Perin isoisältä kolmen serkkuni kanssa tilan jo vuosia sitten ehdolla, että tilan on pysyttävä suvussa eikä puolisoilla ole oikeutta tilaan. Mitä tehdä nyt, kun haluan luopua osastani eli 1/4 osasta. Serkkuni ilmoittavat, ettei heillä ole varaa ostaa osuuttani (en nyt sentään halua lahjoittaa osaani serkuille).
Isoisältä peritty tila
viiskasi
3623
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jaa.a.
Mielenkiintoinen juttu; pakko-omistustahan Suomessa ei ole...
Mutta et halua sitä lahjoittaa ja serkut ei halua ostaa... Et voi heitä siihen pakottaa.
Yhteisomistuksen purkua voidaan pyytää käräjäoikeudelta, jos yksikin osakas sitä vaatii. Eli käynnistäessäsi pakkojaon se on kaupattava - jos ei kukaan halua ostaa niin ulkopuoliselle.
MUTTA nyt varmaan pitää lukea testamenttia/lahjakirjaa. Menetätkö omistusoikeutesi jos sen ulkopuoliselle myyt? Silloinhan et voisi myydä mitään mitä et omista... Kinkkinen juttu!
Isoisäsi on voinut laittaa testamenttiinsa toiveen siitä, että tila pysyy suvussa, mutta lainvoimaa tuollaisella määräyksellä ei ole. Voit myydä osuutesi kenelle tahdot.
Jeps, tuollaiset "täytyy pysyä suvussa" -ehdot ovat täysin pätemättömiä. Tuollaista perinnönjakosopimusta ei olisi pitänyt edes vahvistaa.
No, joka tapauksessa voit joko myydä määräosasi kiinteistöstä (oletettavasti 1/4) ulkopuoliselle ostajalle tai sitten voit yrittää serkkujesi kanssa sopia kiinteistön jakamisesta jakosopimuksella, jonka perusteella suoritetaan lohkominen ja saat itsellesi oman yhteisesti sovitun palstan.
Kolmas vaihtoehto on sitten halkominen, jota voit hakea koska tahansa. Halkomisessa yhteisomistus puretaan joko omalta tai kaikkien osalta viranomaisteitse. Tämä on kuitenkin kallis pakkoprosessi jota en suosittele kuin todellisissa riitatapauksissa.
Jos asioista voi keskustella, kannattaa aina yrittää sopia jakaminen!
Itse muistan tapauksen, jossa määräosan omistaja halusi halkomisella purkaa yhteisomistuksen, vaikka oli selvää että toimituskustannukset tulisivat nousemaan korkeammiksi kuin koko jaettavan kiinteistön arvo. Kannattaa siis aina pyrkiä sopimaan ja keskustelemaan jakamisesta!
Pahimmassa tapauksessa menee ison rahatukon lisäksi välit sukulaisiin.