Suomesta löytyy kohtuullisen suuria talousalueita, joissa Volvo-Pentan ja myös Mercuryn/Mercruiserin huoltolisenssit ovat vain yhdellä yrityksellä. Tällainen tilanne on mm. Pirkanmaalla. Vator on ainoa valtuutettu huoltaja em. merkeissä. Firma on varmasti kykenevä hoitamaan hommaa, mutta aluemonopooli on omiaan veltostuttamaan asiakaspalveluun keskittymistä. Asiakas kuitenkin maksaa palkat ja hiemankin pidemmällä juoksulla saattaisi olla syytä saada aikaan aito kilpailutilanne joka varmasti hyödyttäisi molempia osapuolia. Maksavana asiakkaana näkisin mielelläni, että asiakkuudessani olisi enemmän kuin yksi vaihtoehto, eli tyytyä siihen palveluaikatauluuun ja hinnoitteluun mitä on tarjolla nykyiseelä tarjoomalla. Oletteko tyytyväisiä oman alueenne tilanteeseen ?
Valtuutetut merkkihuollot
Kilpailu piristää
81008
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kilpailun edellytykset, eli onko se veneiden huolto/myynti nyt niin kannattavaa liiketoimintaa että pienille talousalueille syntyy uutta liiketoimintaa? Sopii myös kyseenalaistaa valtuutuksen merkitystä huoltotoiminnassa.
Vatorin kauppa tuskin edesauttaa hintatason laskua Tampereella, mutta onhan kuluttajalla muutamia vaihtoehtoja.
Valitettavasti monopoli takaa sen, että valtuutetut liikkeet pitävät asiakkaitaan alamaisinaan, joiden on sopeuduttava heidän palveluunsa ja hintatasoonsa. Asiakkaista ei tarvitse liiemmälti välittää, sillä niitä tuntuu vielä riittävän, koska vaihtoehtoja ei asiakkaalla juuri ole. Näin ainakin Turussa on Volvo Pentan osalta todettava. Paikallisella valtuutetulla yrityksellä ei ole alkeellistakaan käsitystä siitä, mitä tarkoittaa hyvä asiakaspalvelu tai asiakaslähtöinen toiminta ylipäänsä. Ainakaan se ei näy asiakkaille yrityksen käytännön toiminnassa. Vähintä mitä voisi odottaa palvelutiskin takana istuvilta olisi kohtelias käytös muusta puhumattakaan.
Turussa laajasti on veneilijöiden tiedossa Volvon monopoli-merkkihuollon ongelmat. S-alkuisen firman kahdesta töiden vastaanottajasta se toinen on ihan väärällä alalla. Asiakaspalvelutyyli on kuin koirakouluttajalla. Näin on jatkunut jo vuosia? Tästähän laitureilla on aina puhuttu, että kuinka niillä on varaa, mutta taitaa olla?
Tässä on Turun alueen kokonaistoimittaja, josta on pelkstään erinomaista kerrottavaa.
Ilman tätä firmaaja sen henkilöitä, olisin ajat sitten siirtynyt asuntovaunupuolelle.
Kokemusta on noin 20 vuoden ajalta mitä vaativimmista Volvo Penta -asioista.
huimasti. En ole tyytyväinen. Siksi käytänkin venettäni huollossa naapurikaupungissa, missä asiakasta palvellaan ja meininki on ihan eri luokkaa.
Valmistelkaa asianne aina etukäteen kunnolla,
älkääkä häiritkö pikkuasioilla, ostakaa aina
muutakin kuin o-renkaita. Kuunnelkaa vaikka varaosapuolen puheluita hetken aikaa ja viisastukaa.
Asiakaspalvelusysteemit kertovat heti meidän isompien asiakkaiden ostokäyttäytymis- ja muun historian.
Noinhan se juuri on, yksityisasiakas on huoltofirmalle vain tilapäinen häiriö, josta ei tarvitse välittää.
Kotikaupungistani Kuopiosta voin kertoa samanlaista käytöstä paikalliselta V-P huoltofirmalta, jota tässkin ketjussa on luettavissa. Monopoli, joka on lisäksi ylikuormitettu keväällä ja syksyllä kohtelee asiakkaitaan todella juuri siten, että töihin kysyminen ei juuri voisi enää vähmepää kiinnostaa. Viime vuonna vielä yritin eli varasin keväälle huoltoaikaa hyvissä ajoin maaliskuussa, mutta varausajankohdan lähestyessä ja asiaa muistutuksen vuoksi tiedustellessani minulle vastattiin, että nyt on niin paljon hommia, että minun huollot siirtyvät seuraavaan viikkoon. Tätä jatkui nelisen viikkoa, jonka jälkeen luovutin enkä jatkossakaan aio käyttää yrityksen palveluita.
Veneeni huollot tehdään nykyään Savonlinnassa, jossa Volvon koneita huoltama firma on toiminut huomattavan paljon asiakaslähtöisemmin, tietenkään sieltäkään ei juhannusviikolla tunnin varauksella saa isompaa korjausta tehdyksi, mutta ainakin viime kesän kokemuksen perusteella lomareissulla tilattu huoltoaika viikon päähän ja huollon suoritus tapahtui täsmällisesti.
siirryttiin Helsingin VolvoPentan asiakkaiksi, kun Savonlinnassa moottorin korjausaika vain siirtyi ja siirtyi, eikä kuitenkaan lopuksi tullut kuntoon vaikka lasku oli kohtuullisen kokoinen. Helsingin liikkeessä asia hoitui, niin kuin pitikin ja tulevaisuudessakin hoidan korjaukset siellä, jos omat taidot loppuu.