Olemme menossa heinäkuussa Balatonille. Olisiko kenelläkään vinkkejä hyvästä talosta, jossa olisi uima-allas? Meitä on 8 henkilöä. Paljonhan on vuokrattavia taloja tarjolla, mutta jos jollain olisi hyvä paikka jo tiedossa. Minkälainen hintataso Balatonilla on? Lähinnä ruokailun suhteen? Halpaa ilmeisesti,mutta kuinka halpaa?
Löytyisikö talo+uima-allas vuokralle?
1
463
Vastaukset
- hinta-laatu
Hintataso ei suoranaisesti enää ole halpa, mutta melko edullinen kuitenkin jos vältätte pahimpia turistirysiä. Kaupassa ruoka on Suomeen verrattuna n. 30 % halvempaa keskimäärin. Tämä koskee siis lihaa-broileria-makkaroita-vaaleaa leipää-makaroneja-viiniä-olutta-limuja. Vihannekset ja unkarilaiset hedelmät ovat huomattavasti edullisempia kuin Suomessa. Maitotuotteet ja tuoremehut ovat saman hintaisia kuin Suomessa. Ruisleipä ja kala ovat kalliimpaa kuin meillä.
En osaa sanoa talosta, mutta suosittelen Tapolcan suuntaa, länsi-luoteisosaa Balatonista. Siellä on kauneinta! Maasto on vuoristoista ja kylpylöitä tulee luonnon lähteistä. Ehkä onnistutte sieltäpäin jopa vuokraamaan kivan mökin viinitilalta. Usein pihoissa on jonkinlaisia uima-altaita, lähinnä lapsille, mutta muuten kannattaa varautua uimaan mieluummin Balatonissa tai kylpylöissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 683119
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)743024Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.682880On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle632564Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli392047- 601657
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181629- 351605
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,241600- 591546