Löysin piäkallon

Kävin keväällä lapiolla kaivelemassa Sivakan tien haaran luona monttuja.Ja kas, luiden lisäksi löysin vanjan piäkallon!!!
82756
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

entinen on noin hidas että menee melkein vuosi enneku saa kerrottua asiasta

Äänestä
  • Mitä ja ketä varten
    tämä palsta oikein on?
    Milloin vittuillaan
    pilkuista, isoista kirjaimista,nyt
    tuo pääkallolöydön palaute."ET
    ole maapallin viisain usko hyvä ihminen jo se"

    Äänestä

Asuin ja elin Kuhmossa lähes viisikymmentä vuotta sitten. Minun lapsuudessani pääkalloja löytyi runsaasti taistelupaikoilta, mm. Kilpelänkankaalta ja Jyrkänkoskelta. Itse en toki niitä löytänyt, koska en etsinytkään, mutta eri ikäiset pojan koltiaiset kävivät kaivelemassa monttuja ja toivat kalloja pelotellakseen lähinnä tyttöjä.
"Kaivostoiminta" alalla muistaakseni kiellettiin ja kallot haudattiin. Minne, sitä en tiedä.

Onko Kuhmon murre muuttunut savolaisperäisemmäksi, koska käytät selvästi savolaismurretta sanassa piäkallo? Yleensähän murteet muuttuvat enemmän yleiskielisiksi, ellei niitä erityisesti vaalita. Olen ollut huomaavinani siellä kesäisin käydessäni, että varsinkin nuoriso puhuu selvästi yleiskielisemmin kuin minun lapsuudessani.

Äänestä
  • talvisodan taistelupaikan läheltä,tuolta Lammasperän
    suunnalta ja poikaiässä meillä oli tapana kavereiden
    kanssa tehdä tutkimusmatkoja metsiin,josta löytyi
    jos jonkinmoista taistelumateriaalia mm.räjähtämättömiä kranaatteja,konekiväärin ns.
    Maximin täysiä ammusvöitä,kaasunaamareita ym kiinnostavia tavaroita,kerran jopa ehjä ja koht.
    hyväkuntoinen venäläinen pistooli olisikohan se ollut Nagan merkkinen ja vielä kotelo siihen.
    No siitä onkin aikaa jo 35 vuotta ja löydetyt tavarat jemmattiin jonnekkin mutta en muista minne.
    Oli ne aikoja,ikävähän noita on!

    Äänestä

  • kotoisin kirjoitti:

    talvisodan taistelupaikan läheltä,tuolta Lammasperän
    suunnalta ja poikaiässä meillä oli tapana kavereiden
    kanssa tehdä tutkimusmatkoja metsiin,josta löytyi
    jos jonkinmoista taistelumateriaalia mm.räjähtämättömiä kranaatteja,konekiväärin ns.
    Maximin täysiä ammusvöitä,kaasunaamareita ym kiinnostavia tavaroita,kerran jopa ehjä ja koht.
    hyväkuntoinen venäläinen pistooli olisikohan se ollut Nagan merkkinen ja vielä kotelo siihen.
    No siitä onkin aikaa jo 35 vuotta ja löydetyt tavarat jemmattiin jonnekkin mutta en muista minne.
    Oli ne aikoja,ikävähän noita on!

    Mielestäni olisi kohtuullista käydä hautaamassa se pääkallu sinne, mistä sen olet löytänytkin. Annetaan sotineitten levätä siellä, minne he on jääneet. Luulen se kuuluvan rajantana asuneille sotilaalle, mutta ei hekään luultavasti ole sotaan omin halun lähteneet, vaan käskijät ovat olleet korkeamma taholla. Heilläkin.

    Kunnia kuolleille, oli oma tai vieras.
    Onhan se heidän hautapaikkansa ja hautarauhaa ei saisi rikkoa.

    En morallisoi, mutta teeppä niin, että viet sen kallon sinne mistä löysitkin.
    On ehkä itsellesikin mielekkäämpää ajatella antaa hänen jäännöksensä levätä rauhassa.

    Aikoinaan isäni (ollut sodassa 5v.) ei antanut meidän koskea pääkalloihin, eikä muihinkaan luihin entisillä sotatantereilla.
    Hän käski kaikkia kunnioittaa ihmisinä ja antaa heille edes se viimeinen lepopaikkansa olla rauhoitettu.
    Se jäi syvästi mieleeni ja pidän sitä neuvoa vieläkin arvossa.

    Äänestä

vahingossa marjareissulla suksen pätkät, joissa oli myös nimikirjaimet ja kuin ihmisen sääriluu ihan suksien vieressä.
Se tapahtui joskus v. -68 ja paikka jossain Ruotin tien varressa.
Ei tullut kyllä mieleenkään ainakaan silloin ottaa niitä sieltä.
Myöhemmin on asia pyörinyt mielessä ja olisi ollut mielenkiintoista yrittää selvittää kenen sukset ne oli olleet. Ehkä luukin saman henkilön.

Äänestä
  • Oli nostettu kepin nokkaan,hautasin sen äkkiä.Arvaatteko miksi?

    Äänestä

  • Kallon kirjoitti:

    Oli nostettu kepin nokkaan,hautasin sen äkkiä.Arvaatteko miksi?

    No kerropa!! URAAAA!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sivakasta. kirjoitti:

Kävin keväällä lapiolla kaivelemassa Sivakan tien haaran luona monttuja.Ja kas, luiden lisäksi löysin vanjan piäkallon!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu