Onnistuin siivotessa vahingossa laittamaan mielialalääkkeeni roskiin.Toukokuun viimeisistä päivistä alkaen -2007 olen ottanut aamuisin citolopram-ratiopharm 20mg pillerin.Lääkäri päivystyksessä eivät reseptiä uusi,ja sanoi ettei haittaa jos yhtenä päivänä lääke jää ottamatta jos maantaina lääkkeen ottaa.Eli sunnuntain annos jää väliin.Tuskipa kerkiää vielä mitään oireita tulla.Vähän kammottaa...montako päivää yleensäkkin kärsii jättää väliin jos esim asia viivästyy.Todellakaan en halua pelleillä lääkkeen ottamatta jättämisillä
Mitä tapahtuu vai ei mitään...?
Lääkkeet hukassa
1168
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Mielialalääkkeet ovat aika pitkävaikutteisia, alkaahan tehokin vasta jonkun ajan kuluttua lääkkeen aloittamisesta.
Muistaakseni joidenkin alkoholin kanssa yhteensopimattomien lääkkeiden kohdalla suositellaan jätettävän lääke ottamasta sinä päivänä kun "viihteelle" lähtee (jos siis näin ei käy usein!).
Ota ihan rennosti vaan. Ei siihen maanantaihin enää kauaa ole. Jos alat ajattelemaan tuota asiaa liikaa ja stressaamaan siitä, voit hyvinkin itse aiheuttaa oireita, joita ei muuten edes tulisi. :)