee.

Pointti on kuitenkin se, että miksi ottaa 200€:n koiralle paperit? Se ei pärjää näyttelyssä. Jos se menee vakavasti otettavaan agility harrastukseen, niin siihen se tarvii paperit, mutta kotikoiralle ei tarvitse papereita lainkaan.

Tämä on mielipiteeni kasvattajana. Se ei muutu. Se ei välttämättä ole oikea, mutta ei kauhean vääräkään. Muilla on omansa, ne ei välttämättä ole sen oikeampia, mutta ei välttämättä sen enempää väärässäkään. Jokaisella on mielipiteensä ja sen voi täällä ilmaista. Jos tulee kritiikkiä vastaan, niin se on vain kestettävä!

Eli onnea koiran hankintaan ja pidä terve järki mukana, koko koiran elämän ajan! :)

Äänestä

En yhtään ihmettele miksi vastaukset alkoivat loppua kohden mennä tylymmiksi. Ajattelitteko mahdollisesti itse miltä teidät haukkumiset ja kiroilut mahtavat näyttää/"kuulostaa" ja millaisen vaikutelman teistä kirjoituksienne perusteella saa?

Minä en myisi tuon käytöksen perusteella teille minkäänlaista koiraa enkä ostaisikaan jos asia olisi minusta kiinni. Koiran kanssa tarvitaan hermoja ja teillä ei niitä ole. Jos muutamasta (mun mielestä asiallisesta)vastauksesta pitää ruveta haukkumaan vastaajia niin kasvakaahan vielä. Tiedän kyllä että minäkin saan nyt haukut osakseni mutta ei mahda mitään.

Kirjoititte että teillä ei ole päivisin mitään tekemistä.. Ei ehkä kesällä ole mutta entäs kun koulu alkaa? Sitten on tekemistä.

Jos te nyt kuitenkin edelleen olette koiraa hommaamassa niin ottakaa yhteys löytöeläintarhoihin. Siellä olevista koirista ei mahdeta paljoa pyytää (kävin itse katsomassa sekarotuista pentua, hinta 100mk muutama vuosi sitten) ja koira ei joutuisi lopetettavaksi.

Käykäähän toki muutkin ihmiset lukemassa se alkuperäinen viestiketju tuosta muutaman "sivun" päästä...

Äänestä
  • Oon samaa mieltä sun kaa pinsu! Noiden kyllä ei kannata ottaa koiraa koska niillähän menee hermot! Borderi on sitä paitsi aktiivista toimintaa tarvitseva koira EIKÄ SOVELLU KOTIKOIRAKSI. Se tylsistyy ja saa huonon elämän, minäkinolen sitä mieltä että ottakaa vaikka mielummin pieni villakoira! Se on viisas ja pikkuinen ja ei tarvitse kokemusta ja on lapsille sopiva!!!

    Äänestä

Moikka, Ikäväkseni olen huomannut että pennuista pyydetään 600-1400€ joka on aika iso summa yh en oikein ole vieläkään käsittäny mikä siinä koirassa muka maksaa 1400euroa?? mikä muona,eläinlääkärintarkastus taikka paperit maksaa 1400 euroa?????? joten kyseessä on vain ahneus kasvattajien taholta he eivät itse niitä koiriansa pyöräyttele maailmaan vaan heidän koiransa sen tekevät joten olen tullu siihen tulokseen että jos joskus haen koiran niin en ainakaan suomesta!
täällä tuntuu se sisäsiittoisuus olevan aika korkeaa tasoa. Enpä ole ainakaan vielä kuullu että kasvattajat antaisi ilmaiseksi pentujansa! Joten mihin muuhun tulokseen voipi tulla kun että BISNESTÄHÄN TÄMÄ NS: RODUNJALOSTUS ON!
Miksi rotu koiraa ei saisi 200€ mutta se on paperiton mutta sit taas toisaalta ei se ole koiraa kummosempi ja mitä kennelliitton tulee niin kyllähän sielläkin on sairaita koiria ettei se kennelliitto mikään jumala ole! JA NS: VÄRIVIRHEELLISIÄ PENTUJA SAA HALVEMMALLA JOTEN AINAKIN KANNATTAA YRITTÄÄ.

