Jokainen tietää kuinka paljon nykyään rokotetaan.
Jokainen rokote sisältää tiomersaalia, elohopeayhdistettä, jolla on bakteereja tappava vaikutus.
Allergiat, autistisuus, ylivilkkaus, oppimisvaikeudet ja sydänvaivat ovat seurauksia.
Ehkä vasta nyt huomataan vuosikymmenien käytön seuraukset.
Tiomersaalittomia rokotteita on jo saatavissa ainakin USA:ssa. Miten lienee meillä?
Jokainen rokote sisältää tiomersaalia, elohopeayhdistettä, jolla on bakteereja tappava vaikutus.
Allergiat, autistisuus, ylivilkkaus, oppimisvaikeudet ja sydänvaivat ovat seurauksia.
Ehkä vasta nyt huomataan vuosikymmenien käytön seuraukset.
Tiomersaalittomia rokotteita on jo saatavissa ainakin USA:ssa. Miten lienee meillä?
Vastaukset 14
Vanhimmat
kärsiä moisesta - minulla oli kansakouluikäisestä suussa paljon elohopeaa ja piti elää yli 30-kymppiseksi ennenkuin lääkärin suosituksesta hoksasin ne poistattaa.
Amalgaamimyrkytyksethän naurettiin kumoon luulosairautena.
Vanhempi väki pääsee kertakäsittelyllä tosi vähällä.Aika vähän oppimisvaikeuksia ja autismia.
Kuulehan, ei paljon ehdi!
Rokotteet pannaan suoraan vereen ja usein.
Hammaspaikoista ei oikein tehtynä elohopeaa ei edes liukene.
Olemme maailmanhistorian AMALGAAMILLA paikatuin
sukupolvi.
Sitä vanhemmilta hampaat otettiin rippikouluiässä pois ja pantiin tekarit suuhun.
Mutta meidän piti mennä hammaslääkäriin,
kärsiä tärisevän poran piinaa loppumattomiin,
ja sitten hammaslääkäri väänsi elohopeaa sisältävän amalgaamipaikan hampaaseen jos toiseenkin.
Emme tienneet, emme voineet vaikuttaa tai estää.
Hammaslääkärikään ei tiennyt.
Hän sai suuret rahat.
kahta suurinta ala-6:ssa olevaa lukuun ottamatta.
Ruuneperi kirjoitti asiaa tuosta tiomersaalista.
Miksi sitä edelleen rokotteissa käytetään, sitä
on vaikea ymmärtää, kun sitä ilmankin voitaisiin olla.
Unohtunut on "Primum non nocere!"-periaate.
( = Ensiarvoista ettei vahingoita- periaate.)
Varsinkin pienistä, herkistä vauvoista ja lapsista puheen ollen.
Me 70-vuotiaat ollaan jo menetetty terveyttämme
ja aivan turhaan.
Elämän arpajaisissa saamme yhtä sun toista. Valintaan, mitä saamme, ei ole mahdollisuutta. Kälyni nokkelana ehättää heti vian ilmettyä vahvistamaan: "se teidän perimä". Tällä hetkellä veljeni sydänläpän vuoto.
Huumorimielessä voisinkin vastata: "elohopean syy !" Kun hänen äitinsä kuoli mielisairaalaan, ei tullut mieleenkään puhua heidän perimästä, vaikka mummon perillisissä jo ilmeni.
No, keljuiluun vastaaminen olkoon. Itsekin yksinkertaisena puhun päähäni läpiä.
En ota flunssarokotusta. Silloin joskus, kun niitä alettiin antaa, otin kerran. Käsivarteni tuli lähes toimintakyvyttömäksi. Rokotus teki kipeää vielä vuosia. Yleensä en pelkää hoitotoimenpiteitä, mutta turhaa rokottamista kartan.
Harmi, että reagoit pahoin rokotteeseen.
Minulla tuskin näkyy rokotusjälki. Saan helpotuksen kulkutauteihin nähden. Olen ottanut rokotuksen hyvin monia vuosia. Hain rokotteen aluksi apteekista ja pistätin lääkäriasemalla. Nythän sen jo "systeemi" hoitaa, vieläpä ilman pitkiä jonoja, kun osaa valita käyntiajan.
