eli tarkoituksena tehdä farmari carinasta vm. -95 hiljaisempi.. Mitäköhän paikkoja kannattaa eristää ja millä??
äänieristys
Carina E
61065
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ohutta pikimattoa ja retkipatjaa(ei vety)tai autotarvikeliikkeestä homesuojattua äänieriste"lumppua".Keskikonsolin sisälle,kokolattiamaton alle,etu jalkatilat(polkimien alle) huolella,(kojelaudan alle).ovet (sisäverhoilun ja pellin väli).Kynnyksen sisäsivut,ovien välinen pystypalkki,jalkojen ulkosivustan kohta,takapenkin alle(takalokasuojan kohdat).Itse laitin heti kun ostin Carinan, retkipatjalla.Äänet hiljeni ja koko meluisuus unohtui...myöhemmin ajateltuna pikimatto olisi ehkä ollut paras(massa pysäyttää äänet ja kerros ohut eli muoviosat/lattiamatto istuvat helpommin kokoamisvaiheessa).Nyrkkisääntö on että pyrkii yhtenäiseen pintaan(pienikin reikä ja eikö se ääni tule juuri siitä).Konehuoneen puolelta hytin välinen pystyseinä . Alustan massaus (kiven ropinat).Hassua tässä on se että kun saa yhden paikan hiljaiseksi ääni tuntuu tulevankin toisesta kohtaa (vaatimustaso nousee).
Olen kokeillut. Tein ison työn. Poistin penkit, matot, oviverhoilut ja ostin kalliita aineita, kevyttä ja raskasta.
Verhoilin vielä konepellin ja rintapellin. ym ym.
Lopputulos. Melu ei lisääntynyt !
Älä ryhdy hommaan. Meluntorjunta on tehtävä suunnittelijan ja kasauksen yhteydessä tehtaalla.
Vaiha vaikka Avensis, -siinä se on tehty jo melko hyvin. (siis vanha malli. Uusi on taas meluisampi!)
Joo.Kaikki on turhaa minkä teet.
joten siitä vaan vaihtoon edellinen avensis. uusi on hiljaisempi - sorry =)
http://www.finikor.fi/uutta.htm
Tuolla on Sonic Stop -massauksen tuloksia. Maksaa pari sataa. Tosin tavallinen ruostemassaus tulee aika lähelle vaikutukseltaan. Veikkaan että käsittelyn vaikutus myös vaihtelee kovasti automallin ja rengastuksen mukaan. Olennaista millä taajudella ja minkä aiheuttamaa melua on liikaa. Tämä auttaa tietysti pyörien meluun, ei moottorin pörinään tai tuulen suhinaan. Ja totta: kun yksi äänilähde vaimenee, muut kuuluvat vastaavasti paremmin = loputon suo.
Ja 120 Skodaan verrattuna Carinasi on kuin kuiskaus, nauti siitä!
;-)
Tässä autossa saattaisi auttaa etumatkustamon melun vaimennukseen jos ovien tiivisteet ylettyisivät koko oviaukon ympäri vrt. Avensis. Nythän ne katkeavat juuri pahimmassa kohdassa eli etuosassa ovea, josta on suora yhteys etusisälokasuojaan.