Äänestä
  • Kirjoittelit koiran hinnasta joka voi liikkua 600 euron ja 1400 euron välillä. En tiedä millaisesta koirasta haaveilet mutta se 600€ kuulostaa minun korvaan normaalilta hinnalta. Tietysti enemmän joudut pulittamaan harvinaisemmasta rodusta esim. napolinmastiffista.

    Maksoin itse koirastani 500€ ja oman rotuni hinta liikkuu siinä 700 euron kieppeillä joka muuten taitaa olla sellainen normaali rotukoiran hinta. Omalle koiralleni olen suunnitellut pentuja ja hintana pidän sen 600-750€ paitsi jos koira on värivirheellinen. Ahneudesta ei kohdallani ole kysymys. Selitän sinulle nyt hieman kustannuksista joita pennutukseen liittyy...

    - Mahd. astutusmaksu (omassa rodussa ei
    välttämättä tätä maksua ole mutta jos on niin
    se liikkuu siinä 50-80€)

    - Ultraus (hinnasta ei mitään hajua, olisiko n.
    30-50€)

    - Ruokamerkin vaihdos (15kg n. 30€)

    - Mahdolliset eläinlääkärin korvaukset jos
    synnytyksessä menee jotain vikaan (aika usein
    pennut syntyvät yöllä ja öisin, ainakin täällä,
    el.lääkärin korvaus on 200% normaalista +
    kilometritaksat)

    - Uroksen omistajalle pentumaksu (omalle koiralle
    sovitulla uroksella hinta on 70€/elävänä
    syntynyt pentu eli 6:sta pennusta uroksen
    omistajalle maksettavaa tulee 420€...)

    - Kennelliiton rekisteröintimaksut jotka liikkuvat
    20 euron ja 40 euron välillä riippuen siitä
    onko kennelnimi(maksaa kaikkineen n. 160€),
    onko koirat palkittu näyttelyssä(ilm.maksut
    yleensä 25-30€ + matkakulut) jne eli kuudesta
    pennusta 120-240€

    - Ilmoitukset lehtiin tai missä nyt ikinä meinaa
    pennuista ilmoittaa jos edes ilmoittaa

    - Eläinlääkärin tarkastus (veikkaisin n.40€
    pentue)
    - Mikrosirutus (yhdelle koiralle 43€ mutta koko
    pentueelle kerralla n.170€...)

    - Rokotukset jos kasvattaja rokottaa(en osaa
    sanoa paljon menee rahaa noihin, yhdelle
    koiralle hinta 30€) ja madotukset useaan
    kertaan (matolääke ei onneksi kallista ole,
    yksi tuubi n. 5-7€)

    - Jos olet lähdössä reissuun, täytyy hommata
    hoitaja ja korvata hänelle se.

    Tietysti täytyy varautua sihen että jotain sattuu pennulle/pennuille ja täytyy turvautua eläinlääkäriin...

    Laskin yhteen(pentueessa muka 6 pentua) ultran, ruoan, pentumaksun, kennelnimen, halvimman rekisteröinnin, pentueen tarkastuksen, matolääkkeet ja sirutuksen ja ne ovat yhteensä n 1030€. Tähän täytynee mainita vielä että matkat uroksen luo maksavat kanssa ja onhan pennuissa oma hommansa mistä ei sinällään palkkaa saa. Kennelin pidossa kannattanee olla useampi kuin yksi koira ja toki niidenkin ruokaan ja hoitoon ja harrastuksiin menee rahaa..

    Jäähän tuon laskelman perusteella voitolle mutta aina on se vaara että jotain menee pieleen. Tai pentuja saattaa syntyä vain yksi, pahimmassa tapauksessa sekin kuolleena... Arpapeliä sanon minä.

    Mainitsen nyt vielä että mitä vanhemmaksi pentu kasvattajan luona on, sitä enemmän se "arvo laskee". Luulisin että harva kasvattaja kasvattaa koiria vain omiin tarpeisiinsa joten voisi sanoa että eroon on päästävä pennuista.

