KATSOKAA PEILIIN!!!!!

Ihan yhtä lailla täällä on tosi monet sanonut, "että kun ilmasta viinaa saa, niin miksi sitä ei siis joisi"! Mistä ihmeestä te tiedätte kuin herkkä likka(Kadi)hän todella on. Hän voi jopa kärsiä siitä kun tapahtuu kaikenlaista mihin ei ole ennen tottunut yksityiselämässä.
Tuo talossa oleminen ei sovi läheskään kaikille täällä olijoista, sen näkee jo mielipiteistä. Minä esimerkiksi en olisi voinut nukkua silmäntäyttä samassa huoneessa, missä oli hämähäkki. Ihminen voi olla vahva monessa muussa asiassa.

Silti olen vauhtihirmu, kalliokiipeilijä, sovittelija,työssä sosiaalialalla yms. Ei kaikkien tarvitse kaikkea kestää ja me olemme täysin erilaisia yksilöitä.
8504
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

kun on ilmaista viinaa tarjolla.
Pikkujouluporukka ei sitten ilmaisilla viinoilla läträile, muistakaa se.
Siis Kadihan on lostotyyppi,toivottavasti on kahden viimeisen joukossa.
Ja kyllä Kadi oli taloon tullessa niin timmissä kunnossa, ettei tuo oikein vanhalta juopolta näyttänyt.

Äänestä
  • Musta toi "ilmaista viinaa" on ärsyttävä asenne. Jotkut vetää itsensä pikkujouluissa niin änkyrä känniin että kello 10 illalla jo kotiin nukkumaan. Kait sitä työssä oleva ihminen vois vetää kalsarikännit ja vaikka pari kossua kotonakin. Pitääkö siellä pikkujouluissa vetää sitä viinaa vain siksi että se on ilmaista?

    Sama jouluruoka jos vetää itsensä ähkyksi.

    Äänestä

  • myös siviilissä, mutta millaista tulee elämä olemaan BB-talon jälkeen? Kestääkö Kadi pyöritystä, joka on tulossa? Kestääkö niitä kysymyksiä, joiden kohteeksi joutuu? MIten kadin perhe pärjää? Toivottavasti eivät lue tätä sontaa, mitä tällä palstalla suolletaan asukkaiden päälle!

    Äänestä

  • jojojojo kirjoitti:

    Musta toi "ilmaista viinaa" on ärsyttävä asenne. Jotkut vetää itsensä pikkujouluissa niin änkyrä känniin että kello 10 illalla jo kotiin nukkumaan. Kait sitä työssä oleva ihminen vois vetää kalsarikännit ja vaikka pari kossua kotonakin. Pitääkö siellä pikkujouluissa vetää sitä viinaa vain siksi että se on ilmaista?

    Sama jouluruoka jos vetää itsensä ähkyksi.

    ilmaista niin silloin sitä otetaan reippaammin kuin normaalioloissa, oli sitten kyse viinasta tai seisovasta pöydästä, mistä tahansa mitä saa ilmaiseksi.
    Jos Kadi laskelmoisi, niin ehkä ajattelisi, miten käyttäytyy, mutta kun on oma itsensä niin antaa mennä vaan ja nauttii talossa olostaan, niinkuin pitääkin.

    Äänestä

  • nähtävissä aika selvästi. Itsekin nauroin ohjelman alussa kun Kadin kaveri kertoi, että Kadi oli päässyt tullimiesten ohi putkiloon muttei laivaan, oli sammunu sinne. Nyt ei enää naurata koska alkoholistin elämä ei oikeasti ole mitään kivaa. Mitä Kadi sanoi joulusta? Meni kotiin kännissä, otti lahjat ja lähti samantien pois.

    Ei se vielä näy kun on niin nuori, muutaman vuoden päästä alkaa jo näkyä ja ihan oikeasti, en hauku, on tosi paha olla sen puolesta ja teille tulee vielä pahempi olo kun joudutte katsomaan sen darraa. Suvin puolesta harmittaa, ihan kun sillä olisi kokemusta alkoholistin vahtimisesta ja merkkien tulkitsemisessa. On sen verran kiltti, ettei voi vaan jättää toista oman onnensa nojaan vaan huolehtii toisesta kun se ei pysty itsestään pitämään huolta. Oletteko huomanneet?

    Äänestä

Kysymys on se että jos on laiska alkoholisti, niin kanattaako mennä näyttämään se koko kansalle TV:ssä!

Luulen että lahden eteläpuolella Virossa ei kovinkaan moni tunne ylpeyttä siitä kuvasta mitnkä Kadi antaa virolaisista!

Tietenkin kyseessä on yksilöistä mutta sen verran minäkin olen Virossa matkustellut ja saanut kokea "tylyä" palvelua että ei Kadin käytös ihmetytä kovinkaan paljoa.

Peiliin voimme katsoa kyllä kaikki, onneksi oman peilini takana ei ole kameraa!

Äänestä

Jokaisen elämässä tulee asioita, jota ei kestäis ne on vaan kestettävä, siis ihan normaalielämässäkin, ennenmin tai myöhemmin. Tuo bb on tosi hyvää reenausta sellaiseen. Ja kyllähän kaikki sinne menijät tietävät, että siellä tulee eteen sietämättömiä asioita ja kärsimystä ei sinne mennä lepokotiin, kyllä sen kaikki tietää! Sinne ei pidä heikkohermoisten ollenkaan mennäkään!

Äänestä
  • Eli eipä moitita kovasti kun emme tiedä pystymmekös itse ollenkaan suoriutumaan noin hyvin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


IHAN VAIN 5 min. kirjoitti:

Ihan yhtä lailla täällä on tosi monet sanonut, "että kun ilmasta viinaa saa, niin miksi sitä ei siis joisi"! Mistä ihmeestä te tiedätte kuin herkkä likka(Kadi)hän todella on. Hän voi jopa kärsiä siitä kun tapahtuu kaikenlaista mihin ei ole ennen tottunut yksityiselämässä.
Tuo talossa oleminen ei sovi läheskään kaikille täällä olijoista, sen näkee jo mielipiteistä. Minä esimerkiksi en olisi voinut nukkua silmäntäyttä samassa huoneessa, missä oli hämähäkki. Ihminen voi olla vahva monessa muussa asiassa.

Silti olen vauhtihirmu, kalliokiipeilijä, sovittelija,työssä sosiaalialalla yms. Ei kaikkien tarvitse kaikkea kestää ja me olemme täysin erilaisia yksilöitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu