Miten koiralle voi opettaa niin, että koira ei olisi yliseksuaalinen? Tää on kauhee ongelma...
Mitä tarkottaa bordercollieiden auton paimennus?
Kiitos etukäteen ja hyvää kesää!
Mitä tarkottaa bordercollieiden auton paimennus?
Kiitos etukäteen ja hyvää kesää!
Vastaukset 5
Vanhimmat
varmaan leikkaus olisi hyvä vaihtoehto..
Mitä lie tarkoitat koiran yliseksuaalisuudella? Ja onko kyseessä narttu vai uros? Itse olen kokenut narttuni kanssa jalan "rynkyttämisen" lähinnä jännittäviin tilanteisiin liittyvänä, sekä myöskin alistamisen yrityksenä. Tuskin koiran leikkaaminen mitään auttaa, uroksella on omat juttunsa ja nartulla omansa. Jos ,niinkuin epäilen, von kyseessä alistaminen esim. pienempää perheenjäsentä tai vierasta kohtaan, muista että koira on lauman alimmainen ja sietää olla myös komennuksen alla.
Voisit koittaa hyväksi havaittua niksiä. Pidät lähelläsi hyvin huuhdeltua shampoopulloa joka on täytetty jääkylmällä vedellä. Heti kun koira alkaa astumaan jalkaasi niin pruuttaat voimakkaasti kylmää vettä sen mahaan arimpaan kohtaan ja vielä naamallekin ja sanot EI.
Vanhempiesikin pitää AINA kieltää koiraa astumasta kenenkään jalkoja.
Ehkäise se juuri sanomalla ei ja liittämällä tähän jotain koirasta epämukavaa, esim. suihkepullo. Kyllä koiran pitäisi totella, jos olet arvojärjestyksessä ylimpänä!
Tämä voi olla myös sijaistoimintaa, eli jos koira on epämukavassa tilanteessa, esim. Vieraita tulee, se on koirasta huisin hauskaa, mutta isäntä ei pidä siitä, että koira haukkuu ja pomppii, ja sanoo tietenkin EI. Vieraat taas ovat innoissaan ja haluavat koiran luokseen. Koira ei tiedä mikä on oikein, joten se aloittaa sijaistoiminnan, esim juuri tämän jalkaan nylkytyksen tai vaikkapa jahtaa häntäänsä.
Ota selvää minkälaisissa tilanteissa koira aloittaa tämän ja ennalta ehkäise se. Juuri kun koira on aloittamassa, kiinnitä sen huomio muuhun ja kehu, kun se tekee jotain muuta.
Jos koira todella on yliseksuaalinen (astuu kaikkea mahdollista, menee täysin sekaisin lähiseudun narttujen juoksuista, saattaa kärsiä helposti eturauhasvaivoista jne.) on kyseessä hormonitoiminnan häiriö johon koulutus ei mitenkään auta. Ainoa tapa "hoitaa" yliseksuaalista urosta on kastraatio.
Jos taas puhut ihmisten astumisesta alistamismielessä, siihen auttaa usein napakka kieltäminen ja johtajuusharjoitukset. Normaali koira, joka tietää oman paikkansa laumassa, ei yritä astua ihmisiä.