    Noh, tässä nyt oli jotain mainintaa kasvattajalle kuuluvista raha-asioista ja jatkaakin olisin voinut vielä ja varmaan kokeneet kasvattajat olisivat keksineet listaa muitakin menoja mutta tuo oli lähinna sellainen "Jos Kaikki Menee Hyvin"-lista...

    Äänestä

  • Joo. 600-1400€ voi olla liikaa yh-äidille, mutta ehkä ei ole tarkoitus, että kaikki koirat on suunnattu ensisijaisesti yh-äideille? Minulla esimerkiksi on erästä harvinaista rotua muutama koira joita kasvatan. Kun ostan koiran ulkomailta(Suomesta pentuja ei vielä meinaa saada lainkaan), maksan koirasta n. 700€, jonka päälle tulee viisumi +60€, lento kyseiseen maahan 500€, + export pedigree +70€, hotelli +300€, rokotukset + 60€, rekisteröinti suomesa + 60€ ja tietenkin vielä päälle tulee hakemisen vaiva. Näin koira tulee maksamaan vähintään 1750€, joten miksi antaisin muille pentuja ilmaiseksi tai en ottaisi niistä "korvausta" omista kuluistani?

    Kasvattamani rodun pennut maksaa yli 1000€ melkeimpä halvimmillaanki. Koiraa en välttämättä myisi yh-äidille, eikä se oikein sovi lapsiperheeseen. Lisäksi jos katson että pennun ostaja on autuaan kokematon koirien suhteen, en pentua myy, enkä lisäksi myy pentua mikäli ostaja meinaa alkaa kasvattajaksi ja tämä on ensimmäinen koira.
    Katson ihmistä hyvin paljon kenelle pentuni myyn.

    Tiedoksesi, yh-äiti, että kennelliitto ei myy pentuja! Sen listoilla on tosin paljon pentueita välityksessä.
    Kyllä koiramaailma on bisnestä, mutta mitä on vaatemaailma, automaailma, lapsimaailma...? Lasten tavarat maksaa 10 kertaa enemmän kuin aikuisten ihmisten ja silti ne on samasta paskasta tehty kuin aikuistenkin rojut! Eli se siitä koira bisneksen moraalittomuudesta! Ajaahan osa ihmisistä 100 000€:n autoilla vaikka 50€:akin saa auton? Syyllistätkö nyt, että ferrari kuljettajat sorsivat yh-äitejä, mutta esimerkiksi fiat kuskit on niiden puolella?

    Onnea vaan siihen koiran hakuun muualta kuin suomesta! Paljonkos se Viron lippu maksoikaan? 40€? Samalla rahalla saat HESY:stä hyvän koiran, mutta hae vaan vihainen katukoira, jolta saattaa puuttua ruumiinosia, Virosta. Toivottavasti koira ei satu olemaan mielenvikainen ja satuta lastasi. Ei se että onko koira rotukoira vai ei, määritä sitä onko koira mielenvikainen vai ei, mutta hyvin tunnttujen sukutaulujen kautta voidaan olla varmempia, ei siis 100% varmoja, että koirasta tulee esimerkiksi hyvä rotunsa edustaja! Lisäksi ainakin minä kuvautan ja tarkastutan koirani ennen jalostusta ja samoin teen pennuille jokin aika myymisen jälkeen että tiedän voinko käyttää samaa yhdistelmää uudestaan!

    Mutta. Koirien kanssa voi tehdä muutakin kuin olla, maata sohvan nurkassa ja lipittää kaljaa ja makkaraa. Voi harrasataa Agilityä, Tokoa, Näyttelyitä, Metsästystä, Rauniokoiratoimintaa.. lista on loputon... Monet koiran omistajat haluavat alkaa harrastamaan jotain tällaista, joten esimerkiksi näyttelytouhua varten on turha ostaa 200€:n PAPERILLISTA(ei siis rotukoiraaa, vaan paperillista) koiraa ja hakea sillä joka näyttelystä harmaa tai ruskea nauha tai vaihtoehtoisesti jossain näyttelyssä kaksi tuomaria toteaa että koirasi ei kuulu rotuun ja vie sulta paperit pois!

