Jaala-Valkeala

Kaupunkilainen

Mikäli Jaalan kunnanhallituksella ja -valtuustolla on vähänkin järkeä vielä tallella, tulisi kuntaliitokseen Kouvolan, Kuusankosken ja Anjalankosken kanssa suhtautua torjuvasti. Valkealan sekä Jaalan kuntaliitos antaisi jaalalaisille aivan toiset vaikuttamisen mahdollisuudet oman kunnan eli Jaalan asioihin.

Entinen kunnanjohtaja Seppo Porkka on asunut Kouvolassa ja ottanut ohjeet Kuuusankosken edelliseltä kaupunginjohtajalta. Ulkopuolisena täytyy todeta, että Jaalan kuntaa, sen päättäjiä sekä asukkaita on retkutettu perusteellisesti jo tähän mennessä. Mikäli Jaala lähtee herrojen kanssa marjaan jatkossakin, retkutus tulee jatkumaan.

Jaalan kunnan tulisi tuketua mieluummin Valkealan kuntaan, joka ottaa jaalalaisten tarpeet huomioon aivan toisella tavalla kuin kyseiset kaupunkikunnat.

Jaala ja Valkeala ovat yhdessä Suomen mittapuun mukaan elinvoimaiset kunnat, jotka pystyvät järjestämään asukailleen riittävät palvelut. Kaupunkien liitoksessa Jaala olisi lähinnä kesämökkikunta ja luonnonsuojelualue.

2

961

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Päätös on tehty

      Eipä kunnanhallituksen aamuinen päätös jättänyt spekuloinnille varaa, kun sitä ei tarvinut edes äänestää. Tähänkin saakka Jaala on tehnyt yhteistyötä Kuusankosken kanssa, joten aika keinotekoiselta liitos Valkealan kanssa olisi tuntunut. Valkealassakin näyttäisi panostettavan eniten Kouvolan suntaan (Lautaro, Koivuranta...)- ei Jaalaan päin - lisäksi päätös Valkelan jääminen kuntaliitoksen ulkopuolelle ei ole mikään itsestäänselvyys. Pienet kunnat turvaavat asemansa parhaiten olemalla mukana liitosneuvotteluissa heti alusta saakka, tämä on näköjään ymmärretty hyvin Jaalassa.

    • Anonyymi

      jumala rankaisee jaalan kepulaisia liittämällä kouvolaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      179
      1492
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1091
    3. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      195
      1070
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      765
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      690
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      681
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      680
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      673
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      18
      610
    Aihe