Audin jatkuva testi häviäminen vuodesta toiseen johtuu siitä että audi ei panosta tarpeeksi pakoputki teknologiaan. Pakoputkia pitäisi olla vähintään 5-6 kpl. Myöskin yli 10 pakoputken kiinnitys mahdollisuuksia pitäisi tutkia.
Auto Zeitung:
1. Škoda Octavia 1.9 TDI
2. Audi A3 1.9 TDI
Auto Zeitung:
"Škoda lyö premium kilpailijansa yleisellä vahvuudella kaikilla osa-alueilla."
1. Škoda Octavia Combi 2.0 FSI
2. Audi A4 Avant 1.8 T
Auto Bild:
1. Škoda Octavia 2.0 TDI 490 p.
2. VW Jetta 2.0 TDI 475 p.
3. Volvo S40 2.0 TDI 458 p.
4. Audi A4 2.0 TDI 448 p.
Auto Bild:
1. Škoda Octavia Combi 2,0 TDI 459p.
2. Audi A4 2,0 TDI Avant 445p.
Auto Zeitung:
1. Škoda Octavia 1.9 TDI
2. Audi A3 1.9 TDI
Auto Zeitung:
"Škoda lyö premium kilpailijansa yleisellä vahvuudella kaikilla osa-alueilla."
1. Škoda Octavia Combi 2.0 FSI
2. Audi A4 Avant 1.8 T
Auto Bild:
1. Škoda Octavia 2.0 TDI 490 p.
2. VW Jetta 2.0 TDI 475 p.
3. Volvo S40 2.0 TDI 458 p.
4. Audi A4 2.0 TDI 448 p.
Auto Bild:
1. Škoda Octavia Combi 2,0 TDI 459p.
2. Audi A4 2,0 TDI Avant 445p.
Vastaukset 5
Vanhimmat
tuovat paljon pisteitä vertailuissa mutta muuten ne eivät pitkälle riitä
http://www.auto-motor-und-sport.de/news/auto_-_produkte/hxcms_article_501678_14140.hbs
Parhaat autot 2007
Miniautot
1. Mini - 48,6 Prozent.
2. Smart Fortwo - 16,8 Prozent.
3. Opel Agila - 5,7 Prozent.
4. Suzuki Swift - 5,3 Prozent.
5. Fiat Panda - 4,5 Prozent.
Pikkuautot
1. VW Polo - 34,2 Prozent.
2. Opel Corsa - 30,6 Prozent.
3. Fiat Grande Punto - 6,2 Prozent.
4. VW Fox - 4,6 Prozent.
5. Ford Fiesta/Fusion - 4,3 Prozent.
Alempi keskiluokka
1. Audi A3 - 31,5 Prozent.
2. Platz: BMW 1er - 19,8 Prozent.
3. Platz: VW Golf/Plus/Jetta - 16,4 Prozent.
4. Mercedes A-Klasse - 8,0 Prozent.
5. Opel Astra - 5,3 Prozent.
Keskiluokka
1. BMW 3er - 34,9 Prozent.
2. Audi A4 - 22,0 Prozent.
3. Mercedes C-Klasse - 15,7 Prozent.
4. VW Passat - 9,6 Prozent.
5. Alfa Romeo 159 - 3,7 Prozent.
Ylempi keskiluokka
1. Audi A6/Allroad - 32,1 Prozent.
2. BMW 5er - 22,8 Prozent.
3. Mercedes CLS-Klasse - 17,7 Prozent.
4. Mercedes E-Klasse - 15,7 Prozent.
5. Chrysler 300C - 1,7 Prozent.
Luksusluokka
1. Mercedes S-Klasse - 31,5 Prozent.
2. Audi A8 - 30,9 Prozent.
3. BMW 7er - 11,2 Prozent.
4. Maserati Quattroporte - 7,0 Prozent.
5. Maybach - 5,1 Prozent.
Urheiluautot
1. Porsche 911 Carrera/Turbo - 19,4 Prozent.
2. Audi R8 - 19,0 Prozent.
3. Mercedes SLR McLaren - 6,5 Prozent.
4. BMW 6er Coupé - 6,2 Prozent.
5. Audi TT Coupé - 6,1 Prozent.
Avoautot
1. Mercedes SL - 20,1 Prozent.
2. Porsche 911 Cabrio - 10,2 Prozent.
3. BMW 6er Cabrio - 8,6 Prozent.
4. Audi A4 Cabrio - 6,3 Prozent.
5. BMW Z4 - 5,1 Prozent.
Maastoautot
1. Audi Q7 - 19,0 Prozent.
2. BMW X5 - 16,5 Prozent.
3. Mercedes M-Klasse - 13,1 Prozent.
4. Porsche Cayenne - 8,8 Prozent.
5. Mercedes G-Klasse - 8,6 Prozent.
Tila-autot
1. VW Multivan - 24,0 Prozent.
2. Ford S-Max - 16,9 Prozent.
3. Mercedes B-Klasse - 13,0 Prozent.
4. VW Touran - 10,8 Prozent.
5. Opel Zafira - 5,8 Prozent.
Ihmettelen noita vertailuja. Itse olen koeajanut kyseisiä autoja. Audi A4 oli jo alusta lähtien paremman laatuisen oloinen. Kokonaisuus ratkaisi valintani. Laadusta on valmis maksamaan enemmän.
Minä tilasin Tammikuun toimitukseen A4 2.0tdi:n.
;)
Audin omissa testeissä on nähty jo 23,3 pokoputkisia malleja näillä pakoputki määrillä pitäisi audin nousta testien kärkeen tai ainakin Škodan ohi.
itse itsellesi, no huvinsa kullakin...