    Eli jos tosiaan koira tulisi sinulle vain sen vuoksi, että voit kertoa muille, että meillä on koira, niin osta semmoinen joka toimii pattereilla, tulee helpomaksi ja HALVEMMAKSI hoitaa! Toivottavasti yksikään pennuistani ei ikinä päädy sinulle tai sinunlaisellesi ihmiselle!

    Eli nyt vain sitten kipität vauhdilla kennelliittoon katsomaan missä siellä myydään sairaita pentuja?

    Äänestä

Täs on joku häikkä ilmeisesti kun ei näy vastaukset mun koneella...

Äänestä

No niin, täsääs sitä ollaan taas, puhumassa pahaa ja antamassa vastaus, jota viestin laittaja EI halua kuulla. Nyt voitte sitten taas kirjoittaa kuinka tyhmä olen... (sarkasmia, ihan vaan tiedoksi jotta ymmärrätte ;o))Ymmärsinkö oikein, eli jos kommentti joka on eri mieltä kuin teidän on siis "väärä" kommentti?
Olen myös sitä mieltä että kun kerrotte haluavanne BORDERIN, niin se on rotukoira, toki kerroitte että "seropi" käy myös, mutta se EI ole missään vaiheessa borderi, jos se on puoliksi kultsu!
Jotenkin tuli sellainen olo että mitä te nyt oikein tulette meidän hiekkalaatikolle, me ei haluta sua tänne, kun sä uskallat olla eri mieltä mun kanssa.
No niin, asiaan taas, en ole kyllä henk. koht. nähny yhtään kasvattajaa, joka myisi rotukoiraa 200 jurolla, sillä kyllä meillä ainakin kulut pentua kohden ovat jo enemmän kuin tuon 200 juroo. Sillä kasvattamamme rodun kanta suomessa on sen verran kapea, että lähimmät isukit löytyvät ruotsista ja keskieuroopasta, ikävä kyllä. (emme kasvata bordereita) Jos laskemme kokonaishintaa, niin jos pyydämme 650-750 erkkiä pennusta, niin tappiollle tässä jäädään, se nyt vaan on tosi asia. Enkä usko kenenkäänm tätä rahasta tekevänkään, että kyllä tässä ihan muilla tuotoilla eletään! Itse en kyllä ostaisi koiraa jota ei ilmoitettaisi rotujärjestön pentulistalla (puhun edelleen rotukoirista) Ja jos keskustelu pennunostajan kanssa olisi sellaista kuin teidän kanssa on ollut (mukaanlukien teidän aiempi viesti), niin olen kyllä saanut sellaisen kuvan, etten teille pentua myisi. Anteeksi nyt vain. Muistakaa että kun tapaatte jonkun, niin ensimmäisen 10 sekunnin aikana muodostuva kuva ihmisestä vastaa 90% siitä mikä jää mieleen. Ja tätä mielikuvaa on vaikea muuttaa. Minulle jäi (ja on edelleen) sellainen kuva, että ette ole aivan tarpeeksi kypsiä ottamaan koiraa... (ja anteeksi nyt jo etukäteen kun tämä teitä loukkaa)
Olen joutunut joskus kertomaan pennunkatsojalle joka on tullut 570 km päästä että en voi myydä hänelle pentua. Se on loukannut häntä, ja on minua uhkailtu sellaisessa tilanteessa, ja haukuttu ties miksi, mutta se on elämää, me ihmiset emme ole asioista aina samaa mieltä.
Ja lopuksi, anteeksi tyhmyyteni, hymyillään kun tavataan... ;o)
ps. koskaan et tiedä, kuinka terve koira on, ennen kuin se on aikuinen, sillä voi nimittäin olla piileviä sairauksia, jotka tulevat näkyviin hieman myöhemmässä vaiheessa kuin 8 viikkoa. Lisäksi myytti siitä että seropit olisivat rotukoiria terveempiä pitäisi kumota, sillä tosiasia on että tilastoharha muodostuu siitä että rotukoiria tutkitaan enemmän, sillä harva kuvauttaa esim seropinsa lonkkia ja kyynärpäitä... SE NYT VAAN ON SILLÄ LAILLA

Aurinkoisempaa kesän jatkoa kaikille tasapuolisesti.

nobody is perfect, so I must be nobody...

