Töölön musiikkitalo

A.Lanmies

Jotain outoa on koko hommassa. Ensin Finlandia-talo (sis. konsettisali), sitten Oopperatalo (sis. konsettisali) ja nyt vielä pitää saada Musiikkitalo (sis. konserttisali). Mikä mättää? Eikö todellakaan vähempi riitä?

Alvar Aallolla oli jossain keskustasuunnitelmassa "kulttuurirakennusten vyö" joka kiersi Töölönlahtea. Ei kai sellaista nyt ihan vakavasti pidä ottaa? Vai mistä tämä idea konsettitaloriviin on keksitty?

Tosin juuri nyt koko halnkkeen toteutuminen on vaakalaudalla kun YLE vetäytyi rahoittajan roolista. Ettei vain tulisi Helsingille ihan ikioma Ground Zero keskustaan? (Manhattanillakin on WTC-tornien paikalla edelleen rakennusmonttu).

5

619

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei kai

      sikaniska urakoisijoiden rahan ahneudella ole mitään kattoa.

    • Mac A Siini

      Täytetään kuoppa, rakennetaan ne vanhat makasiinit takaisin, pannaan viulunvinguttajat sinne makasiineihin, tulee halvaksi, helsinkiläiset ovat tyytyväisiä, vanhalle musiikille on muutenkin jo ihan liian mnta muistomerkkiä.

      • mahdoton

        tehtävä. Vanhaa ei voi rakentaa takaisin, ehkä hirsirunkoja lukuunottamatta. Nehän (makasiinit)
        on pieninä palasina maailmalla, ja tuhannen ***päreinä ympäri mantuja.


    • mutta jos ei tulekaan.

      Kuka vanhaa rakennusta oikeasti kaipaisikaan?
      Mutta mikäli uutta taloa ei tulekaan, niin sitten makasiinien perään haikailijoille voisi kuitenkin monttuun kantaa valkokankaan ja heijastaan siihen vanhojen makasiinien kuvaa... mielellään "juoppoineen".
      Ja jos (ja kun) sattuu kyllästymään, niin ainahan voi vaihtaa kuvaa yleisen mielipiteen mukaan.

    • City.ihminen

      Ensin rakennetaan Jäähalli, ja sitten jäähalli, ja sitten jäähalli ja sitten jäähalli ja sitten jäähalli.
      Eikö ne jo riitä?

      Ensin rakennetaan urheiluhalli ja sitten urheiluhalli ja sitten urheiluhalli ja sitten urheiluhalli.
      Eikö ne jo riitä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      24
      2232
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      28
      1606
    3. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1392
    4. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      23
      1375
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1072
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      118
      996
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      906
    8. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      234
      856
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      12
      690
    10. Suomuksen kuumin kaupan kassa?

      Missä kaupassa on, siellä minäkin alan käymään.
      Suomussalmi
      10
      680
    Aihe