Mitä se tarkoittaa kun 3 tuntia pullakahvien jälkeen verensokeri on 4,7, kädet tärisee, on huono ja levoton olla ja hermostuttaa ? Olen 51 v., mies, en diabeetikko, vähän pullero, en tupakoi, en käytä alkoholia. En noiden pullakahvien jälkeen ole syönyt tänään mitään.
Veren sokeri laskee 4,7:ään?
Keksi-ikäinen mies
81127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
verensokeriarvo. Se kertoo, että haimasi toimii normaalisti, erittäen tarpeeksi insuliinia, jotta pullakahvin sisältämä energia saadaan talletetuksi kudoksiin eikä sokerit jää huitelemaan vereen.
Monella 51vee ja pullero on sokerit pilvissä,ole hyvilläsi että normaalit. Kyllä sinua muu vapisuttaa kuin hypoglykemiä. Kuka sinulta sitä sokeria mittaa jos et ole diabeetikko?
Mittasin kun olin kaverilla kyläilemässä ja oli mittari siellä. Lääkäri sanoi viimeksi, että on verensokerit nousussa ja se tuli mieleeni kun olin kyläilemässä. Ei sitten kait olekaan.
Jos haluat testata ovatko sokerisi nousussa, parempi ajankohta olisi ollut mitata sokeri tunti pullakahvien jälkeen, jolloin pullakahvin vaikutus olisi näkynyt. 1-1,5 tuntia aterian jälkeen sokerit ovat yleensä korkeimmillaan.
Oli niin huono olo tuolloin, että ajattelin sen johtuvan korkeasta sokerista. Olikin sitten tuo 4,7. Miten se korkea sokeri oireilee ja tuntuu?
Onko sulla joku pakko saada ittelles se diagnoosi tai jotenkin saada asiat 2-tyypin diabeteksen piikkiin? Meinaan että vähän haisee siltä että hakemalla haet sitä 2-diabeteksen syytä kolotukseen ja tärinöihi.
Korkean sokerin aikana janottaa ja väsyttää. Nuo alussa mainitsemasi oireet kuulostavat enemmänkin matalan verensokerin aiheuttamilta oireilta. Jos verensokeri olisi ollut kauan kovin korkealla, elimistö saattaisi tulkita jopa mittaamasi arvon matalaksi, vaikka se on normaali. Mutta käsittääkseni sinulla ei sokeri kuitenkaan ole ollut korkea kuin lievästi ja satunnaisesti. Jos oireita on usein, kannattaa ehkä miettiä muuta syytä.
mutta täällä on omia kokemuksiani asiasta ja löytämääni asiantuntijatietoutta (ketjuista löytyvien linkkien takana):
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4000000000000043&posting=22000000030704810