Äänestä
  • Minun seropini maksoi 150 euroa. Eikös se olekin niin, että sekarotuisethan eivät YLEENSÄ peri helposti esim. lonkkavikoja ym. Mutta niinhän sitten voi tapahtua... luinkin yhdestä kirjasta, että rotukoirat, tai mitä pienempi on, niin sitä kalliimpi yleisesti...

    Äänestä

  • Sedu kirjoitti:

    Minun seropini maksoi 150 euroa. Eikös se olekin niin, että sekarotuisethan eivät YLEENSÄ peri helposti esim. lonkkavikoja ym. Mutta niinhän sitten voi tapahtua... luinkin yhdestä kirjasta, että rotukoirat, tai mitä pienempi on, niin sitä kalliimpi yleisesti...

    siis perinnöllisyys on ihan yhtäläistä oli sitten sekarotuinen tai ei, ei niitä c tai d lonkkia yleensä edes keskikokoisilla koirilla huomaa mistään, isommat rodut on erikseen, kun tulee kipuja muutaman vuoden kuluessa. Sekarotuisia ei vaan kuvata/tutkita yleensä niinkuin rotukoiria. Eikä se kalleus ole koosta kiinni. On niitä Dogejakin kalliita, lisäksi ovat lyhytikäisiä... Eikä esim. suursnautserit oo siitä halvimmasta päästä... Ennemminkin tyypillinen pentuekoko vaikuttaa hintaan kuin koiran koko.

    Äänestä

Minunkin mielestä 200€ on ihan sopiva hinta
koirasta jos koiran ei tarvitse olla huippuluokan
papereilla!!!itse ostin toissa talvena 2-vuotiaan
ajokoiran joka on täysin puhdasrotuinen enkä maksanu siitä kuin 150€ että se siitä kalleudesta
ja sattuu olemaan vielä papereilla oleva koira ja hyvä sukuinen myös ajava koira!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä
  • no niin ollaan ihan samaa mieltä koirahan vaikka onkin elävä sen ei tartte olla huippu luokkaa!!!:0)
    jotkut on vaan niin tyhmii ja semmosii paska kasoja että yrittää näyttää että ne vois antaa koirasta noinkin paljon !!!!!!!!!!!!!!!!
    SIIS ESITTÄÄ JOTAIN SUPER RIKKAITA!!!!:0)

    Äänestä

  • mili&mila kirjoitti:

    no niin ollaan ihan samaa mieltä koirahan vaikka onkin elävä sen ei tartte olla huippu luokkaa!!!:0)
    jotkut on vaan niin tyhmii ja semmosii paska kasoja että yrittää näyttää että ne vois antaa koirasta noinkin paljon !!!!!!!!!!!!!!!!
    SIIS ESITTÄÄ JOTAIN SUPER RIKKAITA!!!!:0)

    Otsikko on siis lainaus näiden kahden nuoren tytön tekstistä, he ovatkin varmaan ylpeitä itsestään, kun uskaltavat oikein julkiseen foorumiin kirjoittaa tuollaista, ja sitten ei kun kavereille kertomaan, et käykääs tsiigaan ku me kirjotettiin sinne silleen etc.
    Kylmä tosiasia on, että jos joskus haluaa jotain itselleen siitä on oltava myös valmis maksamaan. Oma koirani maksoi mitä maksoi, ja olen tähän asti täysin vakuuttunut että se on ollut hintansa väärti. Oppii nopeasti, näyttää hienolta, A/A lonkat kyynärpäät 0, toimii metsällä kuin enkeli (eli nenäkin toimii) menee veteen, ei ole paukkuarka.
    Ei siinä ole kuin yksi vika, syö meinaan aivan älyttömästi eli n. kilon päivässä kuivaa lihat ja muut herkut päälle (eli hän syö paremmin kuin minä) En ole superrikas, vaan tein 4 vuotta kahta työtä, että sain sopivan, velattoman auton, ja sen verran vielä jäi rahaa, että sain koiran, aitatarpeet tontille, ja vielä vähän kalavehkeitä ja hiukan paremman digikameran ja täysjousto maastopyörän, joka oli itseasiassa 2x niin kallis kuin se koira. Asunnosta on vielä velkaa, mutta enää ei tartte tehä kun yhtä työtä, että on aikaa sille koirallekin ja yhteisille metsästyreissuille... Mutta hyvää kesän jatkoa teillekin, mä päätän nää keskustelut osaltani tähän, NAUTTIKAA KESÄSTÄ, ikään ja rotuun katsomatta!

