nimellä kalle päätalo

taas uusi kirja.onko kukaan jo lukenut,ja mistä kertoo.kuka kirjan on kirjoittanut.
62286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kertaalleen julkaistuista pätkitty paloja. Tätä ruumiin häpäisyä kustantaja on harjoittanut vuosia.
Analyysi Kirjavälityksen sivuilta:
"Kalle Päätalon Iijoki-sarjassaan kuvaama sota-aika ei ollut pelkkiä sankaritarinoita. Hän itse oli sodan aikana sekä linjoilla että sotasairaalassa eikä haavoittumisensa jälkeen enää ollut kuumimmissa melskeissä mukana. Sodan ajalta hänen mieleensä ja kuvauksensa kohteeksi on jäänyt lukuisa määrä tarkasti nähtyjä henkilöhahmoja, joiden tragikoomiset vaiheet kiehtovat lukijaa, ovat kiehtoneet jo vuosikymmenien ajan. Matti Louhi on tunnetulla taidollaan kuvannut värikkäät tyypit siveltimellään niin, että tuloksessa korostuu hersyvä huumori. Monet lukijoiden tutut ovat saaneet Louhen kuvittamina konkreettisen hahmon, sellaiset kuin Ilmari Vouvila, pioneeri Kolehmainen, Koltta-Pekka, Vimpari, isoääninen Juutua, Luhtarinne ja Kylmäsalmi.

Mainio lahjakirja kaikille Kalle Päätalon ystäville Suomen itsenäisyyden juhlavuonna."

Toimitellut Miisa Lindén. Kyllä hävettäs olla osallisena moisessa projektissa.

Äänestä
  • että kyseessä on jonkinlainen kuva-teos?

    Äänestä

  • tarkoitatko sinä kirjoitti:

    että kyseessä on jonkinlainen kuva-teos?

    Teksti on vanhaa, kuvat vasiten kirjaa varten keksittyjä. Olettaisin. Käväsenpä huomenissa kirjakaupassa selaamassa ja raportoin tarkemmin.

    Äänestä

  • tarkoitatko sinä kirjoitti:

    että kyseessä on jonkinlainen kuva-teos?

    Tutkittu ja analysoitu. Samaa formaattia kuin edellinenkin, Montussa ja tellingillä niminen teos. Lyhyitä pätkiä sieltä täältä, noin kymmensivusia, ja jokaiseen taiteilija on yhden kuvan sommitellut. Ihan eloisia, ei siinä mitään. Ainoastaan Vimpari-jutussa mielikuvitus ei ole riittänyt kuvittamaan nimenomaan sitä, mistä Päätalo Vimparin kuuluisaksi kirjoitti. Naisia ja kaappihenkilöitä harmittanee, ehkä.
    Miksi ja kenelle tämmösiä kaluttujapaloja sitten tehdään? Vaikia sanua, mieleen tulee vain yksi kohderyhmä. Dementoitunut sotaveteraani, joka ei muista vartti sitten luettua. Voi edes katsella kuvia. Kuten isäni, joka valitettavasti ehti kuolla ennen tämän mestariteoksen kauppoihin ilmestymistä.

    Äänestä

mutta kyllä se myyvä kirja on kuitenkin,jos siinä on poimintoja Kallen tekstistä,niinkuin ymmärsin.Jäi vaan semmoinen aukko kun loppui hänen oma tuotanto.Olin niin tottunut lukemaan hänen kirjoituksiaan.Kävin kaksi kertaa Päätalon kotona,eli Kallioniemessä,suven selässä istumassa,eli Jakin tekemässä kiikkutuolissa.

Äänestä
  • Nimittäin kotimaisen epookkiproosan genressä Kallen heitettyä Remingtonin nurkkaan viimesen kerran.
    Aikuistenoikeesti muutaman vuosikymmenen päästä hänen kirjojaan tutkivat vain tieteentekijät, sosiologisessa ja kansatieteellisessä mielessä. Tajutakseen, kuin ennen elettiin ja aateltiin. Tai miten voinappikone rakennellaan kenttäolosuhteissa.
    Puhtaan kaunokirjallisuuden taiteelliseen viitekehykseen ei hänellä paljoa annettavaa ole. Valitettavasti.
    Siun lukunälkäsi tyydyttämiseen voin mainita vain pari nimeä. Jos nimittäin haluat liikkua rakkaan isänmaamme historian alkukymmenillä. Jari Järvelän vesitrilogia viiltää kuohuvan kansakunnan kehityksen kipupisteitä. Siis nämä: Veden paino, Pieni taivas ja Kansallismaisema. Toinen, pikkusen eri näkökulmasta asioita katseleva on Lars Sund, jonka Siklax-trilogian alkupää just filmatisoitui keskinkertaisesti. Elikkäs Colorado Avenue, Puodinpitäjän poika ja Erikin kirja.

    Meinas unohtua Juhani Syrjän hieno monologiromaanisarja Juho. Siinä käydään itsenäisyyden ajan historia läpi kanankasvattajan näkökulmasta. Sisällissodasta Eppu Normaalin alkutahteihin. Rohkenen suositella.

    Kallioniemessä miekii olen muutaman keran käynyt. Ekalla reissulla jopa itte Kallen opastuksella. Ja kuluttanut housuja muutaman vuoden hänen rakennuttamansa koulun tooleilla.

    Lumista alkutalvee toivottaen

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ilmestynyt kirjoitti:

taas uusi kirja.onko kukaan jo lukenut,ja mistä kertoo.kuka kirjan on kirjoittanut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu