Niin, mulla on soneran liittymä ja tuo GPRS yhteys systeemi. Pari kertaa oon soittoäänen ottanu, mut muuta en. Meneekö tosta joku kuukausi maksu vaikka sitä ei käyttäkkään?? Entäs sitten mille webbi sivuille sillä pääsee. Kerran kokeilin myös sitä, ja kokeilin kirjottaa vaikka mitä osotteita, mtv3 jne... niin ei saanu niihin yhteyttä. Pyöri vaan sielä soneran sivulla? Pitäiskö sillä päästä kaikille mahollisille sivuille? Oon yrittäny lukee tuolta soneran sivuilta kaiken maailman hinnastoja ja käyttöohjeita, mut en oo saanu niistä mitään irti. Kertokaa pliis joku!! Kiitos!
Kertokaa nyt joku
Riikka
4687
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
että ei sillä pelkällä puhelimella mihinkään nettiin pääse, vaan jos on kannettava niin sen kautta? Et pelkkiä wap palveluita voi kattella puhelimella???
www.sonera.fi
Jos liittymässäsi on ns. GPRS-perusominaisuus, ei siitä mene mitään kuukausimaksua vaan oman käyttösi mukaan ainoastaan.
Kuukausimaksullinen vaihtoehto on mm. Open Data.
Puhelimella et pääse muualle kuin wap-sivuille.
Puhelintasi ei myöskään voi kytkeä kannettavaan tietokoneeseen ollenkaan etkä siis pääse "surffailemaan puhelimellasi".
nyt ensin meille että mikä puhelinmalli sulla on? Joissain puhelimissa on GPRS mutta niillä ei välttämättä pääse nettiin, nimittäin jos niissä ei ole tarvittavaa modeemia. Esim. Nokia 3510i on sellainen, siitä löytyy kyllä gerbiili (GPRS:n lempinimi) mutta tietokoneeseen sitä ei voi kytkeä, aito gerbiilikännykkä jonka saa koneeseen kytkettyä on esim. Nokia 6310i ja Siemens C55, muitakin on.