Muinoin kansa sai sokeripalalääkityksen. Siitä anoppini sairastui ja välttää vieläkin vapaaehtoisia lääkityksiä.
Kuulun riskiryhmään ja sain myös heti flunssarokotuksen aikanaan.
Rokotuksen jälkeen tunsin itseni sairaaksi. Aikansa pähkäiltyäni päädyin vaivojeni alkaneen rokotuksesta. Moni sairastuu tästä "influenssan istutuksesta".
Amalgaamipaikat ovat mennyttä aikaa. Oleten, että oikein tehtynä ei näistä ongelmaa ole.
A-paikoissahan taphtuu n.s. kemiallinen kuivuminen. Seossuhteen on oltava oikea, niin, että kaikki elohopea sitoutuu paikan kovettuessa.
Amalgaamipaikkojen poisto on parantanut myös luulotauteja ja vuorénvarmasti paksuntanut hammaslääkärin lompakkoa.
Vielä:
Avauksessani kerroin lisääntyvistä allergia- y.m.-ongemista.
Eikö runsaat rokotukset lapsille voi olla ainakin osasyynä?
Olen allerginen tälle paikka-aineelle joka keksittiin amalgaamin tilalle,(akryyli) oireet oli sen verran rajut että ne piti vaihtaa taas uusiin. Onneksi kehitys menee eteenpäin, paikkojakin on ainakin n 10 v sitten oli 2 muutakin materiaalia, muistaakseni minulla on lasimassapaikat etuhampaissa, ovat pysyneet hyvin.
Kuulun riskiryhmään ja rokotukset joka syksy, vain kerran on ollut 'flunssainen' vuorokausi, mutta se on pientä siihen jos saa oikean influenssan !
Samoin, ja sain vain olankohautusta ja diaknoosin 'punajäkälästä', hammastahnat ja suuvesi uusiksi ja kaikki jatkui hellittämättä, sitten turposi huulet ja oli jo vaikeaa syödä.
Aloin väittämään että varmasti jokin aine suussani aiheuttaa allergiaa, minulle oli tulossa implantteja ja väliaikaiset oli tuota ainetta, ne vaihdettiin lasimassaan ja suuni rauhoittui.
Vaihdatin paikatkin takaisin amalgamiin, olin itsepäinen mutta kannatti, koska sille en ole allerginen.
Useampi hammaslääkäri on sanonut että tälle akryylille on yhtä paljon allergisia kuin amalgamille.
Tietäjä iänikuinen, vaka vanha. Rokotetaanko?
Sydänongelmia sairastava ystävä meni länsirannikolle kyläilemään reilu viikko sitten. Nyt makaa reporankana sängyssä 39,5 lämpöä, joka paikkaa särkee, makaa vain väsyneenä vuoteessa. Sika on tullut vierailulle. Saa nähdä miten minun käy.
Kohtalon ivaa oli mennä oljamiin länsirannikolle. Hoidan häntä parhaan taitoni ja ymmärrykseni mukaan, kuulema vastaanotolle ei tässä vaiheessa tarvitse mennä, huh-huh. Huomenna vien hänet yksityislääkäriin tai tilaan lääkärin kotiin.
asiaa-
Me oomma niin erilaisia ihmissii ulkonäyältä ja varmaan sisltäkkii. Mikä ei sovi voi soppii toiselle. Niin se varmaa rokotustenki kans. Kummaa vaan ihmiset ite menee koekapineiksi. Vastaus voi tulla vasta vuoren päästä kannattiko ja taas uus rokotus kehiin, kokkeillaa. Kuolee tahi ei flunssaa on ollu maailmansivu ja lissää tullee erinimillä niin se on aina ollu ja tullee olleen.
Hyvä kun saapi ite viä päättää ottaako piikin. Sairastuu tai on sairastumatta. Outoo on piikin jonottaminenkin. Tieretty on Flunssan tulo ja rokotettavien määrä silti jonoillaan. Jossakin mättää pahasti.