    Äänestä

  • jonesyh kirjoitti:

    Otsikko on siis lainaus näiden kahden nuoren tytön tekstistä, he ovatkin varmaan ylpeitä itsestään, kun uskaltavat oikein julkiseen foorumiin kirjoittaa tuollaista, ja sitten ei kun kavereille kertomaan, et käykääs tsiigaan ku me kirjotettiin sinne silleen etc.
    Kylmä tosiasia on, että jos joskus haluaa jotain itselleen siitä on oltava myös valmis maksamaan. Oma koirani maksoi mitä maksoi, ja olen tähän asti täysin vakuuttunut että se on ollut hintansa väärti. Oppii nopeasti, näyttää hienolta, A/A lonkat kyynärpäät 0, toimii metsällä kuin enkeli (eli nenäkin toimii) menee veteen, ei ole paukkuarka.
    Ei siinä ole kuin yksi vika, syö meinaan aivan älyttömästi eli n. kilon päivässä kuivaa lihat ja muut herkut päälle (eli hän syö paremmin kuin minä) En ole superrikas, vaan tein 4 vuotta kahta työtä, että sain sopivan, velattoman auton, ja sen verran vielä jäi rahaa, että sain koiran, aitatarpeet tontille, ja vielä vähän kalavehkeitä ja hiukan paremman digikameran ja täysjousto maastopyörän, joka oli itseasiassa 2x niin kallis kuin se koira. Asunnosta on vielä velkaa, mutta enää ei tartte tehä kun yhtä työtä, että on aikaa sille koirallekin ja yhteisille metsästyreissuille... Mutta hyvää kesän jatkoa teillekin, mä päätän nää keskustelut osaltani tähän, NAUTTIKAA KESÄSTÄ, ikään ja rotuun katsomatta!

    No sä et tiiä kuinka "nuoria" tai "vanhoja" me ollaan, ja sä siis jaksat jauhailla tota vieläkin! Me ei olla "ylpeitä" itestämme siks että me kirjotetaan teille sun kaltaisilles jotain paskaa vaan huviks, vaan päinvastoin! Meidän äiti on lukenut nää vastaukset, ja on VAKIOvieras täällä se on vastannut monille teistä,jotka ootte joskus kysynyt jotain koirista! Kuten me kerrottiin, se kasvattaa TYÖKSEEN koiria!!!!!!!!!!!
    Ja sitäpaitsi, me ollaan jo kuultu ja nähty SUN elämästä kaikkee (mitä sä teet, ym.) eikä meitä kiinnosta kuulla jokaiselta että miten kalliita koirat on, miten hyvii/huonoja ne 200 euron koirat on ja kaikkee mitä teidän pitää tehä että te saisitte koiran!
    Eli sulle jonesyh niin pidä jo näppis erossa meidän vastauksista sä nimittäin aina jauhat samaa paskaa!! (HUOM! meidän äiti on nähnyt nyt kaiken mitä me ollaan kirjotettu, samoin teidän!)

    Äänestä

  • mili&mila kirjoitti:

    No sä et tiiä kuinka "nuoria" tai "vanhoja" me ollaan, ja sä siis jaksat jauhailla tota vieläkin! Me ei olla "ylpeitä" itestämme siks että me kirjotetaan teille sun kaltaisilles jotain paskaa vaan huviks, vaan päinvastoin! Meidän äiti on lukenut nää vastaukset, ja on VAKIOvieras täällä se on vastannut monille teistä,jotka ootte joskus kysynyt jotain koirista! Kuten me kerrottiin, se kasvattaa TYÖKSEEN koiria!!!!!!!!!!!
    Ja sitäpaitsi, me ollaan jo kuultu ja nähty SUN elämästä kaikkee (mitä sä teet, ym.) eikä meitä kiinnosta kuulla jokaiselta että miten kalliita koirat on, miten hyvii/huonoja ne 200 euron koirat on ja kaikkee mitä teidän pitää tehä että te saisitte koiran!
    Eli sulle jonesyh niin pidä jo näppis erossa meidän vastauksista sä nimittäin aina jauhat samaa paskaa!! (HUOM! meidän äiti on nähnyt nyt kaiken mitä me ollaan kirjotettu, samoin teidän!)

