jauheliha

n!m!merkk!

Mitä eroa on koiran ja ihmisen jauhelihalla? Kumpaa "kannattaa" syöttää? Voi olla vähän dorka kysymys mutta kysymällähän sitä tietää. :)

15

15729

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ole olemassa tyhmiä kysymyksiä, aina kannattaa kysyä jos askarruttaa!

      Riippuu millaista jauhelihaa olet ostamassa. Eläinten jauheliha on koiralle ihan ok, saattaa olla suuremmassa erässä ostettuna edullisempaa kuin kaupasta ostettava ihmisillekin kelpaava jauheliha. Tosin joskus tuo eläinten jauheliha voi sisältää myös aika paljon teurasjätettä ja verta. Eli sen käsitteleminen ei välttämättä aina ole kivaa.

      Ihmisten jauhelihassa on erilaisia vaihtoehtoja: nauta-sika-, sika-nauta-, sika- ja nautajauhelihat sekä naudan paistijauheliha. Nauta-sika sisältää enemmän kuin 50% nautaa, loput sikaa, sika-nauta taas enemmän kuin 50% sikaa, loput nautaa, sika on pelkkää sikaa ja nauta pelkkää nauta, paistijauhe taas on se "hienoin" jauheliha, eli se on jauhettu naudan paistista (esim. ulkopaistista tai kulmapaistista) ja sen rasvaprosentti on alhaisempi kuin noiden muiden.

      Koiralle näistä vaihtoehdoista sopii ihan kaikki. Ihmisten jauhelihaa voi itse asiassa saada joskus halvemmalla kuin koirien jauhelihaa, siis seuraapa tarjouksia. Itse ainakin ostin suuresta marketista kaksi muovikassillista sika-nautaa kun edullisesti sai, ja laitoin pakastimeen.

      • n!m!merkk!

        Kiitos paljon hyvästä vastauksesta!

        Tuoreena koiran omistajana sitä keksii kaikkea kysyttävää ja nyt ollaan taas vähän viisaampia. :)


    • A j o k o i r a

      Koirille tarkoitetuista jauhelihoista löytyy myos sika-nautajauhista, sikajauhista ja nautajauhista.
      Ihmisille tarkoitetusta ne eroavat ainakin siitä, että niissä on mukana sisäelimiä, ainakin keuhkoo.
      Itse en ole vereen törmänny mutta lihasnestettä on joskus aika paljon, mutta ei se oo tahtia haitannu.
      Kennerehulta oon ottanu ja hinnat vaihtelevat laadusta ja pakkauskoosta riipuen 1,12 - 2,40 e/kg

    • vain nautaa!!!

      Naudanjauhelihaa voi antaa raakana, sikasekoite AINA kypsennettävä: jopa matoja jne!

      • Anonyymi

        Nautaa... Ei niille eli 20 % koirista sairastaa lonkka/nivelsairauksia. Kannattaa selvittää oman koiran tarpeet, liikunta,terveys,alergiat ei ole yhtä oikeaa tietä. Jo viljoissa tulee pulma ja koira ei viljaa, juureksia,...........koira ei esim hiilareita tarvitse. Silti on hyviä ravintolisiä luustolle,terveydelle MSM ravintolisä saa jo aika hyvän käsityksen.


    • liha-Paavo

      Heko, heko, aivopesun uhrit:)
      Kyllähän suoli eikun suomi on ainoa maa, jossa sellaista törkyä saadaan syöttää ihmisille...
      Lihankaltainen valmiste, sidekudosprosentit ja missähän muualla maailmassa kaikkiin lihoihin uutetaan vettä AINA se joku tietty prosentti????
      Niin, ei saa lihaa jatkaa vedellä, mutta kun se vaan on maan tapa täällä.
      Ei kuule laadussa juurikaan ole eroa eläimille tarkoitetuissa lihoissa vs. ihmisille tarkoitetut.
      Suolessa ELÄINLÄÄKÄRI tms. tarkastaa myös eläimille myyntiin tulevat lihat.
      Suomalaisille kun voi tarjota ihan mitä hyvänsä, kunhan se vaan on mahdollisimman ylipakattua.

    • hh67

      Koiralle voi antaa Suomessa KAIKKI lihat ja luut RAAKANA! Suomessa jopa eläimille ruoaksi menevät lihat tarkastetaan,joten ihan puhdasta kamaa on.Koiralla on myös hiukka erilainen ruoansulatus järjestelmä kuin ihmisellä ja kypsennettäessä lihasta häviää paljon hyviä rasvoja,proteiineja tms.
      Ja meillä ainakin koirat madotetaan 2-3x vuodessa ja saavat ruoan mukana ihan valkosipuliakin :) meillä koirat syö aivan kaiken raakana,eikä ole yhdelläkään ikinä mitään ongelmia ollut,päin vastoin! turkki kiiltää,uloste on kiinteämpää ja sitä tulee vähemmän ei haise niin kovasti,koirat nauttii ja muutenkin lihaksisto on pysynyt parempana,eikä ole ALLERGIOITA!

    • kysyvälle tietoa

      miten on täällä kalliissa suomen maassa uskaltaako ihminen syödä "koiran" jauhe lihaa,olisi hinnaltaan ihan mukavan tuntuista ?

      • Oon aika varma

        että uskaltaa sitä syödä. Luultavasti se on jopa tarkemmin valvottua, kuin ihmisten ruuat. On varmasti myös ravinto arvoltaan parempaa.


    • tiedäsitä

      Olen jostain kuullut, että koirille myytäviin lihoihin saattavat jotkut valmistajat käyttää sellaisia eläinruhoja, joissa olisi ollut antibioottijäämiä.En tiedä pitääkö sitten paikkansa,mutta jos niin on,niin senhän tietää ettei sellainen liha voi olla terveellistä kenellekään.

    • varmuus parasta

      Niin,ja sikajauheliha kannattaa aina kypsentää, kun siinä saattaa kuulema muhia joku sellainen bakteeri,jonka nimeä en nyt muista,mutta joka kuulema ihmisille ei ole ihan niin paha,mutta koirille voi olla pahimmassa tapauksessa jopa hengenvaarallinenkin.

    • Anonyymi

      Olipahan kysymys. Ihmisen jauheliha on jauhettu ihmisestä, aivan kuten naudan jauheliha naudasta. Koiran jauheliha taas jauhettu koirasta. Suomessa ei taida saada kumpaakaan myydä, joten sinun kannattaisi matkustaa Kiinaan, josta saanee molempia.

    • Anonyymi

      Toinen on steriloitua ja toinen sitten kaikkineen bakteereineen

    • Anonyymi

      "Mitä eroa on koiran ja ihmisen jauhelihalla? Kumpaa "kannattaa" syöttää? Voi olla vähän dorka kysymys mutta kysymällähän sitä tietää. :)"

      Ihmisen jauhelihasta en tiedä mutta tuolla kaukoidässä päinhän koiria kyllä syödään, ehkä myös jauhelihan muodossa.

      • Anonyymi

        Heko heko aina pitää viisastella!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      44
      2249
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      68
      2134
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1960
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      394
      1714
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1675
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1494
    7. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      0
      1450
    8. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1112
    9. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      977
    10. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      945
    Aihe