Töölön musiikkitalo

A.Lanmies

Jotain outoa on koko hommassa. Ensin Finlandia-talo (sis. konsettisali), sitten Oopperatalo (sis. konsettisali) ja nyt vielä pitää saada Musiikkitalo (sis. konserttisali). Mikä mättää? Eikö todellakaan vähempi riitä?

Alvar Aallolla oli jossain keskustasuunnitelmassa "kulttuurirakennusten vyö" joka kiersi Töölönlahtea. Ei kai sellaista nyt ihan vakavasti pidä ottaa? Vai mistä tämä idea konsettitaloriviin on keksitty?

Tosin juuri nyt koko halnkkeen toteutuminen on vaakalaudalla kun YLE vetäytyi rahoittajan roolista. Ettei vain tulisi Helsingille ihan ikioma Ground Zero keskustaan? (Manhattanillakin on WTC-tornien paikalla edelleen rakennusmonttu).

5

608

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei kai

      sikaniska urakoisijoiden rahan ahneudella ole mitään kattoa.

    • Mac A Siini

      Täytetään kuoppa, rakennetaan ne vanhat makasiinit takaisin, pannaan viulunvinguttajat sinne makasiineihin, tulee halvaksi, helsinkiläiset ovat tyytyväisiä, vanhalle musiikille on muutenkin jo ihan liian mnta muistomerkkiä.

      • mahdoton

        tehtävä. Vanhaa ei voi rakentaa takaisin, ehkä hirsirunkoja lukuunottamatta. Nehän (makasiinit)
        on pieninä palasina maailmalla, ja tuhannen ***päreinä ympäri mantuja.


    • mutta jos ei tulekaan.

      Kuka vanhaa rakennusta oikeasti kaipaisikaan?
      Mutta mikäli uutta taloa ei tulekaan, niin sitten makasiinien perään haikailijoille voisi kuitenkin monttuun kantaa valkokankaan ja heijastaan siihen vanhojen makasiinien kuvaa... mielellään "juoppoineen".
      Ja jos (ja kun) sattuu kyllästymään, niin ainahan voi vaihtaa kuvaa yleisen mielipiteen mukaan.

    • City.ihminen

      Ensin rakennetaan Jäähalli, ja sitten jäähalli, ja sitten jäähalli ja sitten jäähalli ja sitten jäähalli.
      Eikö ne jo riitä?

      Ensin rakennetaan urheiluhalli ja sitten urheiluhalli ja sitten urheiluhalli ja sitten urheiluhalli.
      Eikö ne jo riitä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      185
      6219
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      239
      4186
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3505
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      45
      3333
    5. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      37
      3170
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2826
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      65
      2376
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      240
      2330
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2310
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      99
      1905
    Aihe