    JOS äitinne kasvattaa työkseen koiria, eikö teillä pitäisi olla jo tarpeeksi koiria, ja jos ei ole niin, miksei äitinne kasvata itse tulevaa koiraanne?
    ja teistä kyllä voi päätellä ootteko nuoria vai vanhoja, käytöksestä ja asutte vielä äitinne luona, äitinne hoitaa kustannukset.. jne..
    Millä kennelnimellä äitinne kasvattaa koiria???? mitä koiria?
    Meillä on sama juttu kun JONESYH:llä, koira ja sen kustannukset, maksoi mitä maksoi ja töitä tehdään sitten vaikka niska limassa!

    Äänestä

  • anna kirjoitti:

    JOS äitinne kasvattaa työkseen koiria, eikö teillä pitäisi olla jo tarpeeksi koiria, ja jos ei ole niin, miksei äitinne kasvata itse tulevaa koiraanne?
    ja teistä kyllä voi päätellä ootteko nuoria vai vanhoja, käytöksestä ja asutte vielä äitinne luona, äitinne hoitaa kustannukset.. jne..
    Millä kennelnimellä äitinne kasvattaa koiria???? mitä koiria?
    Meillä on sama juttu kun JONESYH:llä, koira ja sen kustannukset, maksoi mitä maksoi ja töitä tehdään sitten vaikka niska limassa!

    ANNA sori vaan mutta me ei olla mitään sossutätejä,eli säästäkää teidän limaset niskanne niille, jolta kerjäätte rahaa! Ei pahalla mutta ei hyvälläkään!!! Meidän äiti kasvattaa jälleen kerran jackrusseleita ja jos et sattunut (VIELÄKÄÄN) huomaamaan, niin borderit on puheenaihe mutta ei oo enää, koska nykyään te kerrotte meille miten huonosti teidän raha-asiat on!!! Ja onks sun mielestä jotain 17-vuotias vanha????? Näköjään "vanha" on sun kielessäs yli 18v mutta sä oot näköjään vähän......
    Me ei haluta haastaa riitaa vaan kysyttiin alunperin bordereista vähän apuu, mutt sitä ei tollasilta heru vaan keskittyy pitää kustannuksiin mutta ajatelkaa ettei vain yli 18-vuotiailla ole koiraa, ettekste ikin oo nähny 8-vuotiasta pikkutyttöä koiran kanssa ette vissiin mutta me ollaan ja täältä suomesta ei saa apua näköjään!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!tästä vois tehä uuden tollasen jutun, kauheen numeron mutta te jaksatte (niin te ah-niin-vanhat-ja-vastuuntuntoiset-koirantietäjät-jota-tekevät-pari-vuotta-töitä-ainoastaan-saadaksenne-maksettua-koiran-kaikki-kustannukset-ja-me-olemme-vain-köyhiä-tai-rikkaita-lellittyjä-pikkukakaroita-joista-äiti-huolehtii-niin-paljon-mutta-ei-maksa-mitään) niin te jaksatte aina jauhaa samaa paskaa... joten hei, me uskotaan että suomesta löytyy kyllä OIKEITA koiranomistajia, jotka antavat hyvää apua, eivätkä vain arvostele meitä, "pikkukakaroita" jotka "ei tiiä koirista mitään" ja joiden "äiti ei maksa muuta kun pelkän koiran, mut ei sen lääkärimaksuja" ja "lellii vain meitä kakaroita".
    Toivottavasti teidän koiralle tapahtuu joskus jotain sellasta (tai teille "ihmisille") josta te opitte vielä jotain oikeesti koirasta!!!
    Käy vaan sääliksi...

