Mikä vie talipallot?

Viherpeippo

Ripustin talipallon kirsikkapuuhun ja se hävisi heti seuraavana yönä. Ajattelin sitoneeni sen huonosti ja seuraavaksi sidoin pallon molemmista päistä päällysverkosta. Taas pallo katosi. Ostin kaupasta talipallojen ripustamiseen tarkoitetun metallilangasta kierretyn "spiraalin" johon mahtui 3 pientä palloa ja ripustin sen samaan kirsikkapuuhun noin 1,2 metrin korkeuteen noin sormen paksuiseen oksaan. Pari päivää talitintit ja viherpeipot siinä kävivät ja sitten viime yönä koko systeemi katosi jälkiä jättämättä.Ihminen ei sitä ole vienyt se on varmaa,mutta mikä eläin? Kirsikkapuun oksat ovat niin heikot ja tiheässä etten usko esim. kissan voineen kiivetä puuhun.Asumme kaupungin laidalla
metsän reunassa.

10

1253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • buttis¤¤

      Arvelisin että harakat tai varikset on olleet asialla.
      Eivät yöllä mutta varhain aamulla kun päivä alkaa hissukseen sarastaa.

      • kurre,

        pörröhäntä.


      • Ruma mies
        kurre, kirjoitti:

        pörröhäntä.

        Minulla on talviruokintapaikalla ollut vuosia sama ilmiö ja olen myös nähnyt muutamia varkaita itse teossa. Syylliset:
        1. Harakka
        2. Orava
        3. Närhi

        ... ja epäilenpä syylliseksi myös käpytikkaa, vaikka en ole tavannut sitä itse teossa.

        Ainoa, mikä auttaa, on metalliverkko talin ympärillä, ja rautalangalla kiinni oksaan.

        Toisaalta, ruokaa oravat, harakat ja närhetkin tarvitsevat. Harakalla ja närhellä on usein se ongelma, että oksa, johon tali on kiinnitetty, on niin ohut, ettei se pysty paikallaan ollessaan ruokailemaan, vaan sen on yritettävä riuhtoa pallo mukaansa.


    • lintufani

      siltä, että harakka ja orava ovat asialla. Ainakin meillä ne kilpailevat talipalloista. Nykyään laitanki niitä paksuja pötköjä, niin eivät saa niitä niin helposti vietyä.

    • peenaa

      Olen seurannut vuosikausia lintujen ruokintaa ja oravan todellista kekseliäisyyttä. Tajuaa mm. purra ruokinta-automaatin narun poikki jolloin koko laitos leviää kentälle ja on helppo aterioida. Talipallon verkon se rikkoo helposti ja ottaa pallon kainaloon ja juoksee pois. Tietysti voi olla joku muukin, mutta oravalla ei ainakaan konstit tunnu loppuvan...monenlaista olen sen nähnyt tekevän...

      • linnun-ruokintaa

        Minullakin sama kokemus. Spiraali oli kadonnut yksi yö. Silloin oli vaihteeksi luminen talvi Etelä-Suomessa. Lumessa näkyi jäljet. Spiraalin alla oli lunta myllätty oikein kunnolla. Näkyi että maasta on spiraalia tavoiteltu ja lopulta onnistuttu. Tultiin siihen tulokseen että jäljet olivat ketun. Kettuja kuljeskelee meidän asuntoalueella lähellä kaupungin keskustaa.


    • Milli-magia75

      Harakka ainakin on minun puussa usein roikkumassa.. joten se on varmaan syyllinen tähän talipallo varkauteen ;)

    • lintujenYstis

      Olen lähiaikoina laittanut kymmeniä talipalloja, ja aina häviävät ihan vuorokauden aikana... Oravia ja/tai kettuja epäilen, koska niitä nähty ruokintapaikoilla usein. Myös isommat linnut niitä vievät. Pitäisi löytää ratkaisu ongelmaan(?)

      • ruokkija

        Pallo riittävän ylös maasta (väh. puolitoista metriä) ja ympärille katiskaverkosta tms. verkosta kyhäelmä, jossa on sen kokoisia reikiä, joista vain pikkulinnut mahtuvat sisään. Vieroksuvat muutaman tunnin - päivän hökötystä, mutta oppivat kuitenkin sen jälkeen puikkelehtimaan sisään ulos himmelistä.


    • toimiijoo

      Osta kaupasta sellainen pyörään kiinnitettäväv tavarakori ja laita riippumaan oksaan alaspäin ja pallot sen sisälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      5086
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3616
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2993
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2985
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      9
      2896
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2343
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1838
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1770
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1721
    10. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      135
      1639
    Aihe