Radonputki
Viemäriputki
IV:n poistoilma
Liesituuletin
Hormi
Keskuspölynimuri
Pitäisikö kaikille tehdä oma reikä kattoon?
Se on vaikea, kallista ja huono katolle ja energiakulutukselle.
Voidaanko jättää osa näistä tuulettuvaan ullakkoon tai yhdistää esim. radon ja viemäri läpiviennit?
Kattoläpiviennit, järjetön asia!
12
5500
Vastaukset
- jii
kahden tiilen piipun kokoisen (1000*400) kontin johon tulee radon, viemärin tuuletus ja LTO poisto. Piipunhattu päälle. Eli näyttää siltä että meillä on katolla 2 piippua ja liesituulettimelle on lisäksi oma putki.
Kontilla pitää olla vähän kokoa että saa vaaditut keskinäiset etäisyydet (noin) täyttymään.- viemärituuletus
on hyvä vetää läpi siitä sadehatusta noin metriä ylemmäs. niin hajut ei sekaannu.
Yläpohjaan asennuskuilun kohdalle on helppo jättää kattopalkkiin noin 60x60 reikä, josta kaikki katon läiviennit saa vietyä ylös ja jälkivalettua sen sitten umpeen.
Suunnitelkaas vähän ennenkuin käytte turaamaan! - jii
viemärituuletus kirjoitti:
on hyvä vetää läpi siitä sadehatusta noin metriä ylemmäs. niin hajut ei sekaannu.
Yläpohjaan asennuskuilun kohdalle on helppo jättää kattopalkkiin noin 60x60 reikä, josta kaikki katon läiviennit saa vietyä ylös ja jälkivalettua sen sitten umpeen.
Suunnitelkaas vähän ennenkuin käytte turaamaan!jos viemärin tuuletus törröttää jossain 2 metrissä katosta. Minimietäisyys on muistaakseni 0,9m viemäristä muihin ja LTO on aina päällä eli ei ne kakanhajut sieltä sisään pukkaa, toinen juttu olisi jos liesituuletin olisi samassa nipussa. Sieltä voisi joskus imaista hajut sisään.
Siinä olet oikeassa että suunnittelu kannattaa.
- heinänteko
yksi läpimeno maksaa osat 50 ja työ toisen 50 euroa eli halpaa lystiä jos kivitalo on varaa tehdä.
Imurin poiston saat laitaa patiollle päin seinään ja radonputken jättää tulpattuna vintille odottamaan mittaustuloksia. - tosissasi?
Ei läpiviennit nyt varmasti ole se oleellinen kustannus. Jos haluat säästää, niin heivaa vaikka tuo keskuspölynimuri mäkeen, niin saat läpiviennit maksettua moneen kertaan.
Katolle (useimmissa kivitaloissa lienee tiilikatto) ei ole mitenkään ongelmallista asentaa läpivientejä. Itsellä taisi mennä muistaakseni kolme tuntia tuohon hommaan. Osat bulkkitavaraa.
Mitenkä tämä energiankulutukseen vaikuttaa? Urskaa elementtien reikiin ja villat lisäksi päälle.
Hormi on sinänsä poikkeus, että tuohon piti asennella pellit vielä erikseen piipun pellitysten kera, joka maksoi. Tämä olisi ratkennut, jos olisi jättänyt piipun pois. Piipun toki voisi vetää seinän ulkopuolella ylöspäin, joka ei olisi mikään huono vaihtoehto.
Unohda ainakin jotkin pelti/ tiili koteloinnit mitä joku ehdotti. Kuollut idea.- jii
raha vaan se lopputulos. Näyttää turkkilaiselta kun on katto täynnä kaiken maailman torvenpätkiä. Mutta kukin tavallaan.
- läpiviennit
jii kirjoitti:
raha vaan se lopputulos. Näyttää turkkilaiselta kun on katto täynnä kaiken maailman torvenpätkiä. Mutta kukin tavallaan.
elävöittää näkymiä.
- voi vetää
hyvin seinästä ulos. Eipä itse asiassa tulee meidän kadulta mieleen yhtään kohdetta, jossa poisto menisi katolle.
- kaupunki voi
määrätä taajamissa pakolliseksi läpiviennin katon kautta.
Pöly -ja meluhaitan vuoksi. - kaupunki ja
kaupunki voi kirjoitti:
määrätä taajamissa pakolliseksi läpiviennin katon kautta.
Pöly -ja meluhaitan vuoksi.millä tavalla. kaavassako?????
- voi määrätä
kaupunki ja kirjoitti:
millä tavalla. kaavassako?????
mitä heitä huvittaa. Eivät aikoinaan ihmiset kaikki halunneet tehdä tasakattoisia taloja, eikä kaava määrännyt sitä, vaan rakennusvalvovonta.
Espoossa vaaditaan tänäkin päivänä mitä tahansa älytöntä. - keskuspöllärin
voi määrätä kirjoitti:
mitä heitä huvittaa. Eivät aikoinaan ihmiset kaikki halunneet tehdä tasakattoisia taloja, eikä kaava määrännyt sitä, vaan rakennusvalvovonta.
Espoossa vaaditaan tänäkin päivänä mitä tahansa älytöntä.suunnitelmia edes tarvitse missään hyväksyttää, miten siihen rakennusvalvonta pääsee väliin???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli295614Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm144204Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403227IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm512890Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3111447Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861328- 601239
- 791159
Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul4011151Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2221148