    Äänestä

Minä aikoinani kyselin ranskanbuldogin tarkempia hoito-ohjeita, ja tuli näinkin fiksu vastaus: miks et kysynyt kasvattajalta? Meitä on joka lähtöön... Katsos. Toiset ei millään opi lukemaan...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mili & mila kirjoitti:

Moi kaikille, jotka kommentoivat meidän ilmotusta bordercollieista!!! 4.6 me jätettiin ilmotus bordercollien ostosta, ja me saatiin tähän mennessä aika paljon tyhmii vastauksii..
Tää on E R I T Y I S E S T I Lassille, ............:lle, mokolle, pah:ille, borderille, ja jonesylle!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Eka vastaus oli lassilta joka kertoi että 200 eurolla me ei saatais rotukoiraa. No, meidän mielestä me kirjotettiin että sekarotuinenkin kelpaa!!Seuraavana astuu innokkain mollaajamme moko, joka kertoi meille ("tietämättömille") että 200 euroa on koirasta vähän ja käski meidän miettiä onko meillä varaa koiran hankkimisen jälkeen koiralle. No, kuten me kirjotettiinkin, niin me oltiin katottu satoja paikkoja, jossa myytiin bordercollien puhdasrotuinen tai sekarotuinen koira papereineen 200 eurolla, ja että me ollaan luettu paljon bordercollieista ja tiietään niistä ihan tarpeeks. Ja sitten moko oli saanut sellasen vaikutuksen että me halutaan vaan koira huviksi ja eikä olla mietitty mitä jos koiralle tulee joku sairaus tai jotain... No, voidaan kertoa että suurin osa ajasta on mennyt ajan järjestämiseen, maksujen katseluun ym. joten kyllä me tiedetään ihan sekin juttu!!!
Sitten kuviohin astuu Pah. joka väittää että 200 euroa on rotukoirasta vähän ja että koiran jälkeen se rahan tuhlaaminen vasta alkaakin. Totta. Mutta kukapa on sanonut että me ei olla sitä mietitty... Me todellakin ollaan mietitty!!!Sitten peliin liittyy borderi, joka sanoo että näyttelykoirasta on turha haaveilla. No, näyttelykoiraa me ei ainakaan mainittu tekstissämme!!! (että sellaset terkut, että opettele perehtymään tekstiin!) Borderi sanoi myös että hänen oma koiransa tulee myytäessä olemaan 800euroa, ja vastasimme että emme ole miljönäärejä, mutta moko saa jotain nauramisen aihetta koska on käsittänyt koko miljonääri-asian ihan päin peetä. Moko kommentoi puhumalla meidän äideistä, että joo kiva varmaan kun äiskä ostaa koiran (niin ostaakin!) ja tuskin meidän äidit sit enää tuhlaa rahaa jos koiralle sattuu jotin (mistä vitusta sä voit sen tietää?)ja lopuksi väität että kennelliitossa on terveitä koiria, no ihan tiedoks että kyllä ne "tavalliset" ihmisetkin myy ihan terveitä koiria, ja kyllä meidän mamit maksaa koirat et älä sä siitä huolehdi!!! Mokolle terveisii, että mahtaa oma äiti olla aika pönttö, jos huolehtii kaikesta sun puolestas!!! Siis sä itte saat vaan koiran mutta et välitä kun sille sattuu jotain koska sun mamis maksaa kaiken, koirahan on mokolle vaan huvia... Kaiken lisäksi me voidaan kertoa että meidän äidit ovat hulluina jackrusselinterriereihin, joten kyllä ne tietää koirien hinnoista ihan tarpeeks! Viimeiseksi kommentoi Border, joka neuvoo meitä ottamaan villakoiran!!! No kuten me ollaan monta kertaa sanottu: Meillä on aikaa päivällä, koska me ei harrasteta mitään, joten meillä on runsaasti aikaa koiralle!!!
Siinä oli kaikki kommentit, ja kaikki oli suunnilleen samanlaisia...
Ehkäpä seuraavan kerran me tavutetaan sanat, jos aiotaan tänne kirjottaa, koska näköjään edellämainitut eivät osaa perehtyä tekstiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu