Yliseksuaalisuus

Miten koiralle voi opettaa niin, että koira ei olisi yliseksuaalinen? Tää on kauhee ongelma...
Mitä tarkottaa bordercollieiden auton paimennus?
Kiitos etukäteen ja hyvää kesää!
5562
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

varmaan leikkaus olisi hyvä vaihtoehto..

Äänestä

Mitä lie tarkoitat koiran yliseksuaalisuudella? Ja onko kyseessä narttu vai uros? Itse olen kokenut narttuni kanssa jalan "rynkyttämisen" lähinnä jännittäviin tilanteisiin liittyvänä, sekä myöskin alistamisen yrityksenä. Tuskin koiran leikkaaminen mitään auttaa, uroksella on omat juttunsa ja nartulla omansa. Jos ,niinkuin epäilen, von kyseessä alistaminen esim. pienempää perheenjäsentä tai vierasta kohtaan, muista että koira on lauman alimmainen ja sietää olla myös komennuksen alla.

Äänestä

Voisit koittaa hyväksi havaittua niksiä. Pidät lähelläsi hyvin huuhdeltua shampoopulloa joka on täytetty jääkylmällä vedellä. Heti kun koira alkaa astumaan jalkaasi niin pruuttaat voimakkaasti kylmää vettä sen mahaan arimpaan kohtaan ja vielä naamallekin ja sanot EI.
Vanhempiesikin pitää AINA kieltää koiraa astumasta kenenkään jalkoja.

Äänestä

Ehkäise se juuri sanomalla ei ja liittämällä tähän jotain koirasta epämukavaa, esim. suihkepullo. Kyllä koiran pitäisi totella, jos olet arvojärjestyksessä ylimpänä!
Tämä voi olla myös sijaistoimintaa, eli jos koira on epämukavassa tilanteessa, esim. Vieraita tulee, se on koirasta huisin hauskaa, mutta isäntä ei pidä siitä, että koira haukkuu ja pomppii, ja sanoo tietenkin EI. Vieraat taas ovat innoissaan ja haluavat koiran luokseen. Koira ei tiedä mikä on oikein, joten se aloittaa sijaistoiminnan, esim juuri tämän jalkaan nylkytyksen tai vaikkapa jahtaa häntäänsä.
Ota selvää minkälaisissa tilanteissa koira aloittaa tämän ja ennalta ehkäise se. Juuri kun koira on aloittamassa, kiinnitä sen huomio muuhun ja kehu, kun se tekee jotain muuta.

Äänestä

Jos koira todella on yliseksuaalinen (astuu kaikkea mahdollista, menee täysin sekaisin lähiseudun narttujen juoksuista, saattaa kärsiä helposti eturauhasvaivoista jne.) on kyseessä hormonitoiminnan häiriö johon koulutus ei mitenkään auta. Ainoa tapa "hoitaa" yliseksuaalista urosta on kastraatio.

Jos taas puhut ihmisten astumisesta alistamismielessä, siihen auttaa usein napakka kieltäminen ja johtajuusharjoitukset. Normaali koira, joka tietää oman paikkansa laumassa, ei yritä astua ihmisiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


*DoG-LoveR* kirjoitti:

Miten koiralle voi opettaa niin, että koira ei olisi yliseksuaalinen? Tää on kauhee ongelma...
Mitä tarkottaa bordercollieiden auton paimennus?
Kiitos etukäteen ja hyvää kesää!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu